2p

Ratifikálták az ukrán-török szabadkereskedelmi egyezményt.

Az Ukrán Nemzeti Bank előrejelzése szerint idén és jövőre várhatóan összesen 700 ezer ukrán állampolgár hagyja el az országot, mert nem tudja biztosítani magának a túlélést. Lassú a gazdasági helyzet normalizálódása és sok helyütt a legelemibb életfeltételek sem adottak, például nincs áram és víz. 

Nem bírják tovább a szenvedést
Nem bírják tovább a szenvedést
Fotó: EPA

  • Törökország ratifikálta az Ukrajnával kötött szabadkereskedelmi egyezményt. A megállapodást még 2022 február 3-án írták alá, tehát az orosz invázió kezdete előtt. A kétoldalú kereskedelem tavalyi értéke elérte a 7,3 milliárd dollárt, idénre 10 milliárd dollár várható.
  • Négy darab rakétakilövő állást megsemmisítettek az ukránok a Krímben. Részleteket nem közöltek ezek pontos helyéről.
  • Törökországban vízre bocsátották az Ukrajnának ott épített tengeralattjáró-elhárító hadihajót. Az eseményen jelen volt Volodimir Zelenszkij felesége is. Egyelőre nem világos, hogy a jármű eljut-e Ukrajnáig, ugyanis elvileg nem mehetne be a Fekete-tengerre a Boszporusz felől, mert az egyik harcoló fél zászlaja alatt futna, s ezt tiltják a nemzetközi egyezmények.

  • A román védelmi minisztérium cáfolta pénteken, hogy megkezdődött volna ukrán pilóták kiképzése a tavaly novemberben felavatott fetesti-i Európai F-16-os Kiképzőközpontban (EFTC). A védelmi tárca az álhírek leleplezése érdekében létrehozott Inforadar nevű honlapján hamisítványnak minősítette azt Telegram üzenetküldő alkalmazáson terjesztetett, a román hivatalos közlöny "hitelesítő" pecsétjével ellátott "jelentést", amely látszólag "az ukrán pilóták 2024-es (romániai) kiképzésének" eredményeit ismerteti.

  • Az Egyesült Államok 18 darab nagy méretű, nagyfeszültségű transzformátort adott át hivatalosan Ukrajnának az áramellátás javításához. Ezek közül néhányat már működésbe is állítottak.
  • Ukrajna hivatalosan kérte a szomszédos Moldovát, hogy adja ki neki az oda menekült a sorköteles ukrán férfiakat. A moldovai kormányfő pénteken nem adott választ, de azt mondta, hogy a nemzetközi emberi jogi egyezményt betartva fognak cselekedni.
  • Az ukrán kormány Zaporizzsja megyében mintegy 150 millió hrivnya (1 hrivnya=8,86 forint) értékben fog különféle harcálláspont-megerősítéseket végezni - közölték pénteken. A munkálatok azt célozzák, hogy az állások ellenállóbbak legyenek az orosz rakétatámadásoknak.

(Ukrinform/UNN/Guardian/MTI)
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A kínai elnök elmondta Trumpnak, mi a legsúlyosabb probléma a kapcsolataikban
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 10:31
Hszi Csin-ping kínai elnök nagyon fontosnak nevezte a kétoldalú kapcsolatokat Donald Trump amerikai elnökkel szerdán telefonon folytatott beszélgetésükben, és kijelentette, hogy e kapcsolat stabilitása és a kézzelfogható eredmények megsokszorozása érdekében továbbra is kész az együttműködés erősítésére.
Nemzetközi Az oroszok továbbra is szállítanak olajat Kubába
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 09:37
Az Egyesült Államok lépéseket tett annak érdekében, hogy megakadályozza az összes olaj Kubába jutását, ugyanakkor tárgyalásokat kezdett a szigetországgal.  
Nemzetközi Nem sikerült megbuktatni Orbán Viktor szövetségesét
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 06:46
Hiányzott 17 szavazat a cseh parlamentben.
Nemzetközi Durva számokat mondott be Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 06:28
Elmondta, mennyi katonát vesztettek, és hogy szerinte mennyit veszthetnek még az oroszok.
Nemzetközi Hatalmas karcsúsítás az ikonikus amerikai lapnál
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 19:14
Tömeges leépítést jelentett be a The Washington Post, a dolgozók harmadát elküldték.
Nemzetközi Ki kell vizsgálni az Epstein-ügy magyar szálait a Mi Hazánk szerint
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 17:44
Felszólították Pintér Sándort.
Nemzetközi Orbán Viktor: Kiutasítjuk a kényszersorozásban részt vevő ukránokat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 17:14
A kényszersorozáson részt vett ukrán személyeket érinti. 
Nemzetközi Háborúpártisággal gyanúsítják a téli olimpián induló orosz sportolókat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 16:51
A BBC Sport által megszerzett bizonyítékok szerint több orosz sportoló, akik semlegesként indulhatnak a téli olimpián, kapcsolatban állnak az ukrajnai háborút támogató tevékenységgel.
Nemzetközi Maja T. nyolc év fegyházat kapott
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 16:21
Nagy nemzetközi sajtóérdeklődés közepette. 
Nemzetközi Rettentő sok embert öltek meg fegyveresek egy nyugat-nigériai támadásban
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 15:41
A kormány terrorszervezeteket hibáztat a Woro faluban történt támadásért, amely az ország egyik legvéresebb esete volt az elmúlt hónapokban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG