4p

Egy nappal a sorsdöntő szavazás előtt érkezett, Luxemburg irányából.

Az Európai Bizottság nem biztosított kellően széles körű hozzáférést a nyilvánosság számára a koronavírus elleni vakcinák beszerzésére vonatkozó vételi szerződésekhez - közölte az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága szerdán.

Az Európai Bizottság a koronavírus-járvány kitörését követően az uniós tagállamok nevében 2020-ban és 2021-ben több száz millió adag vakcinára vonatkozó szerződéseket kötött különféle gyógyszergyártó vállalatokkal. A vásárlásokra az uniós bizottság 2,7 milliárd eurót szabadított fel mintegy egymilliárd adag vakcina beszerzésére.

Európai parlamenti képviselők és magánszemélyek 2021-ben a vonatkozó dokumentumokhoz való hozzáférésről szóló uniós rendelet alapján hozzáférést kértek a megállapodásokhoz és más kapcsolódó dokumentumokhoz, hogy megértsék azok feltételeit és meggyőződhessenek arról, hogy a közérdeket védték. Mivel az Európai Bizottság csak részleges hozzáférést biztosított ezekhez a dokumentumokhoz, amelyeket szerkesztett változatban tettek közzé, az érintett európai parlamenti képviselők és magánszemélyek megsemmisítés iránti keresetet nyújtottak be az Európai Unió Törvényszékéhez.

2022 októberében az Európai Ügyészség (EPPO) is vizsgálatot indított a koronavírus-vakcinák európai uniós beszerzésével kapcsolatban, miután fény derült arra, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és a Pfizer amerikai gyógyszercég igazgatója, Albert Bourla sms-eket váltott egymással, amelyek elősegítették a mintegy 1,8 milliárd adag vakcina uniós beszerzését.

Az sms-ek tartalmára vonatkozóan számos újságírói kérdés érkezett az Európai Bizottsághoz, amelyekre a testület nem válaszolt érdemben.

[Az Európai Parlament csütörtökön szavaz arról, hogy Ursula von der Leyen újabb öt évig vezetheti-e az Európai Bizottságot. A dolgok jelen állása szerint a regnáló elnöknek jó esélyei vannak az újrázásra, de még nem lefutott ügy, hogy maga mögé tudja-e állítani az EP-képviselők többségét. Von der Leyen elmúlt ötéves tevékenysége során talán a legtöbb támadást a vakcinák beszerzése kapcsán kapta, így ez az ítélet is befolyásolhatja az ingadozó EP-képviselőket - a szerk.]

Mi tartozik a nyilvánosságra?

Az európai ombudsman később arra kérte az uniós bizottságot, hogy végezzen átfogó kutatást az sms-ek után, és amennyiben léteztek, a tartalmukat hozzák nyilvánosságra. Kiderült azonban, hogy a bizottság az elnöki kabinetet fel sem kérte arra, hogy keresse meg a szóban forgó szöveges üzeneteket.

Az Európai Bizottság azzal érvelt, hogy a szöveges üzenetek "múlékonyak", és nem tartalmaznak olyan fontos információkat, amelyek indokolnák, hogy bekerüljenek a testület dokumentumkezelő rendszerébe. Azt állította továbbá, hogy a megállapodások közzététele sértené az érintett vállalatok üzleti érdekeit.

Egy 2001-es uniós rendelet szerint "adathordozótól függetlenül minden olyan adattartalom" a nyilvánosság számára hozzáférhető uniós dokumentumnak minősül, amely "az intézmény feladatkörébe tartozó politikára, tevékenységre és döntéshozatalra vonatkozó üggyel kapcsolatos".

Az uniós bíróság szerdán kihirdetett ítéletében megállapította: az uniós bizottság nem bizonyította, hogy a vakcinák vásárlására vonatkozó dokumentumokhoz való szélesebb körű hozzáférés biztosítása sértené az érintett vállalatok üzleti érdekeit. A bíróság megállapította azt is, hogy a keresetet benyújtó magánszemélyek megfelelően bizonyították a dokumentumok, valamint az érintettek neve, illetve személyes adatok nyilvánosságra hozatalának közérdekű voltát. Ugyanis - mint érveltek - csak a szóban forgó személyek nevének és szakmai vagy intézményi szerepének ismeretében lehetett volna megbizonyosodni arról, hogy az érintettek összeférhetetlenek-e vagy sem.

Az Európai Bizottság ezenkívül nem vette kellőképpen figyelembe az összes vonatkozó körülményt ahhoz, hogy megfelelően mérlegelje a szóban forgó érdekeket, amelyek az összeférhetetlenség hiányához és az érintett személyek magánélethez való joga megsértésének kockázatához kapcsolódnak - írta közleményében az Európai Unió Bírósága.

(via MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Fél év börtön jár Szlovákiában a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezéséért: mit szól ehhez a magyar kormány?
Imre Lőrinc | 2025. december 23. 19:30
Fél év börtön jár Szlovákiában a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezéséért. Peter Pellegrini szlovák elnök előbb részbeni vétót emlegetett, végül mindent jóváhagyott – számol be róla a Népszava. A magyar kormány nem konfrontálódott az ügyben a Beneš-dekrétumokat védő Fico-kormánnyal.
Nemzetközi 2025 és a háborúk: ismét brutális évet zárt a világ
Wéber Balázs | 2025. december 23. 18:31
Az idei sem volt éppen szívderítő év a külpolitikában, ráadásul év végén még berobbanhat egy újabb lőporoshordó. Nagyító alatt ezúttal 2025.
Nemzetközi Londonban vették őrizetbe Greta Thunberget
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 17:35
A rendőrség szerint az aktivista a terrorizmusellenes törvényt szegte meg.
Nemzetközi Egyre többször bukkan fel Trump neve, Epstein magángépén is többször utazott az amerikai elnök
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 17:00
Jóval többször említik Donald Trumpot azok a Jeffrey Epsteinnel kapcsolatos dokumentumok, amelyeket a héten hoztak nyilvánosságra az Egyesült Államokban, mint azok, amelyeket korábban ismertettek a hatóságok.
Nemzetközi Zelenszkij szerint elkészültek a biztonsági garanciák a háború lezárására
Imre Lőrinc | 2025. december 23. 15:10
Amerikai tisztségviselők a hétvégén Miamiban tárgyalásokat folytattak ukrán és európai delegációkkal, és Floridában külön megbeszéléseket tartottak orosz képviselőkkel is.
Nemzetközi Kegyetlen karácsonyi meglepetéssel készül Putyin?
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 14:00
Figyelmeztetést tett közzé az ukrán elnök.
Nemzetközi Levegőbe emelkedtek a lengyel harci gépek az orosz támadás miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 13:30
Orosz támadás érte kedden hajnalban Ukrajna energetikai infrastruktúráját. Sajtóbeszámolók szerint ez többek között áramkiadásokat eredményezett.
Nemzetközi Elon Musk nem lesz boldog, ha meglátja ezeket az adatokat
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 10:24
Az elektromosautó-piac összességében növekszik.
Nemzetközi Egyre durvábban támadják Odesszát az oroszok
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:50
Elvághatják Ukrajnát a Fekete-tengertől.
Nemzetközi Donald Trump olyan bejelentést tett, amitől Kína is félhet
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 07:13
Soha nem látott méretű hadihajókból álló amerikai flotta építését jelentette be Donald Trump elnök hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG