3p

A konzervatívok, a szociáldemokraták és a liberálisok tárgyalásaiból utóbbiak már pénteken kiléptek, a két nagyobb erő pedig szombaton szakította meg a tárgyalásokat. Karl Nehammer, az Osztrák Néppárt vezetője hamarosan lemond kancellári és pártelnöki tisztéről is.

Szombaton ismét megszakadtak Ausztriában a kormányalakítási tárgyalások – közölte Karl Nehammer kancellár, aki a napokon belül várható lemondását is bejelentette. Az Osztrák Néppárt (ÖVP) és a szociáldemokraták (SPÖ) pénteken tovább folytatták az egyeztetést, miután a NEOS liberális párt aznap meglepetésszerűen kilépett a hárompárti koalíciós tárgyalásokból.

„Eddig mindent megpróbáltunk. A főbb pontokban nem lehetséges a megállapodás, így ennek nincs értelme Ausztria pozitív jövője szempontjából” – mondta Karl Nehammer az ORF osztrák műsorszolgáltatónak. Nehammer, a konzervatív Osztrák Néppárt vezetője az X mikroblog portálon közzétett videóüzenetében azt is bejelentette, hogy a következő napokban lemond pártelnöki és kancellári tisztségéről. „Nyilvánvaló, hogy az SPÖ-n belüli destruktív erők kerekedtek fölül” – mondta Nehammer, megerősítve egyben a tárgyalások végét. Hozzátette, hogy a néppárt nem egyezik bele semmilyen olyan programba, amely ellenséges a gazdasággal és a teljesítménnyel. Nehammer ugyanakkor világossá tette, hogy továbbra sem kész koalíciós tárgyalásokat folytatni a Herbert Kickl vezette jobboldali Szabadságpárttal (FPÖ.) „Mély meggyőződésem, hogy a radiálisok nem nyújtanak megoldást egyetlen problémára sem” – jelentette ki Karl Nehammer, annak ellenére, hogy a néppártban lévő üzletemberek az FPÖ-vel kötendő koalíciót részesítenék előnyben a szociáldemokratákkal szemben.

Kalr Nehammer csak a Szabadságpárttal zárta ki a koalíciót, ám nem tudott megegyezni a szociáldemokratákkal sem
Kalr Nehammer csak a Szabadságpárttal zárta ki a koalíciót, ám nem tudott megegyezni a szociáldemokratákkal sem
Fotó: EPA / CHRISTIAN BRUNA

Nehammer mindössze néhány órával azután tette meg bejelentését, hogy a két legnagyobb osztrák párt, az ÖVP és az SPÖ megkezdte a kormányalakítási tárgyalásokat.

A tárgyalások azóta húzódtak, hogy Alexander Van der Bellen államfő októberben megbízta Karl Nehammer konzervatív kancellárt egy új kormány összeállításával. A döntés azután született, hogy az összes többi párt elutasította a jobboldali Osztrák Szabadságpárttal való együttműködést, amely szeptemberben először nyert országos választásokat.

A szeptember 29-i választásokon az Osztrák Szabadságpárt a szavazatok 28,8 százalékát kapta. A második helyen az Osztrák Néppárt végzett a szavazatok 26,3 százalékával, a harmadik pedig az Osztrák Szociáldemokrata Párt lett a voksok 21,2 százalékával.

A kancellár már akkor figyelmeztetett, hogy a koalíciós tárgyalások – eredetileg a liberálisok nélkül – keménynek ígérkeznek.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Hatott Trump fenyegetése? – az általa kedvelt jelölt nyerte a hondurasi elnökválasztást
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 12:45
Nasry Asfurát szerdán hivatalosan is győztesnek nyilvánították, több mint három héttel a november 30-i választás után. A voksolást késések, technikai problémák és csalási vádak kísérték.
Nemzetközi Az ukránok szerint az oroszok 1,2 millió embert veszítettek
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 11:15
Oroszország mintegy 1 201 230 katonát veszített Ukrajnában a 2022. február 24-i teljes körű invázió kezdete óta – jelentette az Ukrán Fegyveres Erők Vezérkara csütörtökön.
Nemzetközi Volodimir Zelenszkij erőset üzent Putyinnak karácsonyi beszédében
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 10:30
Az ukrán elnök szenteste szólt a nemzethez, felidézve azt a hagyományos hiedelmet, miszerint ezen az éjszakán „megnyílnak az egek”, és az ukránok egyetlen kívánságot fogalmaznak meg.
Nemzetközi Joggal félhet az elnökválasztástól Volodimir Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 09:30
Egy szoros első forduló után a jelenlegi elnök még bejutna a másodikba, de ott két lehetséges jelölttel szemben is alulmaradna egy karácsonykor közzétett ukrán közvélemény-kutatás szerint.
Nemzetközi Tucatnyi ország ítélte el Izraelt a telepespolitikája miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 08:30
Több ország, köztük Nagy-Britannia, Kanada, Németország, szerdán elítélte az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyását 19 új telep létrehozására a megszállt Ciszjordániában, kijelentve, hogy azok sértik a nemzetközi jogot, és az instabilitás fokozásának kockázatát hordozzák magukban.
Nemzetközi Brüsszel beszólt Washingtonnak
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:24
Az Európai Bizottság elítélte, hogy kitiltottak öt európai tisztségviselőt az Egyesült Államokból.
Nemzetközi Szörnyű tragédia történt – már meg is van az oka
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:07
A török hatóságok megtalálták a feketedobozát annak a repülőgépnek, amely előző nap – fedélzetén a líbiai vezérkari főnökkel és más magas rangú katonatisztekkel – zuhant le Ankarától nem messze.
Nemzetközi Zelenszkij felfedte a Trumppal közös béketervét
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 14:53
Az ukrán elnök szerint ez lehet az alapja al háború lezárását célzó jövőbeli megállapodásoknak.
Nemzetközi Robbantásos merénylet a Kremltől délre
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 14:37
Három ember, köztük két közlekedési rendőr, életét vesztette egy robbanásban Moszkva déli részén – közölte szerdán az orosz Nyomozó Bizottság (SZK).
Nemzetközi Mit mond a nemzetközi jog Donald Trump venezuelai blokádjáról?
Bózsó Péter | 2025. december 24. 11:58
Az Egyesült Államok hadserege a Venezuela ellen kihirdetett tengeri blokád keretében legutóbb egy Kínába tartó olajszállító hajót foglalt le. Kína tiltakozik, és a nemzetközi jogra hivatkozik. De igaza van-e?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG