3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Az elektronikus engedélyt egy kisebb összeg fejében kérelmezhetik a vízummentes országokból, így az EU országaiból az Egyesült Királyságba látogatóknak.

Jövő tavasztól elektronikus belépési engedélyt kell kiváltaniuk azoknak a beutazóknak, köztük az európai uniós állampolgároknak, akik jelenleg vízum nélkül utazhatnak Nagy-Britanniába - közölte kedden a brit belügyminisztérium. A kötelem nem vonatkozik a letelepedési engedéllyel Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárokra - írja az Infostart.

A tájékoztatás szerint az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) nevű online dokumentumot az Európából - köztük az EU-országokból -érkező nem vízumkötelezett látogatók 2025. március 5-től kérelmezhetik, és április 2-től már ők is csak az ETA birtokában léphetnek be Nagy-Britanniába.

A 10 fontba (4700 forintba) kerülő engedély két évig, vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes, és az érvényességi idő alatt korlátlan számú nagy-britanniai beutazást tesz lehetővé, esetenként hat hónapi időtartamra.

Ismét jön egy fontos változás
Ismét jön egy fontos változás
Fotó: wikipedia

A londoni belügyi tárca keddi ismertetésében úgy fogalmaz, hogy az ETA-engedélyek digitálisan kapcsolódnak a beutazók útleveléhez, és robusztusabb biztonsági szűrést tesznek lehetővé még az utazás megkezdése előtt, megakadályozandó, hogy a külföldről érkezők visszaéljenek a brit bevándorlási rendszerrel.

Az ETA-rendszert kísérleti jelleggel Katar esetében már tavaly bevezette a brit kormány, idén februártól pedig az Öböl-menti Együttműködési Tanácshoz (GCC) tartozó többi ország - Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Omán, Kuvait és Bahrein -, valamint Jordánia állampolgáraira is kiterjesztette.

A brit belügyminisztérium keddi bejelentése szerint jövő januártól az Európán kívüli térség többi nem vízumkötelezett országára, végül 2025 áprilisától az európai országokra is érvénybe lép az ETA-rendszer. Ezzel gyakorlatilag az összes olyan országra kiterjed az elektronikus beutazási engedély kiváltási kötelezettsége, amelyek állampolgárai vízum nélkül utazhatnak be Nagy-Britanniába.

London már a Brexit után jelezte, hogy idővel a látogatási, turisztikai céllal érkező, vízumkötelezettség nélküli beutazóknak is szükségük lesz belépési engedélyre. Ezt a tervet a júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány is átvette konzervatív elődjétől.

Nem kell kiváltaniuk az ETA-t azoknak az EU-állampolgároknak, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, és megszerezték az ehhez szükséges, meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyt (EU Settled Status), amely változatlanul biztosítja számukra a brit EU-tagság idején megszerzett jogosultságaikat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Volodimir Zelenszkij fejbe kólintaná Orbán Viktort
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 19:59
Az ukrán elnök erős kijelentését az amerikai elnökkel folytatott megbeszélése után mondta el a svájci Davosban.
Nemzetközi Most a franciák tartóztatták fel az orosz árnyékflotta egyik tankhajóját
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 19:41
A francia haditengerészet csütörtökön a Földközi-tengeren feltartóztatott egy Oroszországból érkező olajszállító hajót, amelyről feltételezhető, hogy az Ukrajna elleni agressziós háborút finanszírozó árnyékflottához tartozik – jelentette be Emmanuel Macron államfő.
Nemzetközi Orbán Viktor megértést nem, de áramot ígért Volodimir Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 18:22
A magyar miniszterelnök bejegyzésben fejtettet ki véleményét, utalva – meglátása szerint – az ukrán elnök hozzá való hízelgésének hiábavalóságára.
Nemzetközi Donald Trump üzenetet küldött Vlagyimir Putyinnak: „a háborúnak véget kell érnie”
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 17:22
Ezt azt követően mondta, hogy állítása szerint „jó” megbeszélést folytatott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel csütörtökön Davosban.
Nemzetközi Kiderült: Venezuela új elnöke előre megbeszélte Amerikával Maduro elrablását
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:22
Források szerint a venezuelai rezsim befolyásos személyiségei titokban amerikai és katari tisztviselőknek ígéretet tettek, hogy egyetértenek Maduro távozásával.
Nemzetközi Kiderült, mi lesz Grönland sorsa: Trump mindent megkap, Európa megőrizheti az arcát
Litván Dániel | 2026. január 22. 14:39
Nagyon úgy tűnik, hogy az amerikai elnök nem meghátrált Grönland ügyében, hanem pontosan azt érte el, ami eredetileg is a célja volt. Európa pedig bevette a blöfföt.
Nemzetközi Jövő héten nyit Gáza rafahi határátkelőhelye Egyiptommal
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 14:20
Gáza egyiptomi határátkelőhelye a jövő héten újra megnyílik, miután nagyrészt le volt zárva az izraeli-Hamász háború alatt – jelentette be csütörtökön a Washington által támogatott palesztin technokrata vezető, aki az enklávét igazgatja.
Nemzetközi Az Egyesült Államok csütörtökön hivatalosan is kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO)
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 14:00
Szakértők figyelmeztettek, hogy a kilépés az amerikai és a globális egészségügyet egyaránt sújtani fogja, valamint megsérti azt az amerikai törvényt, amely előírja Washington számára, hogy 260 millió dollárt fizessen meg az ENSZ egészségügyi ügynökségének a tartozásaiból.
Nemzetközi Az EU-Mercosur megállapodás valószínűleg ideiglenesen lép hatályba márciustól
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 13:21
Az EU dél-amerikai országokkal kötött szabadkereskedelmi megállapodása valószínűleg már márciusban ideiglenesen hatályba lép – mondta egy uniós diplomata csütörtökön a Reutersnek, annak ellenére, hogy az EU legfelsőbb bíróságán megkérdőjelezték az egyezményt.
Nemzetközi Az Európai Parlament elutasította az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítványt
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 13:02
Elutasította az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön. A javaslatot 165 képviselő támogatta, 390-en ellene szavaztak, 10-en tartózkodtak.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG