3p

Amerikai diplomaták a közel-keleti konfliktus eszkalációjától tartanak azt követően, hogy az izraeli titkosszolgálatok felrobbantották a Hezbollah síita milícia személyhívóit, majd adó-vevőit is. Az ENSZ főtitkára is önmérsékletre szólította fel a feleket.

Az Egyesült Államok nem akarja kisebbíteni a libanoni robbanások jelentőségét, ugyanakkor a feltételezett izraeli művelet körülményeinek vizsgálata még tart, és azt várják el mindkét oldaltól, hogy tartózkodjon egy újabb konfliktus kialakulásától – közölte az amerikai ENSZ nagykövet szerdán újságírók előtt. Linda Thomas-Greenfield washingtoni sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: az Egyesült Államok minden érintettet óva int attól, hogy hozzájáruljon a helyzet további eszkalációjához. Emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok továbbra is részt vesz az egyeztetéseken, amelyeken próbálnak eredményre jutni a harcok beszüntetése érdekében a Gázai övezetben.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdán Egyiptomban úgy nyilatkozott, hogy a keddi libanoni robbantások és egyéb meglepetés-erejű akciók a gázai tűzszüneti tárgyalások kisiklatásával fenyegetnek. Az amerikai diplomácia vezetője szerint már nem először fordul elő az, hogy amikor az amerikai és nemzetközi közvetítők azt gondolják, sikerül előrelépést elérni az egyeztetéseken, akkor bekövetkezik egy olyan esemény, ami megnehezíti a folyamatot, sőt akár kisiklathatja azt.

 

Derek France altábornagy, az Egyesült Államok Közel-Keleten állomásozó légierőinek parancsnoka közölte, hogy felülvizsgálják az egységek elhelyezkedését a térségben egy megtorló támadás esetére. A katonai vezető a kialakult helyzet súlyosságára hivatkozva lemondta a részvételét egy Washington közelében tartott biztonsági konferencián.

Libanonban kedden a Hezbollah fegyveres szervezet tagjai által használt személyi hívók robbantak fel tömegesen, a detonációkban többen, köztük gyerekek is meghaltak és több ezren megsérültek. Szerdán a libanoni fegyveres szervezet által használt adó-vevők hasonló körülmények között robbantak fel, ami szintén számos halálos áldozattal és több száz sebesülttel járt. A detonációkat izraeli katonai műveletnek tartják, ugyanakkor ezt izraeli részről eddig hivatalosan nem ismerték el.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár szerdán önmérsékletre intette az érdekelt feleket a helyzet további elmérgesedésének elkerülésére.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen egy NATO-tagország
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 16:47
Törökország népirtással vádolja az izraeli miniszterelnököt és több miniszterét.
Nemzetközi Hidegzuhany: cáfolják Orbán Viktor egyik washingtoni bejelentését
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 16:16
A magyar miniszterelnök időkorlát nélküli mentességről beszélt az olaj- és gázszankciók esetében, egy fehér házi forrás ugyanakkor csak egy évről. 
Nemzetközi UPS-tragédia: a korábbi karbantartásokat vizsgálják, és jó okkal
Litván Dániel | 2025. november 8. 14:51
Még mindig lehetnek újabb áldozatok a tűzgolyóként megsemmisült UPS-gép balesetének helyszínén. De miért terelődött gyorsan a vizsgálat a korábbi karbantartások irányába?
Nemzetközi Egy alku háttere: 200 milliárd forintért vesz amerikai LNG-t az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 13:31
Az amerikai nagykövetség érdekes részleteket közölt a pénteki Trump-Orbán megállapodásról.
Nemzetközi Donald Tusk: „Nem fogok kommandós csapatot küldeni Budapestre”
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 12:16
Megszavazta péntek este a lengyel parlamenti alsóház Zbigniew Ziobro ellenzéki képviselő, volt igazságügyi miniszter mentelmi jogának felfüggesztését, és jóváhagyta a politikus előzetes letartóztatását is.
Nemzetközi Vizit a Fehér Házban: kéttucatnyi állam- és kormányfő beelőzte Orbán Viktort
Wéber Balázs | 2025. november 8. 10:31
Gulyás Gergely januárban még arról beszélt, hogy belátható időn belül lesz Trump-Orbán találkozó. A fehér házi vizitre azonban végül novemberig kellett várni. Az amerikai elnök mintegy kéttucatnyi külföldi vezetőt hamarabb hívott meg a magyar miniszterelnöknél. A magyar kormány ugyan szövetséges, de Washingtonból nézve továbbra is csak egy távoli pont. 
Nemzetközi „Nagyon sokba kerül ez nekünk” – elemző a washingtoni megállapodásról
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 09:59
Szent-Iványi István azzal kapcsolatban mondott véleményt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök megállapodott a Magyarországot megillető szankciós mentességekről energiaellátás terén.
Nemzetközi „Minden szállításra mentességet kaptunk” – Szijjártó Péter is megszólalt a washingtoni megállapodásról
Privátbankár.hu | 2025. november 8. 08:16
Az Egyesült Államok kormánya mentességet ad az orosz energetikai szektort célzó szankciók alól Magyarország vonatkozásában mindennemű szállításra a Barátság kőolajvezetéken és a Török Áramlat földgázvezetéken keresztül – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Washingtonban.
Nemzetközi „Kiváló vezető” – így fogadta Donald Trump Orbán Viktort a Fehér Házban
Kollár Dóra | 2025. november 7. 17:08
Donald Trump amerikai elnök egy munkaebéden látja vendégül Orbán Viktort, ez az eredetileg tervezett időponthoz képest közel egy órás késéssel kezdődött. Az amerikai elnök két kérdésre válaszolt  – ez volt közvetítésünk a Fehér Házba történő megérkezés pillanatairól. 
Nemzetközi Trump lehet Orbán Viktor titkos fegyvere Magyar Péter legyőzéséhez?
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 16:59
A választási kampányra is gondol a magyar miniszterelnök egy brit lap szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG