3p

Az amerikai elnök csütörtökön azzal fenyegette meg szövetségesét, hogy csak akkor folytatja katonai támogatását, ha Izrael konkrét lépéseket tesz a segélyszervezetek dolgozói és a civilek védelme érdekében gázai háborújában.

Ezzel első ízben próbálta az Egyesült Államok segélyeit az izraeli katonai magatartás befolyásolására felhasználni. Biden figyelmeztetése, amelyet Benjamín Netanjáhú izraeli miniszterelnökkel folytatott csütörtöki telefonbeszélgetésben közölt, a World Central Kitchen segélymunkásai elleni halálos izraeli támadást követően hangzott el, miután újabb felhívásokat kapott Biden demokrata társaitól, hogy szabjanak feltételeket az Egyesült Államok Izraelnek nyújtott segélyére. Izrael szerint a támadás csak tévedés volt.

Joe Biden amerikai elnök szokszor megvédte már Benjamín Netanjáhú izraeli miniszterelnököt
Joe Biden amerikai elnök szokszor megvédte már Benjamín Netanjáhú izraeli miniszterelnököt
Fotó: twitter.com

Hétfőn Izrael egy olyan támadást hajtott végre, amelyben hét munkás meghalt a Jose Andres híres séf által alapított World Central Kitchen segélyszervezetből. Andres a Reuters hírügynökségnek adott szerdai interjújában elmondta, hogy az izraeli támadás a segélymunkásait „szisztematikusan, autóval” vette célba.

„Védje meg a civileket Gázában, vagy az Egyesült Államok politikája megváltozik” - mondta Biden Netanjáhúnak.

Az Egyesült Államok elnöke, aki kitartóan támogatja Izraelt, korábban ellenállt a segélyek visszatartására vagy az országba irányuló fegyverszállítás leállítására irányuló nyomásnak. Mostani figyelmeztetése volt az első alkalom, amikor azzal fenyegetett, hogy potenciálisan feltételekhez köti a segélyt, amely fejlemény megváltoztathatja a közel hat hónapja tartó háború dinamikáját.

Konkrét és eredményes lépéseket várnak

Biden „világossá tette, hogy Izraelnek konkrét és eredményes lépések sorozatát kell bejelentenie és végrehajtania a polgári károk, a humanitárius szenvedések és a segélymunkások biztonsága érdekében" - közölte a Fehér Ház a vezetők körülbelül 30 percig tartó telefonbeszélgetése után. Az elnök „kijelentette, hogy az Egyesült Államok Gázával kapcsolatos jövőbeli politikáját az határozza meg, hogy hogyan értékelik Izrael azonnali lépéseit ezzel kapcsolatban" - áll a Fehér Ház közleményében.

Washington Izrael legfőbb fegyverszállítója, és a Biden-kormányzat többnyire diplomáciai védelmet biztosított az országnak az Egyesült Nemzetek Szervezeténél.

A felhívást követő tájékoztatón a Fehér Ház szóvivője, John Kirby nem kívánta részletezni, hogy az Egyesült Államok milyen konkrét változtatásokat hajthatna végre Izraellel Gázával kapcsolatos politikájában. Hozzátette, Washington reméli, hogy az elkövetkező órákban és napokban Izrael bejelenti a megfelelő intézkedéseket. Azzal, hogy az Egyesült Államok Gázával kapcsolatos politikájában lehetséges elmozdulásra célzott - ha Izrael nem foglalkozik a palesztin enklávé humanitárius helyzetével - Biden a Demokrata Pártban lévő baloldali politikai bázisának növekvő nyomása miatti saját frusztrációját vezette le. reagálva a gyilkosságok megállítására és az éhinség megszűntetésére irányuló felhívásokra.

Netanjáhú szóvivője, Tal Heinrich az Egyesült Államok politikájának lehetséges változásairól azt mondta a Fox Newsnak: „Úgy gondolom, hogy Washingtonnak ezt meg kell magyaráznia".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Vége a svájci semlegességnek? Az orosz fenyegetés miatt fegyverkezésbe kezdenek
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 14:02
Svájc nem képes megvédeni magát egy teljes körű támadás ellen, és növelnie kell a katonai kiadásokat az Oroszország felől érkező növekvő kockázatok miatt – jelentette ki a svájci fegyveres erők vezetője.
Nemzetközi Ha ezt az országot gatyába rázzák, semmi sem lehetetlen – elfogadták Argentína költségvetését
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 08:57
5 százalékos növekedés, 10 százalékos infláció, költségvetési többlet – Argentínában ambíciózus büdzsét fogadtak el.
Nemzetközi Az oroszok megtámadták Kijevet a kulcsfontosságú Zelenszkij-Trump-találkozó előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 08:46
Oroszország szombaton rakétákkal és drónokkal támadta Kijevet és Ukrajna más régióit a vasárnapra tervezett Zelenszkij-Trump találkozó előtt.
Nemzetközi Nyugtalan estéje volt a románoknak az orosz drónok miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 16:57
Felszállt két román vadászgép. 
Nemzetközi Zelenszkij megerősítette: leül tárgyalni Trumppal a területi kérdésekről
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 15:05
Az ukrán elnök elutazik az amerikai elnökkel egyeztetni.
Nemzetközi Kudarcot mondott a kormányalakítás, jön az előválasztás Koszovóban
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 11:58
Február óta nem sikerült a kormányalakítás.
Nemzetközi Napokon belül találkozhat Trump és Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 11:12
Amerikai sajtóértesülések szerint.
Nemzetközi Felszálltak a lengyel vadászgépek egy ólálkodó orosz repülő miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 10:26
A lengyel légtér közelében repült.
Nemzetközi Putyin újabb bírálója kerül börtönbe
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 09:48
Háborúpárti, de Putyint kritizálta.
Nemzetközi Kellemetlen találatot vihetett be Ukrajna az oroszoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 08:55
Robbanások történtek egy olajfinomítónál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG