Donald Trump a Truth Social közösségi oldalon azt írta, hogy Irán legalább négy öngyilkos drónt indított a Hormuzi-szoroson áthaladó hajók ellen. Közlése szerint az egyik drón eltalált egy nagy értékű teherszállító hajó fedélzetét, amely ugyan megrongálódott, de folytatni tudta útját. A brit tengeri kereskedelmi műveleteket figyelő szervezet (UKMTO) szerint a teherszállító hajó jobb oldalát ismeretlen lövedék találta el, amely megrongálta a hajó hídját. A támadásban senki sem sérült meg, és környezeti károkról sem érkezett jelentés.
Az amerikai elnök hozzátette: az Egyesült Államok három másik drónt megsemmisített. Az esetet úgy értékelte, hogy az „meggondolatlan megsértése” a Washington és Teherán között létrejött tűzszüneti megállapodásnak.
Trump ugyanakkor nem közölte, hogy az Egyesült Államok tervez-e bármilyen válaszlépést. Az amerikai Középső Parancsnokság (CENTCOM) az incidenssel kapcsolatban csupán az elnök nyilatkozatára hivatkozott.
A támadás különösen érzékeny időpontban történt: ez volt az első komoly incidens azóta, hogy az Egyesült Államok és Irán megállapodást írt alá a Hormuzi-szoros hajóforgalmának helyreállításáról és az iráni nukleáris programról szóló tárgyalások folytatásáról – számol be a CNN. Trump korábban azt mondta, hogy a konfliktus elhúzódása „gazdasági katasztrófához” vezethetett volna.
A Hormuzi-szoros a világ egyik legfontosabb tengeri olajszállítási útvonala, amelyet Irán továbbra is fontos nyomásgyakorlási eszköznek tekint a tárgyalások során. Az Iráni Forradalmi Gárda már csütörtökön jelezte, hogy csak az általa kijelölt útvonalakon garantálja a hajók biztonságos áthaladását.
A megállapodás ugyan előírja, hogy a hajóforgalom visszatérjen a háború előtti szintre, de nem rendezi egyértelműen az áthaladás feltételeit. Washington szerint a szorosnak díjmentesen használhatónak kell maradnia, míg Teherán fenntartja, hogy jogosult díjat szedni az áthaladó hajóktól.
Eldőlni látszik a véleményezés.




