3p

Nagyon csúnya vége lehet a toryk uralmának.

Eddigi legnagyobb választási veresége fenyegeti a kormányzó brit Konzervatív Pártot a vasárnap ismertetett legfrissebb felmérés szerint. Az adatok alapján akár Rishi Sunak miniszterelnök is elveszítheti képviselői mandátumát a következő parlamenti választáson.

A Survation közvélemény-kutató cég által a Best for Britain nevű politikai kampányszervezet megbízásából több mint 15 ezer választó bevonásával elvégzett országos reprezentatív vizsgálat kimutatta, hogy a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt a voksok 45 százalékát szerezné meg, a konzervatívokra ugyanakkor mindössze 26,2 százaléknyian szavaznának, ha most tartanák a parlamenti választásokat Nagy-Britanniában. E szavazatmegoszlás alapján a konzervatív frakció létszáma a jelenlegi 348-ról 98-ra csökkenne, a Munkáspárt ugyanakkor 468 mandátumot szerezne a mostani 200 helyett a 650 fős alsóházban.

Rishi Sunak külön is elbukhat, még pártja előtt
Rishi Sunak külön is elbukhat, még pártja előtt
Fotó: AP

Sunak külön is elbukhat

A Best for Britain számításai szerint veszélybe kerülhet Rishi Sunak  alsóházi képviselői megbízatása is, mivel a kormányfő választókörzetében a Munkáspárt jelenlegi támogatottsága mindössze 2,4 százalékponttal marad el a konzervatívokétól.

Még bizonytalanabbnak tűnik Jeremy Hunt pénzügyminiszter újjáválasztási esélye, az ő körzetében ugyanis a harmadik legnagyobb parlamenti párt, a Liberális Demokraták most kimutatott várható szavazataránya alig egy százalékponttal jár a Konzervatív Párté mögött.

A friss felmérés adatai alapján elveszítheti képviselői helyét James Cleverly belügyminiszter és Grant Shapps védelmi miniszter is. Az utóbbi hónapokban elvégzett összes többi közvélemény-kutatás is a Konzervatív Párt súlyos választási vereségét valószínűsíti.

Nagy győzelem után durva bukás

A következő parlamenti választást legkésőbb 2025 januárjában meg kell tartani, de egyöntetű az a várakozás, hogy Rishi Sunak miniszterelnök még az idei évre kijelöli az időpontot.

A 2019-ben tartott legutóbbi brit parlamenti választáson az akkor még Boris Johnson vezette Konzervatív Párt negyven éve nem látott arányú győzelmet aratott, és 80 fős alsóházi többséggel alakíthatott új kormányt.

Azóta azonban a konzervatívok választói támogatottsága meredeken zuhant. Ennek okai között szerepel a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt korlátozások idején tartott, ivászatokkal kísért Downing Street-i társasági összejövetelek botránya - amelybe Johnson 2022-ben belebukott -, valamint a brit gazdaság rendkívül gyenge teljesítménye. Nagy-Britannia a friss reálgazdasági adatok szerint recesszióban zárta az elmúlt évet.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trump Iránnak: ezt pár év múlva megismételjük
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 21:19
Ezúttal is a nyers erő nyelvén szólalt meg az Egyesült Államok elnöke.
Nemzetközi Dermesztő: öngyilkos újítással is rombolt Amerika Iránban
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 20:58
Most előszört villogtak ezzel élőben. 
Nemzetközi Megszólalt Netanjahu Izraelben: mindenkit az utcára irányított
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 20:34
Arról beszélt, hogy páratlan esélyt teremtettek Amerikával.
Nemzetközi Iráni konfliktus: Lezárják a Hormuzi-szorost
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 19:25
Az iráni Forradalmi Gárda közölte szombaton, hogy lezárják a hajóforgalom elől a Hormuzi-szorost, amelyen a világ tengeri olajforgalmának mintegy ötöde halad át.  
Nemzetközi Irán: beborították az eget az izraeli vadászgépek
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 19:13
Eddig nem volt ehhez fogható izraeli akció.
Nemzetközi Szigorítják a külföldi munkavállalást Oroszországban
Elek Lenke | 2026. február 28. 18:11
Az orosz kormány szigorúbban kívánja adóztatni a külföldiek árnyékjövedelmét – értesült róla a Kommerszant című orosz napilap. Február 19-én tárgyalták meg azt a törvényjavaslat-csomagot, amely szigorítja a vízummentes országokból érkező vendégmunkások tevékenységének jogszabályi hátterét. Nem először kerül sor szigorításra, de a helyzet változatlanul ellentmondásos.
Nemzetközi Ez már a harmadik világháború? Világszerte aggódnak a vezető politikusok az iráni helyzet miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 16:22
Több vezető politikus is aggodalmát fejezte ki a szombat reggel kirobbant közel-keleti konfliktus miatt. 
Nemzetközi Irán törvénytelenséggel vádolja Izraelt és az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 15:58
Iráni külügyminiszter: Izrael és az Egyesült Államok Irán elleni háborúja indokolatlan és törvénytelen.
Nemzetközi Moszkva elítéli az Irán elleni amerikai-izraeli támadást
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 15:48
Moszkva követeli a tárgyalásokhoz való visszatérést, és ehhez felajánlja segítségét.
Nemzetközi Készülnek a folytatásra: 160 ezer tartalékost hívnak be Izraelben
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 15:35
Százhatvanezer tartalékost mozgósítottak az izraeli hadseregben az iráni háború miatt – jelentette be az izraeli hadsereg szombaton.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG