3p

Egyértelmű győztesnek mutatják a francia exit pollok a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülést, de a parlamenti többség még kicsúszhat a kezükből.

A Marine Le Pen által fémjelzett jobboldali Nemzeti Tömörülés vezet a francia nemzetgyűlési választások vasárnap tartott első fordulójában a voksok nagyjából 34 százalékával az IFOP, Ipsos, OpinionWay és Elabe közvélemény-kutató cégek exit poll felmérései szerint.

A radikális baloldal, a Kommunisták, a Zöldek és a szocialisták összefogásával létrejött Új Népfront nevű baloldali szövetség második helyen végezhetett mintegy 29 százalékos támogatottsággal, míg Emmanuel Macron francia elnök centrista tábora a szavazatok 20,5-23 százalékát tudhatja magáénak.

Az Elabe BFM TV televízió számára elvégzett becslése szerint a Nemzeti Tömörülés és szövetségesei 260-310 parlamenti helyhez juthatnak a július 7-én esedékes második fordulóban, míg az Ipsos 230-280 mandátumot előlegezett meg a France Television megbízásából elvégzett előrejelzésében.

A francia alsóházban 289 mandátumra van szükség az abszolút többséghez.

Örülhet, de még nem ünnepelhet Marine Le Pen, aki az előrehozott parlamenti választások első fordulójában az észak-franciaországi Hénin-Beaumont településen adta le szavazatát
Örülhet, de még nem ünnepelhet Marine Le Pen, aki az előrehozott parlamenti választások első fordulójában az észak-franciaországi Hénin-Beaumont településen adta le szavazatát
Fotó: MTI/AP/Thibault Camus

Marine Le Pen az előzetes eredmények közzététele után tartott beszédében azt mondta, "a francia emberek megmutatták, hogy pontot akarnak tenni [Macron elnök] hétéves, gyalázatos uralmának végére".

"Még nem nyertünk, a második forduló lesz a döntő... abszolút többségre van szükségünk, hogy Jordan Bardellát nyolc nap múlva kinevezhesse Emmanuel Macron miniszterelnöknek"

- tette hozzá a pártvezető.

A második fordulóba választókörzetenként a legjobb eredményt elért három jelölt jut, amennyiben egyikőjük sem szerzi meg a szavazatok legalább 50 százalakét, illetve ha a harmadik helyen végzett jelöltre is legalább a névjegyzékben szereplő szavazók 12,5 százaléka adta le voksát. A magas részvételi arány miatt várhatóan több helyen lesz háromesélyes a második forduló.

Rögtön el is kezdődött az üzengetés azzal kapcsolatban, kinek kinek a javára kellene visszalépnie a második fordulóban.

Az Új Népfrontba betagozódott radikális baloldali Engedetlen Franciaország (LFI) párt vezetője, Francois Ruffin már fel be is dobta, hogy a harmadik helyen végzett jelölteknek vissza kellene lépniük a másik, nem a Nemzeti Tömörülést képviselő jelölt javára.

"A labda most Gabriel Attal [miniszterelnök] és Emmanuel Macron térfelén pattog"

- írta.

A centrista jobboldalon azonban vannak olyanok, mint például Édouard Phillippe korábbi miniszterelnök, aki szerint "egyetlen szavazatot sem szabad leadni" sem a Nemzeti Tömörülés, sem a szélsőbaloldal, tehát az LFI jelöltjeire. (Szerinte Macron szövetségének szavazóinak csak az Új Népfront más pártjait képviselő jelöltekre lenne szabad átszavaznia a második fordulóban.)

(via MTI, The Guardian, Politico)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Betaláltak az orosz drónok: egy román falutól méterekre lángol egy olajtanker a Dunán
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 19:59
A hajó tele van.
Nemzetközi Zelenszkij és Macron kezet fogtak: Ukrajna örülhet
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 17:35
Szándéknyilatkozatot írtak alá.
Nemzetközi Meghívót kapott a magyar miniszter Ukrajnába – ez a válasza
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 15:49
Az informális miniszteri csúcsra hívták.
Nemzetközi Komoly árnyoldalai is lehetnek az amerikai LNG-szállításoknak
Wéber Balázs | 2025. november 17. 15:26
Washington amerikai LNG-vel is helyettesítené az orosz gázt Európában, amiben elosztóközpontként kulcsszerepet szán Görögországnak. A tervnek azonban megvannak a hátulütői: az amerikai cseppfolyósított földgáz jelenleg nagyon drága, az infrastruktúra-kiépítés környezetvédelmileg aggályos, a megújulók előretörése pedig lassulhat.
Nemzetközi Korrupciós gyanúba keveredett ukrán cégben tűnt fel Trump korábbi fontos embere
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 13:56
Új területen kapott munkát a volt külügyminiszter,
Nemzetközi Távollétében ítélték halálra a diáklázadást vérbe fojtó miniszterelnököt Bangladesben
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 13:20
Megszületett a bangladesi ítélet.
Nemzetközi Nagy a baj? Már a svájci GDP is csökken
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 12:57
2023 óta nem történt ilyen.
Nemzetközi Tusk: szabotázs volt a vasúti robbantás Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 11:39
A cél egy vonat felrobbantása lehetett.
Nemzetközi Orosz rakétatámadás Harkivnál: három halott, tíz sebesült
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 08:44
Az éjszakai támadás többemeletes lakóházakat rongált meg.
Nemzetközi Putyin nem fog örülni, ha ezt az adatot megmutatják neki
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 07:50
Az orosz GDP növekedése 0,6 százalékra lassult a harmadik negyedévben éves szinten a második negyedévi 1,4 százalékról – közölte nem végleges adatként a statisztikai hivatal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG