4p

Robert Prevost bíboros pápává választása benne volt a levegőben, nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm – nyilatkozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az MTI-nek a pápaválasztás másnapján.

Megjegyezte, ezt bizonyítja, hogy az új pápa megválasztása gyorsan megtörtént.

Erdő Péter kifejtette, a konklávén „egy-egy választási menet során felbukkannak nevek, és amikor nő a többség, benne van a levegőben, hogy alighanem ő lesz, aki megkapja a szükséges szavazatszámot”. 

A bíboros a piaristák egykori általános rendfőnöke, Tomek Vince mondását idézte, miszerint a konklávén minden szavazási menetnek külön lelke van.

Megjegyezte, a világsajtó sok mindenkit esélyesnek tartott, köztük Prevostot is, de nem szerepelt az elsők között.

„Azt hiszem, ebben a tekintetben nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm” - hangoztatta a pápaválasztó bíboros.

Erdő Péter elmondta, hogy Ferenc pápa budapesti látogatása alkalmával ő maga elég sokszor beszélgetett Prevost bíborossal, aki nem sokkal korábban került a vatikáni kúriára, és mindjárt felelősségteljes megbízatást kapott a püspöki dikasztérium prefektusaként.

A világ püspöki kinevezése több mint felét Prevost és munkatársai készítették elő, ami nagy áttekintési képességet igényel – emelte ki Erdő Péter.

Erdő Péter úgy vélte, az új pápa személye kapocs Észak- és Dél-Amerika között, mivel mindkét térségben jól ismerik, amiként Rómában is, ahol tanulmányokat folytatott, ledoktorált egyházjogból. Az Ágoston-rend általános főnökeként szintén széles nemzetközi elismertségre tett szert.

„Nem az állampolgársága, nemzetiségi hovatartozása, hanem inkább tapasztalati és emberi kapcsolati köre játszott szerepet” - nyilatkozta a bíboros.

A XIV. Leó név választásával kapcsolatban, Erdő Péter kifejtette, hogy Prevost bíboros belső beszélgetésekben részletesen indokolta, miért így döntött.

Hangsúlyozta: az egyház társadalmi tanítását először nagy ívben XIII. Leó fogalmazta meg, és választ képviselt a kor legégetőbb problémáira, amelyek az ipari forradalomból, a munkások helyzetéből fakadtak. Mindennek a mély keresztény problematikáját az igazságosság kérdése képezte, és most XIV. Leó a mai világban is ezt érzi aktuálisnak.

A pápa úgy érzi, hogy a munkának az emberi méltósághoz való kapcsolatát, a munka értékét, az emberi kreativitást veszély fenyegeti, ami méltatlan körülményeket, a megbecsülés hiányát, kizsákmányolást jelenthet.

„További veszélyt képvisel, hogy az emberi munka feleslegessé válhat. A technológiai fejlődés, a mesterséges intelligencia számos munkahelyet helyettesít, és sok ember úgy érzi, tevékenységére, így rá sincsen szükség (..) pedig Isten üres embert nem alkot” - mondta Erdő Péter.

XIV. Leó pápa első beszédének első szava a béke volt: „Krisztus békéjének a gondolatával lépett fel, ami krisztocentrikus szemléletre utal, amely legitimitást ad a társadalomra és a nemzetközi közösségre vonatkozó szavainak”.

Erdő Péter emlékeztetett, hogy a béke szorgalmazása folytonosságot képvisel: nemcsak Ferenc pápa, hanem már XXIII. János Békét a földön kezdetű, 1963-as enciklikája is békét sürgetett.

Az elődeivel való folyamatosságot mutatja az is, ahogyan XIV. Leó pápa kilépett a Szent Péter-bazilika erkélyére.

„Ferenc pápa a megújulás lendületével, amikor megválasztása után kilépett a lodzsára, nem vette fel a szokásos vörös mocétumot (körgallér) és a Szent Péter és Pál apostolt ábrázoló stólát sem. XIV. Leó viszont ezeket elfogadta a korábbi pápákhoz hasonlóan”.

Erdő Péter elmondta azt is, hogy a pápa május 18-i miséjén ismét a Vatikánban lesz.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem lassít Izrael, újabb likvidálás, újabb bombázás
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 12:16
Szerintük Libanonban nincs tűzszünet.
Nemzetközi Van egy kis baj a Hormuzi-szorossal
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 11:26
Az Iráni Forradalmi Gárda tett közzé figyelmeztetést.
Nemzetközi Csütörtökön is lecsaptak az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 11:11
Civil áldozata is van az újabb orosz dróncsapásoknak Ukrajnában.
Nemzetközi Az amerikai hadsereg marad Iránnál és már a következő körre is készül
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 10:06
Donald Trump figyelmeztetett, ha nem lesz valódi megállapodás, még keményebben csaphatnak le, mint eddig.
Nemzetközi Letartóztatási parancs az ötszörös volt miniszterelnök ellen – lépnek a nepáli hatóságok
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 08:44
Kiadatási kérelmet is küldtek a volt miniszterelnök után.
Nemzetközi Zelenszkij nem akar beleszólni a magyarok döntésébe
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 07:41
De azért elmondta a véleményét Vance budapesti látogatásáról, illetve arról is, miért baj, hogy az amerikaiak bíznak Putyinban.
Nemzetközi Rögtön összeomlani látszik az iráni tűzszünet
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 06:56
Libanonban omolhat össze az ingatag béke.
Nemzetközi Zárt ajtók mögött olvasott be Trump a NATO első emberének
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 06:26
Nem tetszik az amerikai elnöknek, amit a szövetség Iránnal kapcsolatban tett. Vagy inkább nem tett.
Nemzetközi Visszaszólt az ukrán bank a NAV-nak a pénzszállítók ügyében: félrefordítás történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 19:33
Az ukrán pénzintézet válaszában több érdekesség is akad. 
Nemzetközi Reagáltak az ukránok J. D. Vance vádjaira, nem veszik komolyan
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 17:52
Csak a választási retorika része volt ez a szóvivő szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG