Mint arról beszámoltunk, az április 21-én, hétfőn elhunyt Ferenc pápa helyére csütörtökön új egyházfőt választottak. Robert Francis Prevost amerikai bíboros XIV. Leó pápaként lesz ismert. Régóta nem volt ilyen nevű pápa: az előző Leót, XIII. Leót 1878-ban választották meg, és 1903-ban bekövetkezett haláláig szolgált.
Megválasztása utáni első nyilatkozatában XIV. Leó pápa az „egység” és a „továbblépés” üzenetét hirdette. Azt mondta, azt szeretné, ha a béke üzenete „belépne a szívetekbe, elérné a családotokat és minden embert, bárhol is legyenek”.
Sokan voltak izgatottak amiatt, hogy amerikai pápa van, különösen hogy olyan, aki Chicagóban született – írja a The Guardian. Brandon Johnson, a város polgármestere azt tweetelte, hogy „Minden drog, beleértve a pápát is, Chicagóból származik”, Barack Obama , az Egyesült Államok volt elnöke pedig a közösségi médiában gratulált a „chicagói honfitársnak”.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke azt mondta, „meglepődött” , de „nagy megtiszteltetésnek” tartja, hogy amerikai pápa van. Több ország, köztük Olaszország, Spanyolország, Görögország, Ukrajna , Peru és az Egyesült Királyság vezetői is gratuláltak a pápának.
Arról az X-bejegyzésről lapunk már a választás után közvetlenül beszámolt, hogy az új pápa némileg kritikusan viszonyul a Trump-adminisztrációhoz. Most a The Guardian azt a két cikket emelte ki, amelyek kifogásolták a szintén katolikus JD Vance bevándorlással kapcsolatos álláspontját. Az egyik cikk címe így hangzott: „JD Vance téved: Jézus nem kéri tőlünk, hogy rangsoroljuk a mások iránti szeretetünket.”
A brit lap ugyanakkor arra is rámutat, hogy egy 2012-es, a püspöki szinódushoz intézett beszédében Robert Francis Prevost atya, a jelenlegi XIV. Leó pápa, úgy tűnt, bírálja a homoszexualitást, mondván: „A nyugati tömegmédia rendkívül hatékonyan képes a lakosság körében hatalmas szimpátiát kelteni az evangéliummal ellentétes hiedelmek és gyakorlatok iránt – például az abortusz, a homoszexuális életmód, az eutanázia”.
Fotó: MTI
A CBS arra mutatott rá, hogy Prevost szolgálati idejének nagy részét Peruban töltötte, rendelkezik amerikai és perui állampolgársággal is. Mark R. Francis atya 1978 és 1982 között a chicagói Katolikus Teológián szemináriumi évfolyamtársa volt a pápává választott Robert Francis Prevostnak, és mindketten Rómában dolgoztak a 2000-es évek elején.
Az amerikai kereskedelmi televízió és rádiótársaság érdeklődésére az egykori évfolyamtárs elmondta, hogy Prevost hosszú éveken át tartó, Latin-Amerikában végzett munkája nagy szerepet játszhatott a pápaválasztó bíborosok döntésében. „Prevost bíborosról azt tapasztaltam, hogy nem egy feltűnő ember. Nagyon nyugodt, rendkívül intelligens és együttérző” – mondta Francis atya, aki egyben hozzáfűzte, hogy XIV. Leó pápasága alapvető célok tekintetében hasonló lehet Ferenc pápáéhoz.