4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Csehországban apadásnak indultak a folyók, gyakorlatilag megszűnt az árvízveszély, de a halálos áldozatok és az eltűntek száma valószínűleg még nem végleges. A kormány az árvízkárok miatt megnöveli az idei évre tervezett költségvetési hiánycélt.

Csehországban minden régióban apadnak a folyók, gyakorlatilag megszűnt az árvízveszély, s már csak néhány helyen van magasabb szintű készültség – jelentette pénteken reggel a közszolgálati rádió. Az árvíz halálos áldozatainak száma hatra emelkedett, az eltűntek száma hivatalosan jelenleg nyolc. Az eltűntek után nagy erőkkel kutatnak. Az észak-csehországi Ústí nad Labemben, az Elba folyóban a rendőrök láttak egy holttestet, de a sebes vízből nem sikerült kifogniuk. Ez azt jelzi, hogy az áldozatok száma valószínűleg nem végleges.

Halálos áldozatok és eltűntek is vannak, emellett az anyagi kár is jelentős
Halálos áldozatok és eltűntek is vannak, emellett az anyagi kár is jelentős
Fotó: MTI/EPA/Martin Divisek

A víz eltűnésével egyre nagyobb mértékben válnak láthatóvá a károk. A hivatalos becslések most már százmilliárd koronás (1500 milliárd forint) kárról beszélnek. Zbynek Stanjura pénzügyminiszter csütörtök este kijelentette: javasolni fogja a kormánynak, hogy az idei évre tervezett költségvetési hiányt 30 milliárd koronával (450 milliárd forint) emeljék meg. Az idei tervezett hiány 252 milliárd korona, ezzel 282 milliárdra nőne. Hasonló módon a jövő évre tervezett költségvetésben is növelnék a várható hiányt.

A pénzügyminiszter azt is elmondta, hogy a kormány mérlegeli az árvízi kötvények kibocsátását, hogy növelje az államkassza bevételét. Erre 1997-ben már volt példa, s a kötvények gyorsan elkeltek.

Petr Fiala cseh kormányfő, aki lengyel, szlovák és osztrák kollégája társaságában csütörtökön a dél-lengyelországi Wroclawban találkozott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, újságíróknak elmondta: von der Leyen közölte, hogy Brüsszel tízmilliárd euróval segíti az árvíz sújtotta Közép-Európát, s ebből az összegből a csehek kétmilliárd eurót kapnak.

Az árvíz sújtotta településeken mindenütt megkezdődött a romok eltakarítása, a porták fokozatos rendbetétele. Ez nem megy könnyen, szinte mindenütt hiányoznak a nedvességelszívó gépek, a tisztító-, fertőtlenítőeszközök, a szükséges munkaeszközök és más hasonló dolgok, mert az igények egyik napról a másikra nagyon megnövekedtek. Míg a cseh kormány az Európai Uniótól kért nedvességelszívó készülékeket, több európai állam önként ajánlott fel segítséget. Szlovénia néhány száz gépet már el is küldött a cseheknek.

A televízió szerint hiány van a statikusokból is, mert országszerte több ezer épületet kell átvizsgálni.

Akárcsak a korábbi évek hasonló katasztrófái esetében, most is országos szintű szolidaritás alakult ki a kárt szenvedettekkel. A legfrissebb kimutatások szerint a civil szektor szervezetei péntek reggelig már 250 millió koronát gyűjtöttek össze magánemberektől és cégektől is a rászorulók megsegítésére. Az árvíz által megkímélt településeken a rekonstrukciós igények alapján már szervezik az embereket, különféle szakmunkásokat, akik önkéntes alapon elmennek dolgozni, segíteni a károsultaknak. A civil szervezetek ismételten arra hívják fel az önkénteseket, hogy egyénileg ne utazzanak az árvíz sújtotta területekre, mert a segítséget szervezni kell. Eddig mintegy háromezer személy regisztráltatta magát erre az önkéntes munkára.

A cseh sajtó tájékoztatásai szerint kezdenek megjelenni az árvízi turisták is, akik csak kíváncsiságuk kielégítése végett utaznak a problematikus területekre. A sajtó felhívta a lakosság figyelmét, hogy egyrészt az árvíz sújtotta területekre utazni veszélyes, másrészt az ilyen személyek a kármentést is akadályozzák.

Továbbra is kisebb-nagyobb gondok vannak az áramszolgáltatással, a lakások fűtésével, a melegvíz-szolgáltatással és a vasúti közlekedéssel. Ez utóbbi teljes újraindítását a jövő hét elejére ígérte a cseh vasúttársaság.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az Európai Tanács elnöke szerint Orbán Viktor viselkedése elfogadhatatlan
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 15:29
Átlépte a vörös vonalat a magyar miniszterelnök.
Nemzetközi Fokozódik az energiaháború: drónok csapnak le a gázvezetékekre
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 13:41
Gazprom szerint fokozódtak az ukrán támadások.
Nemzetközi Női fodrászatot talált el egy iráni rakéta, halálos áldozatok is vannak
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 12:55
Irán éjjel hajtott végre újabb rakétatámadásokat Izrael ellen.
Nemzetközi A német kancellár is üzent Trumpnak az iráni háború ügyében
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 12:40
Donald Trump amerikai elnök arra kérte a világ országait, hogy csatlakozzanak egy globális összefogáshoz Irán ellen, aminek keretében hadihajókat küldenek a Hormuzi-szoros „megnyitására.” Azonban több, az Egyesült Államokkal szoros szövetségben lévő állam is elutasította a segítségnyújtást.
Nemzetközi Meddig fajul a magyar-ukrán viszály, mikor jön olaj a Barátságon? Interjú Balázs Péterrel
Izsó Márton - Wéber Balázs | 2026. március 19. 10:11
A magyar kormány Brüsszelt támadja, Ukrajnába pedig kifejezetten belekötött, pedig a szomszédainkkal és a szövetségeseinkkel szemben különösen fontos lenne a feszültség csökkentése – erről Balázs Péter beszélt a Klasszis Média műsorában, a Klasszis Podcastban. Magyarország egykori külügyminisztere utalt arra, hogy ezzel együtt sem valószínű ukrán diverzáns tevékenység Magyarországon, hiszen Ukrajnának „kisebb gondja is nagyobb annál, minthogy velünk szórakozzon.”
Nemzetközi Két éven belül újabb ország csatlakozhatna az Európai Unióhoz
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 09:40
Izland külügyminisztere, Thorgerdur Katrin Gunnarsdottir nagyon optimistán nyilatkozott országa csatlakozásáról az Európai Unióhoz.
Nemzetközi Nem várt ajánlatot kapott Törökország az Európai Uniótól
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 08:36
Az Európai Unió azt javasolta Törökországnak, hogy csatlakozzon az Egységes Euró Fizetési Övezethez (SEPA), ami olcsóbbá és gyorsabbá tenné az euróban bonyolított határokon átnyúló átutalásokat – derült ki az EU ankarai ügyvivőjének a Reutersnek adott nyilatkozatából.
Nemzetközi A Reuters kiszivárogtatta Trump Iránnal kapcsolatos elképzeléseit
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 08:00
Több ezer amerikai katona telepítését fontolgatja Donald Trump kormányzata a közel-keleti műveletek megerősítésére, miközben az amerikai hadsereg a következő lépésekre készül az Irán elleni hadjáratban – mondta egy amerikai tisztviselő és három, az ügyet ismerő forrás.
Nemzetközi Elszabadultak az árak, Irán a világ egyik legfontosabb energetikai létesítményét támadta
Imre Lőrinc | 2026. március 19. 07:05
Csütörtök hajnalban iráni rakétatámadás érte a katari Ras Laffan energetikai létesítményt. Katar állami energiavállalata is megerősítette, hogy a fő telephelyükön található gázlétesítményeket találták el.
Nemzetközi Orbán Viktor már ma összetörheti az ukrán reményeket?
Kollár Dóra | 2026. március 19. 05:44
Csütörtök-pénteken összeülnek az uniós vezetők, Orbán Viktor azonban valószínűleg nem engedi el a vétót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG