4p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai szenátor elárulta a véleményét.

Több mint egy éve tart Izrael háborúja a Gázai övezetben a Hamász 2023. október 7-én történt brutális terrortámadása után. Miközben izraeli oldalról önvédelemről beszélnek, egyre több, különösen a liberálisabb rétegekben merül fel az, hogy az ország hadserege átesett a ló túloldalára, és a mérhetetlen pusztítással, valamint több mint 40 ezer halálos áldozattal nemzetközi jogot sért.

Izrael háborúja az amerikai választások kapcsán is téma, hiszen az Egyesült Államok hagyományosan Izrael legfontosabb szövetségese, azonban különösen a jelenleg is hatalmon lévő demokraták szavazói közt megerősödtek az olyan hangok, hogy Amerikának el kéne ítélnie az izraeli agressziót – ezt azonban mind Joe Biden, mind alelnöke, a demokraták 2024-es alelnökjelöltje, Kamala Harris is csak vonakodva, nem igazán tette meg. Ennek fényében különösen a fiatalabb, kisebbségekhez tartozó, háborúellenes választók körében felmerült az, hogy nem szívesen szavaznának a demokratákra sem.

Bernie Sanders 2016-ban és 2020-ban is elindult a demokrata elnökjelöltségért, a Vermontban egyébként rendkívül népszerű szenátor azonban nem tudott országos szinten tényezővé válni – igaz, a fiatalabb, liberálisabb beállítottságú választók körében rendkívül népszerű. A Guardian számára írt véleménycikkében elsősorban hozzájuk szólt, megválaszolva ezt a kérdést:

mégis hogyan szavazhatok Kamala Harrisre, hogyha elítélem a gázai háborút?

Bernie Sanders a cikk elején leszögezi, hogy sok millió amerikai nem ért egyet Joe Bidennel és Kamala Harrisszal a gázai háborúval kapcsolatban, köztük saját magát is idesorolja.

Bernie Sanders a kételkedő választóknak küldött üzenetet
Bernie Sanders a kételkedő választóknak küldött üzenetet
Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Hangsúlyozta, úgy véli, hogy Izraelnek joga van megvédenie magát az 1200 ártatlan ember halálát és 250 túszt ejtését okozó terrorcselekmény ellen, viszont ahhoz nincsen, hogy teljes háborút folytasson a palesztin nép ellen.

Sanders úgy fogalmazott, Izraelnek nincs joga 42 ezer palesztint megölni – akik kétharmada gyermek, nő és idősebb. Itt fontos megjegyezni, hogy a Hamász irányítása alatt álló egészségügyi minisztérium nem tesz különbséget a harcosok és a civilek közt az adatok közlésekor – az azonban vitathatatlan, hogy a háborúnak sok a civil áldozata.

A politikus hozzátette, Izraelnek nincs joga lerombolni Gáza infrastruktúráját, lakóházait és egészségügyi rendszerét, illetve bombázni Gáza 12 egyetemét. Továbbá úgy véli, hogy a humanitárius segítség blokkolása, ami alultápláltsághoz és éhezéshez vezet a gyermekek körében, szintén igazságtalan.

Mint írta, ezért ő személyesen mindent megtesz, hogy megakadályozza az Egyesült Államok katonai segítségnyújtását és offenzív fegyverek eladását az általa jobboldali szélsőségesnek nevezett Netanjahu-kormány számára Izraelben.

Trumppal rosszabb lenne

Bernie Sanders szerint ugyanakkor a Biden-adminisztráció problémái ellenére Donald Trump és jobboldali szövetségesei még jobban megnehezítenék a palesztinok életét. Rámutatott, hogy a szenátusban és a Kongresszusban a republikánusok azon dolgoznak, hogy megakadályozzák a humanitárius segélyt a Gázában éhező gyermekek számára, míg az elnök és az alelnök egyaránt támogatja, hogy minél több segítséget juttassanak Gázába.

A politikus kiemelte, Donald Trump és az izraeli miniszterelnök viszonya rendkívül jó, és a volt elnök többször is bírálta Bident azért, mert próbálta visszafogni az izraeli kormányt – sőt, Trump korábban azt is sugallta, hogy a Gázai övezet kiváló tengerparti ingatlan lenne fejlesztésre. Sanders szerint ezt ismerve nem meglepő, hogy Netanjahu Trumpot részesíti előnyben az elnöki poszton.

Sanders végül kiemelte, hogy Harris esetleges győzelme után a demokrata adminisztráció ígéretet tett arra, hogy változtatnak Amerika az izraeli háborúhoz való hozzáállásán, és az azonnali tűzszünetet szorgalmazzák majd a túszok szabadon bocsátása mellett; valamint a humanitárius segélyek újraindítását és Gáza újjáépítését is.

A szenátor tehát úgy indokolta, hogy bár nem ért egyet azzal, ahogy Biden és Harris kezelte a kérdést, a demokrata jelölt megválasztása esetén van esély a változásra az Egyesült Államok politikájában, mivel Donald Trump nem fog keresztbe tenni egy jó szövetségesének.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Óriásit zuhant Gáza gazdasága, 70 milliárd dollárba kerülhet az újjáépítés
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 11:05
Az ENSZ jelentés szerint Izrael hadműveletei „jelentősen aláásták a túlélés minden pillérét”, és az újjáépítés 70 milliárd dollárba kerülne.
Nemzetközi Különleges orosz üzemre csaptak le az ukrán drónok
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 08:51
Drónok csaptak le az oroszországi Csebokszári városára, a Csuvasföldi Köztársaságban szerda hajnalban, és orosz Telegram-csatornák szerint egy elektronikai hadviselési üzem lehetett a célpont.
Nemzetközi Az amerikai béketerv valószínűleg orosz dokumentumból merített
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 08:02
A múlt héten nyilvánosságra került, az Egyesült Államok által támogatott 28 pontos ukrajnai béketerv egy olyan, Oroszország által készített dokumentumból is táplálkozott, amelyet októberben adtak át a Trump-adminisztrációnak – állítják az ügyet ismerő források.
Nemzetközi Donald Trump: nincs szigorú határidő Ukrajna és Oroszország számára a békemegállapodásra
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 06:59
Az amerikai elnök kedden visszakozott attól a csütörtöki határidőtől, amelyet korábban Ukrajna számára szabott egy, az Egyesült Államok által támogatott béketerv elfogadására, és félvállról vette azt a sajtójelentést, miszerint az amerikai tárgyaló, Steve Witkoff tanácsokkal látta volna el az oroszokat, hogyan közelítsék meg az elnököt a témában.
Nemzetközi Nagyot lépett a grúz parlament a választások korlátozására
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 06:41
A grúz parlament elfogadta a választási törvény új változatát, amely szerint a jövőben – az önkormányzati választásokhoz hasonlóan – a parlamenti választásokon sem nyitnak szavazóhelyiségeket a külföldön élő grúzok számára.
Nemzetközi Titkos gesztus Putyinnak: Kína követi az orosz példát
Bózsó Péter | 2025. november 26. 05:44
Kína fokozza erőfeszítéseit az USA által szankcionált orosz gáz importjára, és megkezdte saját „árnyékflottájának” kiépítését, amely megkerülné a Kreml egyik vezető iparágára vonatkozó szankciókat.
Nemzetközi Zelenszkij: Készen állok találkozni Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:59
Az ukrán elnök kedden beszélt arról, hogy ha egy ország háta mögött hoznak döntést annak sorsáról, akkor az nem fog működni. A Fehér Ház részéről még nem erősítették meg a Trump-Zelenszkij találkozó hírét, de úgy tűnik, az ukrán vezetés már csak egy időpontra vár.
Nemzetközi Zelenszkij Washingtonban, Orbán Viktor Moszkvában? Felcsillant a remény az ukrajnai fegyverszünetre
Wéber Balázs | 2025. november 25. 18:56
Egy héten belül gyakorlatilag két béketerv is napvilágot látott az ukrajnai háború lezárására, és jelenleg is gőzerővel folynak a tárgyalások egy mindkét fél számára elfogadható kompromisszum elérésén. Miközben az ukrán elnök Washingtonban tárgyalna a terv véglegesítéséről, Orbán Viktor pénteken Putyinnal egyeztethet Moszkvában. Nagyító alatt ezúttal az ukrajnai kiegyezés lehetősége.
Nemzetközi Pénteken Putyinhoz repül Orbán Viktor? A kormány nem cáfol
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:59
Megbízható forrásból jött az értesülés, cáfolat helyett csak szűkszavú választ jött a magyar kormánytól.
Nemzetközi A CNN úgy tudja, Ukrajna elfogadhatta a módosított béketervet
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:24
Már csak kisebb részletek egyeztetése van hátra, Ukrajna elfogadta a Genfben módosított amerikai béketervet – erről beszélt egy amerikai tisztviselő a CNN-nek. Zelenszkij szerint sok munka van még hátra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG