2p

A hatalmat átvevő Hayat Tahrir Al Sham (HTS) fegyveres csoport Mohamad al-Basirt nevezte ki az országot irányító átmeneti hatóság élére.

A kinevezésre al-Basir, valamint Ahmad al-Sara, a HTS vezetője és a jelenlegi  miniszterelnök Mohamad al-Dzsalali találkozója után került sor — számol be róla a The National. Az átmeneti kormány jövő év március 1-jéig lesz hivatalban — teszi hozzá a Reuters.

A HTS lázadó csoport által korábban működtetett Szíriai Üdvkormány (SSG) által közzétett életrajza szerint al-Bashir egy évig az Idlib városában székelő SSG vezetője volt, amely 2017 óta irányította a Szíria északnyugati részén található Idlib tartomány nagy részét. Ezt megelőzően az SSG fejlesztési és humanitárius minisztere volt.

Az új miniszterelnök Mohamad al-Basír a szír és az iszlamista zászló előtt beszél
Az új miniszterelnök Mohamad al-Basír a szír és az iszlamista zászló előtt beszél
Fotó: X/@sanaahmad1505

Szakember

Al-Basir 1983-ban az Idlib tartományi Dzsabal Zavija járás Masún nevű falvában született. Az Aleppói Egyetemen szerzett villamos- és elektronikai mérnöki diplomát. Képzettségét az iszlám saria jogból szerzett diplomával egészítette ki, amit az Idlibi Egyetemen szerzett. Ezen kívül projektmenedzsmentből és adminisztráció-tervezésből szerzett bizonyítványt.

Mielőtt politikai karrierbe kezdett, 2011-ben a szíriai gázcég, a Syrian Gas Company tulajdonában lévő gázüzemben dolgozott a precíziós műszerek osztályának vezetőjeként.

Mit ígért még év elején

A helyi Sura Tanács által idén januárban az SSG miniszterelnökévé történő megválasztása után tett ígéretei betekintést nyújthatnak a kormányzással kapcsolatos gondolkodásába.

Idlibben a kormányzati folyamatok technológia felhasználásával történő korszerűsítésére, a befektetések ösztönzésére, a gazdaság megerősítésére és a térségben lakó több ezer lakóhelyüket elhagyni kényszerült ember humanitárius szükségleteire összpontosított – jelentette januárban a Levant24 szíriai hírügynökség.

Al-Basír egyelőre nem kommentálta az átmeneti kormány elképzelését és stratégiáját, sem azt, hogy ki vesz majd részt átmeneti kormányában.

Címkék: Nemzetközi Szíria

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Korlátozzák a moszkvai légi forgalmat a fokozódó ukrán támadások miatt
Elek Lenke | 2026. július 26. 14:26
Az orosz főváros környékén csökkentették a repülőgépek megengedett maximális repülési magasságát az egyre gyakoribb ukrán támadások miatt. A korlátozások növelik a repülési időt és az üzemanyagköltségeket, valamint a madárütközések kockázatát – igaz, az orosz légitársaságoknak ennél komolyabb problémákkal is meg kell küzdeniük. 
Nemzetközi F-16-ossal újabb légtérsértő drónt lőtt le a román légierő
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 13:45
Ez már a harmadik volt két nap alatt.
Nemzetközi Három párizsnyi terület égett le Franciaországban
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 12:50
Szerda este óta mintegy 167 ezer embert kértek meg a térségben, hogy hagyja el otthonát vagy nyaralóhelyét. 
Nemzetközi Kijevi dróngyárat sorozott meg az orosz hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 11:44
A Smart Intelligent Systems cég volt a támadás célpontja.
Nemzetközi Mindössze 21 éves a berlini Pride-on elkövetett gázolásos támadás gyanúsítottja
Privátbankár.hu | 2026. július 26. 09:13
A gyanúsítottat májusban engedték ki egy javítóintézetből.
Nemzetközi Megint elszabadult a pokol a megszállt Ciszjordániában
Privátbankár.hu | 2026. július 25. 17:01
Az erőszakos cselekményekben legkevesebb négy palesztin és két izraeli vesztette életét.
Nemzetközi Kemény üzenetet küldött Zelenszkijnek egy nyugat-európai miniszter
Privátbankár.hu | 2026. július 25. 13:46
Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozása ellen szólalt fel a Die Welt című német lap vasárnapi kiadásának adott interjújában Ausztria európai ügyekért felelős minisztere.
Nemzetközi Helyén marad az ENSZ emberi jogi főbiztosa, aki Oroszországot és Izraelt is bírálta
Privátbankár.hu | 2026. július 25. 12:46
Az ENSZ Közgyűlése pénteken megszavazta Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa mandátumának a meghosszabbítását.
Nemzetközi Olyan mély gödörbe kormányozták magukat Trumpék, hogy évekig nem fognak kimászni belőle
Litván Dániel | 2026. július 25. 11:31
A győzelemre még igazán terv sincs, miközben az amerikai lőszerkészletek fogyóban vannak. Meg tudna vívni egy következő háborút az Egyesült Államok? Most nem úgy néz ki.
Nemzetközi Orbán Viktor: Magyarország az új Venezuela – reagált Magyar Péter (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. július 25. 11:17
A Fidesz ellenzéki politika helyett ellenállási politikát hirdet a szabadság új, széles koalíciójának megteremtése érdekében a Tisza Párt által épített önkényuralmi rendszerrel szemben – hangoztatta Orbán Viktor szombaton Tusnádfürdőn, a 35. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján tartott előadásában. Magyar Péter szerint „bukott maffiafőnökkel foglalkozni felesleges”.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG