3p

Az Európai Unió illetékes tanácsa jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési-strukturális tervét, és meghatározta annak nettó kiadási pályáját – tájékoztatott az uniós tanács kedden.

Az Európai Unió új gazdaságirányítási keretrendszerében minden tagállamnak 4-5 évre szóló középtávú költségvetési-strukturális tervet kell készítenie. A dokumentum célja annak biztosítása, hogy a kiigazítási időszak végére az államadósság valószínűsíthetően csökkenő pályán legyen, vagy prudens szinten maradjon, valamint az, hogy az államháztartási hiányt középtávon a GDP 3 százalékában meghatározott referenciaérték alatt tartsák — számol be róla az MTI.

A tervek olyan reformokat és beruházásokat is tartalmaznak, amelyek választ adnak az európai szemeszter keretében azonosított fő kihívásokra, és foglalkoznak az EU közös prioritásaival.

E célból minden terv egy nettó kiadási pályára vonatkozó kötelezettségvállalást tartalmaz, amely ténylegesen költségvetési korlátot állapít meg a terv időtartamára.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elmagyarázza
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elmagyarázza
Fotó: Magyar Közgazdasági Társaság Youtube-csatorna

2026-ig vessen véget a túlzott hiánynak

Az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács (Ecofin) kedden, brüsszeli ülésén azt javasolta, hogy Magyarország 2026-ig vessen véget a túlzott költségvetési hiánynak és felülvizsgált ajánlást adott ki a túlzottdeficit-eljárás keretében.

Magyarországnak biztosítania kell, hogy a nettó kiadások nominális növekedési üteme 2025-ben ne haladja meg a 4,3 százalékot, 2026-ban pedig a 4 százalékot. Ez összhangban van Magyarország középtávú költségvetési-strukturális tervében megfogalmazott célkitűzéseivel – jegyezték meg.

„Most, hogy az uniós tanács elfogadta ajánlásait, Magyarország biztos lehet abban, hogy milyen költségvetési pályát fog követni az elkövetkező években, és ennek megfelelően tervezhet” – fogalmaztak.

Magyarországnak legalább fél évente jelentést kell készítenie az ajánlás végrehajtása terén elért előrehaladásról a túlzott hiány kiigazításáig – tették hozzá.

A magyar terv szerint az alacsony infláció és a jövő évben lendületet vevő növekedés hozzájárul a költségvetés pozíciójának megerősítéséhez. A korábbi évekhez hasonlóan kiemelt cél marad a családok támogatása, a nyugdíjak értékállóságának biztosítása a rezsicsökkentés fenntartása, emellett továbbra is hangsúlyos szerepet kap a honvédelmi képességek megerősítése.

A magyar államadósság-kezelésben továbbra is stratégiai irány a külső kitettség csökkentése, a devizaarány alacsony szinten tartása, valamint az adósság hátralévő futamidejének növelése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Alla Pugacsova idegen ügynök lett
Elek Lenke | 2026. január 11. 17:01
Az oroszok Madonnája megmutatta, hogy a legnagyobb sztárok is tiltakozhatnak a háború ellen.
Nemzetközi Katar és az Emírségek csatlakozik az Egyesült Államok vezette „szilícium” programhoz
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 16:01
A két ország csatlakozása figyelemre méltó a Közel-Kelet politikai megosztottságának történetét tekintve, és tükrözi az Egyesült Államok vezette erőfeszítéseket, hogy Izraelt és az Öböl-menti államokat ugyanabba a technológia-központú gazdasági keretrendszerbe vonják be.
Nemzetközi Donald Trump igen kemény ultimátumot intézett Kubához
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 14:29
Az amerikai elnök vasárnap azt javasolta, hogy Kuba kössön megállapodást az Egyesült Államokkal, különben a szigetország többé nem fog olajhoz vagy pénzhez jutni.
Nemzetközi Az iráni sah fia visszatérne Amerikából, hogy Irán élére álljon
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 14:00
A 65 éves Reza Pahlavi országos vezetőként kíván megszólalni, annak ellenére, hogy apja 1979-es iszlám forradalomban történt megbuktatása óta Iránon kívül él.
Nemzetközi Győztek a szír kormányerők az aleppói harcokban – az utolsó kurd fegyveresek is kivonultak
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 13:31
Az utolsó kurd harcosok is elhagyták a szíriai Aleppó városát, miután vasárnap hajnalban bejelentették a tűzszüneti megállapodás megkötését.
Nemzetközi Irán megtorlással fenyegeti Izraelt és az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 13:01
Teherán vasárnap megtorlással fenyegette meg Izraelt és az amerikai támaszpontokat arra az esetre, ha az Egyesült Államok csapást mérne Iránra. A figyelmeztetést Washingtonnak címezték, miközben izraeli források szerint Izrael fokozott készültségben van egy esetleges amerikai beavatkozás lehetősége miatt.
Nemzetközi Előrehozott választásokat írhatnak ki Japánban
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 11:31
Takacsi Szanae japán miniszterelnök előrehozott általános választásokat írhat ki, jelentette be pártja koalíciós partnerének vezetője vasárnap, miután a média arról számolt be, hogy fontolgatja a februári választások lehetőségét.
Nemzetközi Mit keres Izrael az Afrika szarván fekvő Szomáliföldön?
Bózsó Péter | 2026. január 11. 11:01
A zsidó állam váratlanul – a világon elsőként – elismerte a szomáliai szakadár terület függetlenségét. Az ennek hátterében álló okokat, regionális ellentéteket tekintjük át írásunkban.
Nemzetközi Fegyveres csoportok vadásznak amerikai állampolgárokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 10:01
Az USA felszólította állampolgárait, hogy meneküljenek el Venezuelából a félkatonai csoportok akcióiról szóló jelentések miatt.
Nemzetközi Orosz olajraktárt gyújtottak fel ukrán drónok
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 09:30
Ukrajna vezérkara megerősítette, hogy január 9-ről 10-re virradó éjszaka megtámadták Zsutovszkajában az olajraktárt, Oroszország volgográdi régiójában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG