3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Soha nem látott eredmények születtek Ausztriában, de hogyan lesz ebből kormányalakítás?

A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) nyerte meg Ausztriában a vasárnapi parlamenti választást a szavazatok 29,2 százalékával a belügyminisztérium által hétfőn közzétett hivatalos részeredmények szerint.

Az eddigi koalíciós kormányban részt vevő konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) a második helyre szorult a voksok 26,5 százalékával. A párt teljesítménye 11 százalékponttal csúszott vissza a 2019-es eredményéhez képest.

Az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) 21,1 százalékot szerzett, és ezzel a harmadik helyre került. A liberális NEOS (Új Ausztria és Liberális Fórum) a szavazatok 9 százalékát kapta, míg az eddig az ÖVP-vel kormányzó Zöldek 8 százalékot szereztek.

A belügyminisztérium által közölt részeredmények már tartalmazzák a postán leadott szavazatok nagy részét, a 100 százalékos feldolgozottságú hivatalos végeredmény várhatóan csütörtökig születik meg.

Herbert Kickl, az eddig ellenzékben politizáló FPÖ elnöke pártja választási győzelmével kapcsolatban azt mondta: a választók határozott véleményt mondtak, és a szavazás eredménye

"világosan mutatja, hogy a dolgok nem mehetnek így tovább az országban".

Koalíciós kirakós

Ahhoz, hogy Herbert Kickl kancellár lehessen, pártjának koalíciós partnerre lesz szüksége, akivel együtt parlamenti többségre tehet szert. Korábban azonban minden osztrák politikai párt világossá tette: nem akar koalíciót kötni az általuk szélsőjobboldalinak tartott FPÖ-vel. Karl Nehammer osztrák kancellár a részeredmények ismeretében hamar ismét leszögezte, hogy nem fognak együttműködni az FPÖ-vel.

A vasárnapi választás eredménye történelmi fordulatnak tekinthető Ausztriában. Korábban soha nem fordult még elő, hogy az ÖVP és az SPÖ egyaránt ilyen gyengén szerepelt volna. Ez az első alkalom, hogy a szociáldemokraták a harmadik helyre csúsztak vissza, az ÖVP-nek pedig ez volt az eddigi egyik leggyengébb választási szereplése.

Elemzők szerint az FPÖ-nek kedvezett az osztrák népesség elégedetlensége a gazdasági válság, a fokozódó munkanélküliség és a magas infláció miatt. Az Osztrák Szabadságpárt határozott bevándorlásellenes álláspontja szintén nagy népszerűségnek örvend. Választási programjában az FPÖ szigorúan korlátozott migrációs politikát ígért: szorgalmazzák a bevándorlók hazatoloncolását, és nagyobb "homogenitást" akarnak az osztrák társadalomban. Az FPÖ továbbá pártolja, hogy oldják fel az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat, és bírálja az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai támogatást.

Kickl az ORF-nek vasárnap éjjel adott nyilatkozatában azt mondta, úgy érzi, nem kell változtatniuk programjukon. Kickl azt javasolta az FPÖ-vel történő együttműködést eddig élesen elutasító pártoknak, hogy

"tegyék fel maguknak a kérdést, hogy is állnak a demokráciával, és inkább aludjanak egyet az eredményre", mielőtt nyilatkoznak.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Robert Fico kőkemény döntést hozott Ukrajnával szemben
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 06:58
Ez volt az első válaszintézkedés.
Nemzetközi Pontosan megmondták az amerikaiak, mi fog történni négy éve, de Zelenszkij sem hitt nekik
Litván Dániel | 2026. február 24. 05:44
Hetekkel, sőt hónapokkal korábban megmondták az amerikai hírszerzők, hogy Putyin tényleg le fogja rohanni Ukrajnát. De hogyan, és miért nem hitt nekik szinte senki? És miben tévedtek mégis hatalmasat?
Nemzetközi Nem akárki küldött levélben figyelmeztetést Orbán Viktornak
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 19:52
Az Európai Tanács első embere figyelmeztette.
Nemzetközi Újabb oroszok végezték az EU szankciós listáján
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 19:05
Vegyes indoklással kerültek a listára.
Nemzetközi Győzködik a magyar kormányt a vétó miatt – Kaja Kallas meglepődött
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 17:35
Az EU külügyi főképviselője arról is beszélt, hogy szerinte a magyar kormány vétója nem hoz szavazatokat.
Nemzetközi Leírhatatlanul drága lehet Ukrajna újjáépítése
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 16:57
A becsült összeg pedig egyre csak emelkedik.
Nemzetközi Zelenszkij embere elárulta: újabb tárgyalás közeleg az orosz-ukrán háború lezárásához
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 15:40
Még a héten sor kerülhet rá.
Nemzetközi Szijjártó Péter megüzente: komoly elhatározást tett a kormány Ukrajna ügyében
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 14:15
Semmilyen Ukrajnának kedvező döntést nem fognak támogatni.
Nemzetközi Vérfürdőbe fordult a drogháború – a Nemzetközi Büntetőbíróság elé kerül a volt elnök
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 13:46
Rodrigo Duterte 80 évesen állhat bíróság elé.
Nemzetközi Valami készül: el kell hagyni Iránt India szerint
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 12:58
Saját állampolgárait figyelmeztette újra India
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG