3p

Csütörtökön lehet a háború eddigi legfontosabb diplomáciai találkozója. Az továbbra sem világos, hogy Vlagyimir Putyin is részt vesz rajta. Zelenszkij viszont ragaszkodik ahhoz, hogy személyesen tárgyaljon az orosz elnökkel. 

Erdogan – akinek szavait a török elnöki hivatal az X-en is közzétette – hangsúlyozta, hogy Ankara határozottan kiáll az „igazságos és tartós béke felé vezető” ukrajnai tűzszünet mellett, hozzátéve, hogy az utóbbi napokban mind Volodimir Zelenszkij ukrán, mind Vlagyimir Putyin orosz államfővel egyeztetett az ügyben telefonon.

Emellett Ankara elkötelezettségét hangoztatta a NATO mellett, kiemelve, hogy Törökország októberben ismét átveszi a NATO koszovói békefenntartó missziójának (KFOR) parancsnokságát.

A NATO-nak nem szabad részt vennie az ukrajnai háborúban – közölte Recep Tayyip Erdogan török elnök Isztambulban, Mark Rutte NATO-főtitkárral tartott egyeztetésén. „Törökország mindenkor minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy megőrizze az észak-atlanti szövetség erejét” – olvasható az elnöki hivatal közleményében.

Rutte a maga részéről – szintén az X-en – szilárd és hatékony szövetségesnek nevezte Törökországot, az ukrajnai háborúval kapcsolatban pedig leszögezte: valódi lehetőséget lát a békére.

Csütörtökön elindul a háború lezárása? 

A felek egy nappal a NATO-tagországok külügyminisztereinek informális, a törökországi Antalyában rendezendő találkozója előtt egyeztettek.

A tervek szerint az ukrajnai háborút lezárásáról szóló – közvetlenül és vezetői szinten folyó – egyeztetések csütörtökön, Törökországban indulhatnak újra. Zelenszkij már korábban jelezte részvételét az eseményen.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint az orosz delegáció május 15-én Isztambulban lesz, és ott fogják várni az ukrán felet. 

Peszkov korábban azt közölte, hogy „amint az elnök ezt szükségesnek tartja”, a Kreml be fogja jelenteni, hogy ki képviseli majd Oroszországot az Ukrajnával folytatandó tárgyalásokon. Egyéb kommentárt nem fűzött a témához.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd délután kijelentette, hogy csak akkor megy Isztambulba tárgyalni az oroszokkal, ha az orosz elnök is ott lesz.

Trump ultimátumot adott

A két országnak előrelépést kell tenni a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból – közölte kedden Steve Witkoff, az Egyesült Államok elnökének különmegbízottja.

„Úgy gondolom, hogy ha Vlagyimir Putyin visszautasítja, hogy eljöjjön Törökországba, az a végső jelzés lesz arra nézve, hogy Oroszország nem akarja befejezni ezt a háborút, hogy Oroszország nem akar és nem is áll készen semmiféle tárgyalásra” – jelentette ki Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője kedden.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nagy lépésre szánta el magát Peking – kész megvitatni a WTO reformját
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:10
Kína kész az Egyesült Államokkal tárgyalni a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) reformjáról, beleértve a vámokat, a támogatási politikát és más vitás kérdéseket – közölte a kínai WTO-képviselet egyik magas rangú tisztviselője.
Nemzetközi Meglepetés Japánban – rosszabbra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:40
Emelkedett a japán feldolgozóipari vállalatok üzleti hangulatindexe a második negyedévben.
Nemzetközi A japánok nem kérnek Donald Trump rizsájából – nincs vámalku
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 13:10
Japán nem hajlandó mezőgazdasági ágazatát feláldozni az Egyesült Államokkal folytatott vámcsökkentési tárgyalások kedvéért – közölte Akazawa Ryosei gazdasági miniszter és főtárgyaló kedden, miután Donald Trump élesen bírálta Tokiót amiatt, hogy nem importál amerikai rizst.
Nemzetközi Most egy kávézót bombáztak le Gázában – mintegy huszan meghaltak
Wéber Balázs | 2025. július 1. 12:30
Mindeközben az izraeli kormányfő bizalmasa Washingtonban tárgyal majd egy újabb tűzszünetről.
Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi A Magyarországon éhségsztrájkoló német aktivistát börtönkórházba szállíthatják
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 07:31
Maja T. éhségsztrájkja miatt súlyos állapotba került.
Nemzetközi Orbán Viktor a NATO-val „tüdőn lövetné” a magyar gazdaságot
Bózsó Péter | 2025. július 1. 06:21
A miniszterelnök korábban a gazdaságra leadott „tüdőlövésként” értékelte a megemelt hadikiadási célt, de a múlt heti NATO-csúcson feltételesen elfogadta azt.
Nemzetközi Közel 1000 halott – itt az izraeli-iráni háború mérlege
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 16:43
Közzétették az áldozatok számát.
Nemzetközi Putyin nem lesz boldog: meghosszabbították a szankciókat
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 15:27
Döntött az EU.
Nemzetközi Giorgia Meloni megdöbbentő húzásra készül
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 14:04
Híd, mint védelmi kiadás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG