3p

Magyarország uniós soros elnöksége alkalmából szervezett fogadást a belgrádi magyar nagykövetség, ahogy a szerb államfő is beszédet mondott.

Szerbia Európa része, nem tud és nem is akar máshová tartozni, Szerbia számára az egyetlen járható út az európai út – mondta Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök péntek este Belgrádban, ahol Magyarország belgrádi nagykövetsége szervezett fogadást a magyar soros EU-elnökség alkalmából. A szerb államfő megköszönte Magyarország támogatását, és meggyőződésének adott hangot, hogy jó együttműködés a jövőben is folytatódik.

„Szerbiában Önök igaz barátra leltek, és mindig is igaz barátaik maradunk. Nem felejtjük el a jó dolgokat, még ha azt is mondják, hogy a politikában a hála tart a legrövidebb ideig”

– húzta alá.

Aleksandar Vucic Magyarországot Szerbia igaz barátjának nevezte
Aleksandar Vucic Magyarországot Szerbia igaz barátjának nevezte
Fotó: Facebook / Orbán Viktor

Hozzátette: Szerbia az Európai Unióval együtt szeretné építeni a jövőjét, Brüsszelt csak arra kéri, hogy tisztelje ezt az országot úgy, ahogyan azt Budapest is teszi, és ezt Szerbia meg fogja hálálni. „Mindenkit – aki nem mindig ért egyet vagy elégedett Szerbia álláspontjával – arra kérek, hogy értse meg, mi szuverén, önálló állam vagyunk, és néha szeretjük kifejteni a gondolatainkat. Lehet, hogy másnak nincs erre igénye, de nekünk, szerbeknek, van” – fogalmazott a szerb államfő.

Aleksandar Vučić köszönetet mondott Magyarországnak azért, mert nem fél a békéről beszélni, ami jelenleg Európában nem igazán népszerű gondolat.

„Sokaknak fog eszükbe jutni ez a szó, amikor rájönnek, hogy okosabb lett volna időben beszélni erről, nem akkor, amikor már komolyra fordulnak a dolgok. Ezért gratulálok Orbán Viktor miniszterelnök és az Önök kormánya bátorságához, hogy mer a békéről beszélni”

– mondta, hozzátéve: ő maga is sokszor igyekezett a békéről beszélni, mert úgy gondolja, arra van a leginkább szükség, habár az egyelőre nem látszik, hogyan lehetne elérni.

Emanuele Giaufret, az Európai Unió szerbiai küldöttségének a vezetője kiemelte: a magyar uniós elnökség új lendületet adhat az EU bővítési folyamatának. Reményét fejezte ki, hogy a következő hat hónap során Szerbia jelentős előrelépést tud elérni. Ehhez kemény munkára és politikai elkötelezettségre van szükség – fűzte hozzá.

Magyarország belgrádi nagykövete is Szerbia európai integrációjának felgyorsításáról beszélt. Magyar József közölte:

Budapest azt szeretné, ha mihamarabb új csatlakozási fejezetcsomagot nyitnának meg Szerbia és az Európai Unió között, és ha a stagnáló fejezetekkel kapcsolatban is megindulnának a tárgyalások.

Hozzátette: Magyarország szeretne hozzájárulni a Nyugat-Balkán nyitott kérdéseinek megoldásához, ebben pedig igazán fontos, baráti és stratégiai partner Szerbia.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem indul újra a közelgő választáson Berlin polgármestere
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 17:37
Kai Wegner, Berlin konzervatív polgármestere pénteken bejelentette, hogy nem indul második mandátumért a német főváros két hónap múlva esedékes választásán.
Nemzetközi Idén óriási dzsembori lesz a francia nemzeti ünnep Párizsban
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 17:09
Legalább 25 állam-, illetve kormányfő, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn Párizsba érkezik az Ukrajna támogatására kész országok koalíciójának egyeztetésére, majd másnap jelen lesz a francia nemzeti ünnep alkalmából rendezett hagyományos katonai díszszemlén, amelyet ötszáz külföldi katona fog megnyitni – jelentette be a francia elnöki hivatal.
Nemzetközi Súlyos hasmenést okozó parazitajárvány terjed az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 16:27
Számos amerikai államban felütötte fejét a járvány, az elmúlt hetekben több ezer esetet jelentettek.
Nemzetközi Ismét káoszt okozott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 16:07
Menesztette a szövetségi választási előkészítő bizottság két demokrata tagját Donald Trump amerikai elnök, mert nem igazodtak a választási szabályok módosítását célzó törekvésekhez – közölte a Fehér Ház pénteken.
Nemzetközi Jó hír érkezett az illegális határátlépésekről
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 14:36
A legtöbb migrációs útvonalon csökkent az Európai Unióba irányuló illegális határátlépések száma, az előző év azonos időszakához képest az idei első félévben 37 százalékkal kevesebben, mintegy 49 ezren próbáltak átjutni az EU külső határain – tájékoztatott az EU határ- és partvédelmi ügynöksége, a Frontex pénteken.
Nemzetközi Ő lehet a következő brit miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 14:06
Andy Burnham lehet a következő brit miniszterelnök, miután 322 Munkáspárti képviselő támogatja őt az első jelölési listán.
Nemzetközi Jócskán megcsappanhat Románia lakossága
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 13:32
A jelenleg 19 milliós Románia állandó lakossága 15,6 millióra csökkenhet 2080-ig – vetítette előre a statisztikai intézet (INS) abban a közleményben, amelyet pénteken tett közzé a népesedési világnap alkalmából.
Nemzetközi Hihetetlen dolog történt egy Ryanair-járaton
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 13:12
Pánik tört ki pénteken a Ryanair légitársaság Szalonikiből a németországi Memmingenbe tartó járatán, miután betört a repülőgép egyik ablaka, és egy utas megsérült.
Nemzetközi Hivatalosan is csatlakozott Magyarország az Európai Ügyészséghez
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 12:48
Még májusban kérte a felvételt a Tisza-kormány.
Nemzetközi Tovább tart az orosz olajfinomítók vesszőfutása
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 12:14
Dróntámadás érte az Oroszország déli részén fekvő Krasznodari területen található Ilszk olajfinomítóját, aminek következében tűz ütött ki.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG