3p

2026 második negyedévéig el kell fogadniuk egy korrupcióellenes stratégiát.

Ukrajnának számos intézkedést kell hoznia a korrupcióellenes és jogállamisági politika végrehajtása érdekében az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamat részeként 2026-ban, beleértve a büntetőeljárási törvénykönyv és más jogszabályok átfogó módosítását – áll Marta Kos bővítési EU-biztos és Tarasz Kacska, Ukrajna európai és euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettesének közös nyilatkozatában, amelyet az EU-tagországok uniós ügyekért felelős minisztereinek Lvivben tartott informális ülését követően tettek közzé az EU ukrajnai képviseletének honlapján.

Lesz feladatuk a csatlakozáshoz
Lesz feladatuk a csatlakozáshoz
Fotó: DepositPhotos.com

A nyilatkozatban megállapítják: szükséges a büntetőeljárási törvénykönyv és más jogszabályok átfogó módosításainak elfogadása a gyors és minőségi igazságszolgáltatás biztosítása érdekében, beleértve a büntetőügyek automatikus lezárásának megszüntetését a nyomozási határidők lejárta miatt, valamint a hatályos határidők felülvizsgálatát; a büntetőeljárások akadályainak megszüntetését, különösen a magas szintű korrupciós ügyekben; az elévülési idő meghosszabbítását és az eljárások felfüggesztése indokainak szigorítását.

Ezenkívül meg kell erősíteni az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészség (SZAP) függetlenségét, valamint egyértelműen el kell határolni a nyomozati hatóságok hatásköreit, a NABU és a SZAP joghatóságát pedig „ki kell terjeszteni minden magas kockázatú tisztségre”.

A nyilatkozat kitér a főügyész kiválasztására és felmentésére vonatkozó eljárás átfogó felülvizsgálatára is, amelynek célja, hogy az eljárás „összhangba kerüljön a legjobb európai gyakorlatokkal”.

Az európai normákkal összhangban és a Velencei Bizottsággal konzultálva olyan törvényt kell elfogadni, amely biztosítja az ügyészek kiválasztásának, kinevezésének és áthelyezésének átlátható és érdemeken alapuló eljárását a főügyészi hivatal, a regionális és kerületi ügyészségek vezetői és egyéb ügyészi pozíciói vonatkozásában – áll a dokumentumban.

Ukrajnának meg kell reformálnia az Állami Nyomozó Irodát (DBR) is. Ezenfelül „késedelem nélkül” ki kell nevezni a „nemzetközileg ellenőrzött” alkotmánybírákat és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács tagjait.

A nyilatkozat szerint Ukrajnának 2026 második negyedévéig el kell fogadnia a korrupcióellenes stratégiát és az állami korrupcióellenes programot, és biztosítania kell azok magas szintű végrehajtását..

A dokumentumban rámutatnak: ezek a lépések Ukrajna eltökéltségét bizonyítják aziránt, hogy megerősíti intézményeit, jelentős előrelépést tesz a reformok terén a csatlakozási tárgyalások első fejezetének keretében és továbbhalad az európai integráció útján.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kreml: Az Ukrajnába telepített kontingenseket célpontokként kezeljük
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 19:24
A kijevi vezetést támogató, úgynevezett tettre készek koalíciójához tartozó országok kontingenseinek Ukrajnába telepítése elfogadhatatlan, és e kötelékek legitim célpontok lesznek Oroszország számára, amennyiben ez megvalósul – hangsúlyozta szerdán Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.
Nemzetközi Ukrajna fekete-tengeri olajszállító tankereket támadott meg
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 18:49
Ugyanakkor nyolc ember meghalt Ukrajnában az éjszakai és kora reggeli orosz támadásokban – közölték helyi tisztviselők.
Nemzetközi Tömegével jelentettek vészhelyzetet a gatwicki repülőtéren
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 17:19
Rendkívüli láncreakció alakult ki London térségében a szerdai kora hajnali órákban, miután egy British Airways Airbus A320-as hidraulikai meghibásodás miatt nem tudta elhagyni a Gatwick repülőtér futópályáját.
Nemzetközi A nap képe: nem akárhogy készül London az angol-argentin csatára
Wéber Balázs | 2026. július 15. 16:51
Ma este közép-európai idő szerint 9 órától Anglia és Argentína mérkőzik meg egymással a tengerentúli foci-vb-n Atlantában. A tét a döntőbe kerülés – vagy annál is több.
Nemzetközi Izrael felfüggesztette az ultraortodox fiataloknak megszavazott törvényt
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 16:02
Az izraeli legfelsőbb bíróság felfüggesztette szerdán az ultraortodox fiatalok katonai szolgálatmegtagadása ügyében az előző nap a parlament által megszavazott törvény hatályba lépését a törvény előtti egyenlőség elvére hivatkozva – jelentette a helyi média.
Nemzetközi Oroszország infrastrukturális támadásokat tervezhet Lettország ellen
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 14:12
A NATO-tagállamok értesülései szerint Oroszország több alkalommal is szabotázsakciókat kísérelt meg végrehajtani – jelentette ki szerdán Vilniusban Edgars Rinkevics lett elnök. Az orosz elnöki hivatal riogatásnak és fegyverkezésre szolgáló ürügynek nevezte az értesüléseket.
Nemzetközi Zelenszkij az ukrán államiság napján: „Mindannyian egy háború nélküli Európáért küzdünk”
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:33
Ma tartották az ukrán államiság, valamint a Kijevi Rusz megkeresztelésének napját, amelyen számos európai vezető vett részt. 
Nemzetközi Már most biztos: olyan lesz a foci-vb döntője, amilyet még nem láttunk
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 13:15
A vasárnapi labdarúgó-világbajnokság döntőjének félidei szünete várhatóan 20–25 percig tart majd.
Nemzetközi Gyakorlatilag a globális gazdaság térdre kényszerítésével fenyeget Irán
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:45
Az iráni Forradalmi Gárda a regionális energiaexport leállításával fenyegetett – közölte az iráni állami sajtó.
Nemzetközi Oroszország és Kuba ügyében is beleszállt Kína az Egyesült Államokba
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 12:40
Peking határozottan ellenzi a nemzetközi jogi alapot nélkülöző és az ENSZ Biztonsági Tanácsa által nem jóváhagyott egyoldalú amerikai szankciókat Oroszországgal szemben. Emellett felszólította az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel a Kuba elleni blokádjával és nyomásgyakorlásával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG