Az Európai Tanácsban kerengő legújabb dokumentum – a tagállami vezetők a csúcsok végén úgynevezett következtetéseket fogadnak el – azt javasolja, hogy a tagállamok olyan politikai döntést hozzanak, amely előreviszi a befagyasztott orosz vagyon felhasználásának ügyét, egy úgynevezett jóvátételi hitel formájában. Egyúttal azzal bízzák meg az uniós tisztviselőket, hogy „sürgősen” dolgozzanak tovább a részleteken. A dokumentum szerint a lépésből eredő kockázatokat elosztanák az uniós tagállamok között, hogy így is orvosolják Belgium és más országok aggályait.
Fontos hangsúlyozni, hogy egyelőre még csak egy következtetés-tervezetről van szó, amely még érdemben módosulhat az este vagy az éjjel folyamán.
A Politico értesülései szerint délután az Európai Bizottság külön tárgyalt Belgiummal (az orosz vagyon legnagyobb részét kezelő pénzügyi intézmény, az Euroclear Belgiumban van) az említett terv legkényesebb részeiről, és arról próbálja meggyőzni a belga kormányt, hogy megfelelő garanciákat kap az országot fenyegető jogi és pénzügyi kockázatok kezelésére.
Mivel nincs megegyezés, az EU-csúcson eddig más témákat vettek előre (EU-bővítés, a 2028 és 2034 közötti uniós költségvetés), és csak ezt követően térnek rá érdemben Ukrajna finanszírozásának a témájára. Értesüléseink szerint időközben a Közel-Kelet témája is előrébb került a napirenden, keleti szomszédunk pedig a végére marad.
Orbán Viktor miniszterelnök mind az orosz vagyon felhasználását, mind a közös uniós hitelfelvételt Ukrajna megsegítésére élesen elutasítja. Donald Tusk lengyel miniszterelnök ugyanakkor a csúcs helyszínén újságíróknak azt mondta, hogy az orosz vagyon hasznosítása az egyetlen életképes opció. A közös hitelfelvételt ugyanis a legbefolyásosabb országok nem támogatják.
Délután egyébként óriási érdeklődés mellett tartott sajtótájékoztatót az Európai Tanács épületében Volodimir Zelenszkij – tapasztalatunk szerint a több száz fős terem dugig megtelt. Az ukrán elnök többek között arról beszélt, hogy Ukrajnának egyre sürgetőbb lenne friss forráshoz jutnia, jövőre ugyanis 45-50 milliárd eurós hiánnyal kell megküzdenie.
Az itteni várakozások szerint valószínűleg ez a csúcs is a hajnalba nyúlik majd. Háttéranyagunkat itt olvashatják:





