5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok uniós kormány tart attól, hogy Magyarország újra vétóval fog zsarolni az Oroszország elleni szankciók ügyében – de most találtak egy megoldást Orbán Viktor kikerülésére?

A Politico cikke szerint megtalálták a megoldást az uniós kormányok arra, miként akadályozzák meg, hogy Magyarország megvétózza a további vagy meghosszabbított szankciókat Oroszország ellen.

A lap hat uniós diplomatára hivatkozva azt írja, hogy legalább hat uniós kormány azt szorgalmazza, hogy az Oroszország elleni, eddig uniós szintű szankciókat helyi szabályozásokká alakítsák át. Ez gyakorlatban azt jelentené, hogy Magyarország elvesztené zsarolási képességét a szankciókkal kapcsolatban. Eddig bármilyen új szankció bevezetése az uniós kormányok egyhangú döntéséhez volt kötve, ahogy a szankciók hathavonta esedékes megújítása is.

„Mindannyiunknak – tagállamoknak és intézményeknek egyaránt – úgy kell hozzáállnunk a kérdéshez, hogy tudjuk, elképzelhető, hogy a szankciók nem lesznek megújítva – mutatott rá egy neve elhallgatását kérő diplomata, aki rálát a bizalmas tárgyalások állására. – Biztosítanunk kell a szankciós rezsim ellenállóképességét.”

Ugyan nem minden kormányzat nyitott az ötletre, ha elég sok állam, köztük néhány kulcsfontosságú ország megteszi ezt a lépést, akkor az igencsak elveheti egy jövőbeli magyar vétó erejét – és ezzel a magyar kormány tárgyalási pozícióit is jelentősen gyengítené.

A Politico információi szerint most olyan államok is erősen fontolgatják, hogy csatlakoznak a terv végrehajtásához, amelyek korábban vonakodtak bármilyen, nem EU-s „esernyő” alatti szankciók bevezetéséhez Oroszország ellen. (Kétoldalú szankciókat eddig csak néhány, zömében az orosz határok mentén fekvő állam vezetett be, például Finnország vagy a balti államok.)

Jön a következő kör

Januárban az Orbán-kormány órákkal a szankciók meghosszabbításának határideje előttig húzta a megújításuk engedélyezését, és ezzel többmilliárd dollárnyi befagyasztott vagyon került néhány órára attól, hogy újra Moszkva rendelkezhessen felette. A hírek szerint Marco Rubio amerikai külügyminiszter volt az, aki a háttérben szólt a magyar vezetésnek, hogy engedje el a vétót az utolsó pillanatban.

Az uniós külügyminiszterek hétfőn ültek össze Brüsszelben, hogy egy újabb – a nyílt orosz támadás óta immár a 17. – szankciós csomagról tárgyaljanak. Szijjártó Péter rögtön a tárgyalások után közölte, Magyarország ellenez minden, az orosz energiaimportot érintő szankciót, illetve megvétózna egy olyan kezdeményezést is, hogy az uniós kiképzési program egy részét Ukrajnába telepítsék.

Lehetséges azonban, hogy ez már nem lesz elég ahhoz, hogy megakadályozza az uniós lépéseket – még ha azok tagállami szinten történnek is.

„Igen, ha a megszokott bajkeverő [Magyarország], újra nagy problémákat okoz, akkor lesznek módszerek ezt kikerülni. Elmondhatom, hogy ha egy bizonyos tagállam megpróbálja ezt [blokkolni a szankciók megújítását], az nagyon súlyos helyzet lenne” – fogalmazott egy másik uniós diplomata.

Megint egy másik tisztviselő szerint már a Magyarországot megkerülő lépések „jogi előkészítése” zajlik, de figyelmeztetett arra, hogy egyes országoknak nincs lehetőségük a szankciókat tagállami szintű szabályozásba foglalni, mások pedig azon aggódnak, hogy a közös front megbontása rossz üzenet lenne, a szankciók pedig gyengébbek lennének, ha nem közös, uniós szinten maradnának érvényben.

Volt, amikor kávézni ment ki Orbán Viktor a kulcsfontosságú döntés idején - ennél tartósabb megoldás kell a magyar vétó ellen? (A magyar miniszterelnök uniós vezetőkkel egy 2024 őszi egyeztetésen.)
Volt, amikor kávézni ment ki Orbán Viktor a kulcsfontosságú döntés idején - ennél tartósabb megoldás kell a magyar vétó ellen? (A magyar miniszterelnök uniós vezetőkkel egy 2024 őszi egyeztetésen.)
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

 

Egy másik vonalon az a kezdeményezés is egyre több figyelmet kap, amely Magyarország szavazati jogának a jogállamisági helyzetre való hivatkozással történő felfüggesztését célozza. Az új, keményebb fellépést szorgalmazó német koalíciós kormány is hajlandó lehet ebben az irányban is lépéseket tenni.

Súlyos kérdések

Magyarország szavazati jogának elvétele drasztikus megoldás lenne, ám uniós szinten, a jövőben is alkalmazható, hosszú távú megoldást jelentene a problémára, míg a vétó megkerülését sokan az unió gyengeségének jeleként értelmeznének.

Jan Lipavsky cseh külügyminiszter szerint azonban az sem lenne a legjobb út, ha megszüntetnék azt a követelményt, hogy az uniós külpolitika fontosabb ügyeiben mind a 27 ország egyetértésre jusson.

„Ha nincs meg a lehetőséged, hogy vétózz alapvető érdekeid védelmében – ez nemcsak Magyarországról szól, sok más államnak is vannak ilyen érdekei –, úgy vélem, Európa könnyen válhat sokkal gyengébbé”

- mondta Lipovsky a hétfői tanácsülés előtt, és hangsúlyozta, inkább politikai megoldást kellene találni a jogi lépések helyett.

Azonban egy megint másik uniós diplomata szerint túl sok forog kockán ahhoz, hogy Magyarország ellen ne lépjenek valamit.

„Orbán az izolációt és az illiberális demokrácia útját választotta az EU – és végső soron Magyarország – érdekei ellenében. Sok lehetőséget kapott, de visszautasította a kinyújtott kezeket. Európa biztonsága túl komoly kérdés ahhoz, hogy egy olyan emberrel kelljen megtárgyalgatni, aki a dolgokat homlokegyenest ellenkezően látja, mint mindenki más.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Már az ágyúk is dörögnek az indiai-pakisztáni határon, indiai áldozatok is vannak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 06:58
Heves tüzérségi párbaj alakult ki a két ország között az indiai rakétacsapások nyomán.
Nemzetközi Nagyon közel a nyílt háborúhoz két atomhatalom: nyolc halálos áldozat maradt az indai csapások után
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 06:34
A terrortámadásra az indiai haderő válaszolt, Pakisztán katonai válaszcsapást ígér. Pakisztáni oldalon nyolc halott az eddig mérleg, állítólag indiai harci gépeket is lelőttek.
Nemzetközi Példátlan dráma Németországban – kínos bukással indított a Merz-kormány
Wéber Balázs | 2025. május 6. 19:06
A német köztársaság történetében még soha nem volt példa arra, hogy egy kancellárjelölt elbukjon a parlamenti szavazás első fordulójában. Friedrich Merzcel most ez történt, miután koalíciójából számos képviselő szembefordult vele. Másodjára már megválasztották, de ennél rosszabbul aligha kezdődhetett volna a kormányzása. Mi áll a háttérben? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Nemzetközi A Vatikánban holnap délutántól lekapcsolják az internetet
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 18:47
Vatikánváros teljes területén kikapcsolják a mobiltelefonokhoz és más hasonló eszközökhöz szükséges jelet a május 7-én kezdődő konklávé teljes idejére – jelentette be a vatikáni kormányzóság.
Nemzetközi Támadás érte az Euróvízió ukrán versenyzőjének otthonát
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 16:59
Orosz tüzérségi támadás pusztította el Hrisztina Sztarikova ukrán eurovíziós versenyző otthonát Mirnográd városában.
Nemzetközi Mégis megvan az új német kancellár: másodszorra megválasztották Friedrich Merzet
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 16:35
A német Bundestag második nekifutásra kancellárrá választotta a CDU elnökét, Friedrich Merzet.  
Nemzetközi Vihar előtti csend az európai reptereken
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 16:11
Példátlan repülőtéri káosz, sőt, a repülésbiztonság összeomlása fenyeget Európában a nyári utazási szezonban, akkora a munkaerőhiány – figyelmeztetnek a légi közlekedésben. Előrejelzések szerint Ausztriában, Németországban, Magyarországon, de a görögöknél és a törököknél is súlyos helyzet várható.
Nemzetközi Mit titkol a spanyol kormány? – válaszokat vár a spanyol Néppárt
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 15:43
A spanyol Néppárt (PP) vizsgálóbizottságot szeretne felállítani a parlamenti áramszünet ügyében, hogy kiderüljön az igazság.
Nemzetközi Teljesen átalakul a háború természete: új valóság a harctereken
Káncz Csaba | 2025. május 6. 15:01
A mesterséges intelligencia részvétele a hadviselésben nem egyszerűen csak felgyorsítja a megszokott dinamikát. Az emberi időzítésre, emberi etikára és emberi kockázati számításokra épülő világot arra kényszeríti, hogy megküzdjön egy olyan harctéren, amelyet egyre inkább a gépek logikája irányít. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Az Európai Unió vezetőinek üzent a kínai elnök
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 14:34
A stabil és kiegyensúlyozott kínai-európai viszony nemcsak a kölcsönös sikerek záloga, hanem a világ számára is iránymutató lehet – hangsúlyozta Hszi Csin-ping kínai államfő a Kína és az Európai Unió közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulója alkalmából az EU vezetőinek küldött üzenetében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG