7p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Trump beavatkozása más demokráciákba a „szólásszabadság” nevében több esetben az amerikai vállalati érdekeket szolgálja: olyan technológiai cégekét, amelyek nem akarnak külföldi kormányok általi szabályozás alá kerülni. A képmutatás nyilvánvaló: miközben az amerikai kormány a platformok deregulációját szorgalmazza, a külföldiek közösségi média fiókjaiban kukucskál a számára nem tetsző beszéd után (majd erre hivatkozva megtagadja a vízumot vagy a belépést). Káncz Csaba jegyzete.

Miközben a németek a Putyin-barát és euroszkeptikus Alternatíva Németországért (AfD) előretörését emésztgetik Észak-Rajna-Vesztfáliában, a párt alelnökét ezekben a napokban titokban fogadják a Fehér Házban. A Politicóval két, az ügyhöz közel álló forrás közölte, hogy Beatrix von Storch alelnök és Joachim Paul AfD-politikus – aki Ludwigshafen város polgármesteri posztjáért indul – az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának, a Külügyminisztériumnak és J. D. Vance alelnök hivatalának tisztviselőivel találkozott.

Az AfD ma már stabilan a második legerősebb párt Németországban
Az AfD ma már stabilan a második legerősebb párt Németországban
Fotó: MTI/AP/Michael Probst

Kiállnak az AfD mellett

Májusban a Trump-adminisztráció tisztviselői bírálták a német kormányzatot, miután az ország hírszerző ügynökségének 1100 oldalas jelentése megállapította, hogy az AfD egy rasszista és iszlámellenes párt, és azt bizonyítottan jobboldali szélsőséges szervezetnek nevezte.

A szakértők által összeállított jelentést évekig készítették. Az egyik fő megállapítása az volt, hogy az AfD veszélyt jelent Németország alkotmányára az idegengyűlölet, az iszlamofóbia és a nép etnikai és származási alapú felfogásának terjesztésével.

A Trump-adminisztráció ennek ellenére aktívan védte a szélsőséges pártot. Marco Rubio külügyminiszter az X-en közzétett bejegyzésében azt mondta: „Ami igazán szélsőséges, az nem a népszerű AfD – amely a második helyen végzett a legutóbbi választásokon –, hanem a politikai osztály („establishment”) halálos, nyitott határokat alkalmazó bevándorlási politikája, amelyet az AfD ellenez.”

Franciaország euroszkeptikus Nemzeti Gyűlés pártjának korábbi vezetőjét, Marine Le Pent öt évre eltiltották a választásoktól, de „csak” azért, mert bűnösnek találták az európai uniós  források sikkasztásában. A tiltás megosztotta Franciaországot, miközben Trump – nem meglepő módon – Le Pen mögé állt.

Az EU destabilizálása

Trump úgy gondolja, hogy az EU-t azért hozták létre, hogy „kicsesszen” az Egyesült Államokkal, ezért el akarja pusztítani. Ehhez az „oszd meg és uralkodj” stratégiát alkalmazza – a szélsőjobboldali vezetők és pártok iránti támogatása Európa-szerte ideológiai és stratégiai összetevőket is tartalmaz. És kétségtelen, hogy politikai barátai előretörnek Európa-szerte.

Több EU-tagállamban (összesen hétben) vannak már populista jobboldali pártok a kormányon belül. Az úgynevezett Hazafiak Európáért csoport, amely többek között a Fidesz, a francia Nemzeti Gyűlés és az Osztrák Szabadságpárt európai parlamenti képviselőit tömöríti, napjainkban az Európai Parlament harmadik legnagyobb csoportja. AHazafiak Európáért célja azonban nem a küzdelem az egységes Európáért, hanem sokak szerint az európai demokrácia aláásása.

Európa összes euroszkeptikus vezetője üdvözölte Trump belpolitikai programját, és Spanyolország poszt-francoista Vox pártja nemrégiben rendezvényt tartott Madridban a „Tegyük újra naggyá Európát” (MEGA) szlogennel. Az eseményen Európa szinte összes jelentős Putyin- és Trump-barát vezetője részt vett, köztük többek között Orbán Viktor miniszterelnök, Marine Le Pen, Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes és Geert Wilders holland politikus.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter barátian üdvözli Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettest
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter barátian üdvözli Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettest
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter

Ne legyen kétségünk afelől, hogy alakul egy szélsőjobboldali internacionálé, amelyet Trump keresztény nacionalizmusa és a liberális demokrácia iránti gyűlölete ihletett. A szélsőjobboldal Atlanti-óceán mindkét partján tapasztalható térnyerése az 1930-as évekre emlékeztet, amikor a populista jobboldal  nemcsak Európát tette tönkre, hanem az Egyesült Államokban is terjedőben volt.

Ezúttal azonban úgy tűnik, hogy az Egyesült Államokban ragadják meg a hatalmat a populista jobboldaliak. Európa többpártrendszere eddig jobban teljesít ennek távol tartásában, mint az Egyesült Államok kormányának fék- és ellensúlyrendszere.

Ráadásul Trump más demokráciákba való beavatkozása a „szólásszabadság” nevében több esetben az Egyesült Államok erőteljes érdekeit szolgálja: olyan technológiai vállalatokét, amelyek nem akarnak külföldi kormányok általi szabályozás alá kerülni.

A nemzetközi szélsőjobboldalt gyakran ellentmondásosnak tartják. Végül is minden szélsőjobboldali vezető nacionalista, ami definíció szerint kizárná a nemzetközi szövetséget.

Nincs populista Komintern

De a populista jobboldalnak is van transznacionális ideológiai infrastruktúrája. Persze, nincs populista Komintern, amely kötelező érvényű értelmezéseket adna ki a doktrínákról.

De az együttműködés valódi: például az Orbán-kormány által bőkezűen finanszírozott magyar intézetek most az amerikai Heritage Alapítvánnyal szövetkeznek.

Brazília esetében az 50 százalékos vám fenyegetésével nyomást gyakorolt a kormányra, hogy vessen véget Bolsonaro ellen a 2022-es elnökválasztás elvesztése utáni puccskísérlet miatt indított szövetségi büntetőeljárásnak, de ez a nyomásgyakorlás látványos kudarccal végződött. Trumppal ellentétben, akit soha nem vontak felelősségre a 2021. január 6-i, az amerikai Capitoliumnál történt felkelésben játszott szerepéért, Bolsonarót – akit gyakran a „trópusok Trumpjának” is neveznek – most 27 év börtönbüntetésre ítélték.

A brazil kormánynak írt levelében, amelyben bejelentette az adót, Trump azzal is vádolta a kormányt, hogy „alattomos támadásokat intéz az amerikaiak alapvető szólásszabadsághoz való joga ellen”, beleértve az „amerikai közösségi média platformok” cenzúráját is.

Ez rávilágít Trump gazdasági zaklatásának egy másik dimenziójára: adminisztrációjának kereszteshadjáratára a gyűlöletbeszéd tiltására és a digitális szféra szabályozására irányuló erőfeszítések ellen.

Orbán Viktor kormányfő és Jair Bolsonaro, Brazília korábbi elnöke kezet fog a kétoldalú tárgyalásuk előtt Buenos Airesben 2023. december 9-én
Orbán Viktor kormányfő és Jair Bolsonaro, Brazília korábbi elnöke kezet fog a kétoldalú tárgyalásuk előtt Buenos Airesben 2023. december 9-én
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A trumpisták fegyverként használják a szólásszabadságot

Februárban J.D. Vance alelnök leszidta az európaiakat a „szólásszabadság” állítólagos tiszteletlensége miatt. Eközben az amerikai külügyminisztérium állítólag a neves brazil bírót, Alexandre de Moraes-t vette célba, aki egy ponton akadályozta Elon Musk X-ét Brazíliában, és vezető szerepet vállal abban, hogy Bolsonarót büntetőjogi felelősségre vonják tetteiért. Valóban, a nagy amerikai technológiai vállalatok egyértelműen elégedetlenek az Európai Unió és Brazília által az iparágukra kivetett kiterjedt szabályozásokkal.

A képmutatás nyilvánvaló: miközben az Egyesült Államok kormánya a platformok deregulációját szorgalmazza látszólag a szólásszabadság védelme érdekében, a külföldiek közösségi média fiókjaiban kukucskál a számára nem tetsző beszéd után (majd erre hivatkozva megtagadja a vízumot vagy a belépést). A demokrácia, mint közös nyugati érték védelméről szóló ájtatos beszéd kellemetlenül összeegyeztethetetlen más országok azon jogának szánalmas semmibevételével, hogy maguk határozzák meg hozzáállásukat a platformszabályozáshoz.

Míg a kisebb országok szélsőjobboldali vezetőit korlátozza a reálpolitika, Trump kedvére felhasználhatja Amerika erejét büntető és populista programjának előmozdítására. Mint más területeken, ahol az adminisztrációja egyértelműen illegális intézkedéseket hozott, a célpontok közül sokan inkább egyezségre, mint harcra törekszenek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kiszabadulhatott a karanténból a hantavírus egy holland kórházban
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 09:09
Nem tartották be a protokollt.
Nemzetközi Titokban beszállt még egy ország az iráni háborúba?
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 07:36
Eddig sikerült titokban tartani a szaúdi légierő akcióit?
Nemzetközi Trump nem kér kínai segítséget Irán ügyében, kitiltott miniszterét is magával viszi Pekingbe
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 07:08
Úton van Pekingbe az amerikai elnök, kölcsönös üzengetés is volt a csúcstalálkozó előtt.
Nemzetközi Putyin bedobni készül a törölközőt? Meglepő dolgokat mondott az orosz elnök
Litván Dániel | 2026. május 13. 05:43
Meglepően nyilatkozott az orosz elnök, a győzelem napján tulajdonképpen elismerve, hogy nem képes megnyerni az ukrán háborút. De mi késztethette erre?
Nemzetközi Oroszország tesztelte szuperrakétáját, Ukrajna máris lépett
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 19:19
Volodomir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, Ukrajna 13 országgal és a NATO-val közösen antiballisztikus koalíciót alakít.
Nemzetközi Zászlót bontott az új magyar külügyminiszter, de hagyott még néhány fehér foltot
Wéber Balázs | 2026. május 12. 18:31
Orbán Anita bizottsági meghallgatásán is világossá tette, hogy külpolitikailag az új kormány fő célja Magyarország visszavezetése Nyugatra, valamint a Visegrádi Négyek újjáélesztése. Ugyanakkor maradtak még megválaszolatlan kérdések: marad-e a magyar vétó az uniós energiaszankciók ügyében, hogyan lehet jóban lenni a Benes-dekrétumokhoz ragaszkodó szlovák kormánnyal, és milyen lesz a viszony a népirtással vádolt Netanjahu-kormánnyal? Nagyító alatt ezúttal az új kormány külpolitikai tervei.
Nemzetközi Brüsszel megnyitja a pénzcsapot: érkezik Ukrajnának a gigahitel
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 17:54
Akár a jövő hónapban mehet a 90 milliárd euró. 
Nemzetközi Őrizetbe vétel várhat Zelenszkij egykori fontos emberére
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 16:34
Alaptalannak nevezte az ellene felhozott pénzmosási vádat Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda korábbi vezetője.
Nemzetközi Amerikai techóriás segíti az ukrán háborút
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 14:41
Ukrajna mesterséges intelligencia alkalmazására készül a háborúban a világ egyik legnagyobb védelmi technológiai vállalata, az amerikai Palantir Technologies közreműködésével – közölte Mihajlo Fedorov ukrán védelmi miniszter.
Nemzetközi Nagy a baj, az Egyesült Államokban is meg kellett csapolni a kőolajtartalékot
Privátbankár.hu | 2026. május 12. 10:04
Az Egyesült Államok 53 millió hordó kőolajat szabadított föl stratégiai tartalékából (SPR) hétfőn az energiacégek számára az olajárak stabilizálására irányuló globális erőfeszítések részeként – közölte az amerikai energiaügyi minisztérium.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG