3p

Egyre nagyobb a feszültség Washingtonban a civil áldozatok magas száma miatt; Izraelnek el kell számoltatnia a segélyszervezet konvoját ért katonai csapás felelőseit. A külügyminiszter korábbi erős szavait most a nemzetbiztonsági szóvivő igyekszik finomítani.

Az amerikai kormányzat tanulmányozza az izraeli vizsgálati összefoglalót a Gázában dolgozó segélymunkásokat érő keddi katonai csapásról - közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője. John Kirby egy sajtóbeszélgetésen hangsúlyozta, csak az alapos áttekintés után lehet megfogalmazni véleményt, minden korábbi nyilatkozat elhamarkodott volna. Az illetékes kijelentette, hogy nincs olyan amerikai kezdeményezés, amely másik vizsgálatra irányulna - írja az MTI beszámolója.

Az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken Brüsszelben korább elhangzott felszólítását pontosította, ami "független, átfogó és teljesen nyilvános" vizsgálatról szólt. A Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője szerint nincs szó másik vizsgálatról, a külügyminiszter a később megjelent izraeli jelentésre utalt. Antony Blinken pénteken azt is fontosnak mondta, hogy Izrael teljes felelősséget vállaljon a történtekért, a felelősöket pedig elszámoltassa.

A World Central Kitchen (WCK) spanyol nem kormányzati segélyszervezet találatot kapott autója a Gázai övezet középső részén fekvő Deir el-Balahtól délre 2024. április 2-án, miután izraeli légicsapás érte a járművet. A humanitárius segélyt szállító csapat hét tagja életét vesztette.
A World Central Kitchen (WCK) spanyol nem kormányzati segélyszervezet találatot kapott autója a Gázai övezet középső részén fekvő Deir el-Balahtól délre 2024. április 2-án, miután izraeli légicsapás érte a járművet. A humanitárius segélyt szállító csapat hét tagja életét vesztette.
Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber

Egyre frusztráltabb a Fehér Ház a rengeteg civil áldozat miatt

John Kirby Washingtonban újságírók előtt Joe Biden elnök és Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök csütörtöki telefonbeszélgetésére visszautalva az amerikai álláspont megváltozásáról kijelentette, hogy hetek, hónapok óta növekszik a frusztráció a Fehér Házban annak láttán, hogy további civilek esnek áldozatul, és polgári infrastruktúrában esnek károk az izraeli katonai műveletek során a Gázai övezetben.

Azt ugyanakkor hozzátette, nincs olyan szándék, hogy az izraeli hadsereg műveleteiről szóló döntéshozatal felügyeletére az Egyesült Államok szakértőt küldjön Izraelbe, hiszen független országról van szó, amely maga dönt katonai lépéseiről. Ezen műveletek kivitelezésének módja ugyanakkor az amerikai-izraeli egyeztetések témája - jegyezte meg John Kirby az MTI összefoglalója szerint.

A Nemzetbiztonsági Tanács kommunikációs vezetője csütörtökön sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy amennyiben nem látnak változást az izraeli cselekedetekben, akkor az amerikainak kell változtatniuk tetteiken. Ugyanezen a sajtótájékoztatón azt is hangoztatta, hogy az Egyesült Államok támogatása Izrael önvédelme iránt szilárd és nem fog meginogni.

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára pénteken New York-ban nyilatkozott a történtekről, és független vizsgálatokat és kézzelfogható változtatásokat sürgetett.

Az izraeli hadsereg elismerte, hogy a World Central Kitchen segélyszervezet konvoját Hamász fegyveresekként azonosították, ezért történt meg a hét emberéletet követelő katonai csapás.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ukrajna ügyében Magyarország ismét blokkolt
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 19:55
Ülésezett az Európai Tanács Általános Ügyek Tanácsa keden, ahol Magyarország több kérdésben sem tudott egyetérteni.
Nemzetközi Nemzetközi kártérítési bizottság alakult Ukrajna megsegítésére
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 19:25
A testület eljár annak érdekében, hogy Kijev több százmilliárd dolláros kártérítést kapjon az orosz támadások és a háborús bűncselekmények okozta károkért
Nemzetközi Itt az áttörés? Fontos lépés történt az ukrajnai háború lezárása felé
Wéber Balázs | 2025. december 16. 18:20
A hét elején Washington váratlanul bejelentette, hogy hajlandó biztonsági garanciákat adni Ukrajnának egy tűzszünet megkötése esetén. Kijev pedig megfelelő garanciák esetén kész lemondani a NATO-tagságról szőtt terveiről. Mindez érdemben közelebb vihet a fegyvernyugváshoz, a területi kérdésekre ugyanakkor továbbra sincs megoldás. Nagyító alatt ezúttal az ukrajnai tűzszünet esélye.
Nemzetközi Ritka tiltakozást váltott ki Oroszországban egy templom terve
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 15:21
A városi parkban épülő háborús halottak tiszteletére épülő templom ellen tiltakoztak, és még Vlagyimir Putyint is megkeresték az ügyben.
Nemzetközi Megbánták a szavazatokat a nyugdíjasok: utálathullám övezi a „világ legunalmasabb emberét”
Kollár Dóra | 2025. december 16. 14:58
Rendkívül komoly népszerűségi gondokkal küzd a brit miniszterelnök.
Nemzetközi Lesz karácsonyi fegyverszünet? Zelenszkij válaszolt
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 12:33
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy támogatja Friedrich Merz német kancellár karácsonyi fegyverszünet bevezetésére vonatkozó ötletét.
Nemzetközi Miért utazott a két sydney-i merénylő a lövöldözés előtt a Fülöp-szigetekre?
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 07:55
Katonai kiképzést kaptak?
Nemzetközi Donald Trump alaposan megkopasztaná a BBC-t
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 07:30
A 2021-es a capitoliumi beszédének szerkesztése miatt.
Nemzetközi Mivel nyert az ultrakonzervatív elnökjelölt Chilében, és mit tanulhatott Budapesten?
Bózsó Péter | 2025. december 16. 05:50
José António Kast fölényesen nyerte a chilei elnökválasztást kommunista kihívójával szemben. Győzelme  újabb siker a latin-amerikai újjáéledő jobboldal számára. 
Nemzetközi Trump nyomába lép a magyar kormány – Szijjártó Péter új lépést közölt
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 20:11
Az Antifát terrorszervezetté tetetné az EU-n belül a kormány.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG