A populista jobboldali Nemzeti Összefogás (RN) megerősödött az utolsó közvélemény-kutatások szerint, és így történelmi parlamenti többség megszerzésére lehet esélye. Két nappal a mai voksolás előtt két felmérés is azt mutatta, hogy Marine Le Pen bevándorlásellenes pártja egyre jobban vezet a versenyben. Ezt egyébként azóta vezeti, amióta Emmanuel Macron elnök csaknem három héttel ezelőtt kiírta a sokkoló szavazást, miután a centristák vereséget szenvedtek az európai parlamenti választásokon.
Dinamikusan fölfelé
Az egyik, a Les Echos napilap számára készített felmérés szerint az RN az országos szavazatok 37 százalékát szerezheti meg - két ponttal többet, mint egy héttel ezelőtt - míg egy másik, a BFM TV számára készített felmérés szerint az euroszkeptikus párt 260-295 mandátumot szerezhet, ami akár teljes többséget is jelenthet.
A pontos előrejelzés azért nehéz, mert az eredmény a július 7-i, második forduló eredményeitől függ Franciaország 577 választókerületében, amelyek közül sokban háromfordulós verseny alakulhat ki, és amelyeket az RN blokkolását célzó taktikai szövetségek és visszalépések befolyásolhatnak.
Az RN, amely ígéretet tett a vásárlóerő növelésére, a bevándorlás csökkentésére és a közrend helyreállítására, "nem csak relatív többséget tud elérni, de nem zárhatjuk ki - távolról sem - a 289 képviselőből álló abszolút többséget" - mondja Brice Teinturier, egy harmadik közvélemény-kutató ügynökség, az Ipsos igazgatóhelyettese.
Az Új Népfront (NFP), egy széleskörű, de töredezett baloldali szövetség, amelyet a veterán radikális baloldali tűzharcos Jean-Luc Mélenchon vezette „Engedetlen Franciaország” (LFI) ural, 28 százalékon állt, Macron „Együtt” néven ismert centrista blokkja pedig 20 százalékon.
Parlamenti káosz
Egy többség nélküli parlament, amelyben Macron erői két ellenséges nagyobb blokk közé szorulnának, szinte biztos patthelyzethez vezetne, míg egy RN-többség egy olyan párttal való feszült együttélést eredményezne, amely szinte mindenben radikálisan szemben áll az elnökkel.
Le Pen pénteken utalt arra, hogy milyen viták alakulhatnak ki, amikor azt mondta: "a miniszterelnök előjoga, nem az elnöké, hogy megnevezze Franciaország következő európai biztosát”.
A következő miniszterelnök?
Az RN fiatal elnöke, a 28 éves Jordan Bardella kijelentette, hogy nem vállalja a miniszterelnöki tisztséget, hacsak pártja - amely enyhített néhány EU-ellenes álláspontján -, nem szerez abszolút többséget. Egy csütörtök esti televíziós vitában Bardella igyekezett megnyugtatni a választókat az RN külpolitikájával kapcsolatban, mondván, "nem hagyja, hogy az orosz imperializmus bekebelezzen egy olyan szövetséges államot, mint Ukrajna", bár ellenzi, hogy nagy hatótávolságú rakétákat küldjenek Kijevbe.
Bardella felemelkedése jellemző az új jobboldalra. Nincs neonáci ifjúsági pártban szerzett múltja, és nem zsarnokoskodik. Mindig elegánsan öltözik - öltönyben és nyakkendőben - minden anya ideális vej-ideálját testesíti meg. És egyben a TikTok sztárja. Mintegy 1,5 millió – főként tinédzser - követi őt a platformon, ennél csak Macron elnöknek van több.
Az, hogy Bardella egy kicsit csal, nem veszik rossz néven. Olasz bevándorlóktól származik, és azt állítja, hogy a legegyszerűbb körülmények között nőtt fel egyedülálló édesanyjával. De ez csak részben igaz. Az apja ugyanis jómódú volt, és magániskolába iratta be. A tekintélyes Sorbonne Egyetemen geológiát tanult, de otthagyta.
Bardella tökéletesen megtestesíti Marine Le Pen új stratégiáját. El akar távolodni apja "neonáci holokauszt- bagatellizáló" imázsától. Ez nagyrészt sikerült neki, és az RN társadalmilag széles körben elfogadottá vált. Segített, hogy Le Pen már nem beszél a "Frexitről", Franciaország kilépéséről az EU-ból – a Brexit katasztrofális utóhatásai segített neki ebben a szemléletváltásban.
Tanítványa, Bardella, még Putyintól is elhatárolódik, legalábbis egy kicsit. Az RN korábban nagy rokonszenvvel viseltetett Oroszország iránt, Le Pen egyszer még a választási kampányát is egy orosz és egy magyar bank fizette.
Az Ukrajna elleni brutális támadás után Bardella most a Kijevnek nyújtott katonai segélyek mellett van. Azt azonban határozottan ellenzi, hogy Ukrajna csatlakozzon az EU-hoz és a NATO-hoz. Az RN a tömeges bevándorlásra összpontosít, egyben az "iszlamista ideológia" ellen kell küzdeni.
Ingyen sört mindenkinek!
Bardella azt ígéri, hogy a benzin és a fűtőolaj áfáját 20 százalékról 5 százalékra csökkenti. Ugyanakkor legalább 10 százalékkal akarja emelni a minimálbért. Részben vissza akarja vonni a Macron által keresztülvitt nyugdíjkorhatár-emelést. A Montaigne Intézet nevű agytröszt a tanulmányában arra a következtetésre jut, hogy az RN tervei összesen mintegy 100 milliárd eurónyi többletköltséget eredményeznének.
Olivier Blanchard, a Nemzetközi Valutaalap korábbi vezető közgazdásza ezért az RN gazdasági programját "ajándékok gyűjteményének" nevezi. "De az ajándékok pénzbe kerülnek" - mondja Blanchard. - "A pénz pedig nincs meg".
Bizony, Franciaország pénzügyei nincsenek a legjobb állapotban. Az éves államháztartási deficit jelenleg a GDP 5,5 százalékát teszi ki, ami jóval meghaladja a maastrichti szerződésekben meghatározott 3 százalékos felső határt. Az EU ezért eljárást indít Párizs ellen. Amennyiben az RN megvalósítaná terveit, a hiány valószínűleg a GDP 6 százalékát is meghaladná.
A pénzügyi piacok már reagáltak. A párizsi tőzsde árfolyamai 6 százalékkal zuhantak, miután Macron bejelentette, hogy új választásokat tart. A francia és a német államkötvények közötti kamatkülönbség - az úgynevezett spread - tovább nőtt.
A közgazdászok megítélése az RN terveiről nem túl hízelgő. Sophie de Menthon az Ethic üzleti lobbicsoporttól például a következőket nyilatkozta a Financial Timesnak: "Az RN gazdaságpolitikája drámaian rossz. A nemzeti bezárkózásra való felhívás gazdaságilag egyszerűen pocsék ötlet".
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)