3p

 

Áprilisban is pörgött a hitelpiac, vitték a személyi hitelt, a lakáshitelt, és a munkáshitel is jól fogyott. Az híres 5 százalékos THM-ű lakáshitelből viszont nem sokat folyósíthattak a bankok.

Zsinórban immár 26. hónapja vesznek fel több hitelt a háztartások, mint amennyit törlesztettek – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. Áprilisban több mint 113 milliárd forinttal haladta meg az új hitelek volumene a tőketörlesztésekét, ennek következtében 11 458,3 milliárd forintos történelmi csúcsra ugrott a háztartások hiteltartozása. Minden hiteltípus népszerű volt. A lakáshitelekből 134,1 milliárd forint volt a friss folyósítás, összesen 6889-en vettek fel lakáscélra kölcsönt. 

Ennek a jelentős része a használtlakás piacon jelent meg, kevésbé az új építésű ingatlanok piacán, ami serkenteni tudná az építőipart. Továbbra is félő, hogy 2025-ben annyi lakás sem épül Magyarországon, mint 2024-ben, a szakma 12 ezer új lakásépítésre számít a tavalyi a 13 ezerhez képest – mondta Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke. 

Új lakásra mindössze 17,57 milliárd forintnyi hitelt vettek fel, alig valamivel többet, mint márciusban. A lakáshitelek kamata eközben márciushoz képest minimális mértékben emelkedett, az átlagos kamat 6,62 százalékos, a THM 7,09 százalékos volt a hónapban. Ez azt is jelenti egyúttal, hogy hiába jelentett be több bank is, hogy 5 százalékos THM-mel kínál lakáshitelt az első lakásukat vásárló fiatalok számára, ha energiatakarékos ingatlant választanak, ebből a kedvezményes kölcsönből nagyon keveset vehettek fel. 

A személyi hitelt is viszik, mint a cukrot

Márciushoz hasonlóan áprilisban is meghaladta az újonnan folyósított személyi hitelek mennyisége a 90 milliárd forintot, alig maradt el a márciusi 90,84 milliárdos történelmi rekordtól. Az, hogy a rekord nem lett meg, könnyen lehet annak is köszönhető, hogy áprilisban a húsvét miatt volt egy négynapos ünnep, amikor a bankok zárva tartottak. Márciushoz hasonlóan több mint 27,5 ezer személyihitel-szerződést írtak alá, az átlagos hitelösszeg megközelítette a 3,3 millió forintot. 

Nem csak gyerek születik kevés, a babaváró hitelek népszerűsége is tovább csökkent, a munkáshitel viszont kapós termék maradt. Babaváróból 1556 szerződést írtak alá nem egészen 17 milliárd forint értékben, ami kiemelkedően alacsony érték. Az igénylők zöme most is a 11 millió forintos maximális összeget igényli. A munkáshitelt igénylők száma 4577 fő volt áprilisban, az év első négy hónapjában csaknem 20 ezren kapták meg a kamatmentes támogatott hitelt. Áprilisban 17,65 milliárd forint volt a folyósítás, az év első négy hónapjában pedig összesen 76,83 milliárd forintnyi munkáshitel ment ki. Majdnem minden fiatal tehát a maximális 4 milliós hitelösszeget veszi fel. 

Az MNB korábbi felmérése szerint a fiatalok több mint fele lakáscélra használja fel a munkáshitelt, de népszerű hitelcél az autóvásárlás is. Sokan vannak azok is, akik egyszerűen befektetik a kamatmentes hitelt, ami még kockázatmentes állampapírt választva is, nagyon megéri. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Népszerű szolgáltatást szüntet meg a Revolut Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 13:30
A neobank elérhetetlenné teszi a kriptovaluta-szolgáltatását a magyar felhasználók számára.
Pénzügyi szektor A jegybank az infláció ellen is bevetheti a mesterséges intelligenciát
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 12:54
A mesterséges intelligencia (MI) a pénzügyi rendszer új motorja lehet – hangsúlyozta Izer Norbert, a jegybank pénzpiacokért és digitalizációért felelős ügyvezető igazgatója.
Pénzügyi szektor Kéz a kézben esik a Mol, az OTP, a Telekom és a Richter is
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 11:54
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,93 pontos nyitás után csökkent hétfőn délelőtt.
Pénzügyi szektor Hiába jött az Otthon Start Program, elmaradt az áttörés
Privátbankár.hu | 2025. december 8. 08:26
A babaváró hitel még mindig jelentős tényező.
Pénzügyi szektor Tovább szárnyal a K&H – visszafogottabb nyereség az adók miatt
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 13:54
A bank hitelállománya egy év alatt 9 százalékkal nőtt, meghaladva a bankszektor átlagát. A betétállomány ugyanakkor 6 százalékkal bővült.
Pénzügyi szektor Már karkötővel és gyűrűvel is fizethetnek a Gránit Bank ügyfelei
Natív tartalom | 2025. november 25. 13:34
Teljessé vált az NFC elven működő érintésmentes fizetési lehetőségek palettája a Gránit Banknál: az okosórás fizetések mellett mostantól karkötővel és gyűrűvel is fizethetnek a pénzintézet ügyfelei. A bank ráadásul most ingyenesen biztosítja a karkötőket azoknak az ügyfeleknek, akik legalább két ügyfélajánlást teljesítenek 2025. december 19-ig.
Pénzügyi szektor Keszthelyi Erik: a sikerhez a szorgalom is kell a szerencse mellett – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Herman Bernadett | 2025. november 25. 13:14
Hisz a biztosítási piac fejlődésében, és tesz is érte. Képzést szervez, integrálja a kis cégeket, és fogyasztóbarát intézkedéseket sürget Keszthelyi Erik, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Pénzügyi szektor A bankbetétektől a globálisan diverzifikált portfólióig – 30 éve indult az első hazai privátbanki szolgáltató
Izsó Márton - Veresegyházi Gábor | 2025. november 24. 14:20
A Klasszis Podcast friss epizódjában Bálint Attila, a Raiffeisen Bank Private Banking üzletágának ügyvezető igazgatója kalauzol el minket a magyar privátbanki szolgáltatások három évtizedes fejlődésén.
Pénzügyi szektor Tízezer milliárd forint felett van az Erste által kezelt ügyfélvagyon
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 12:53
A működéssel kapcsolatos kiadások 11 százalékkal emelkedtek.
Pénzügyi szektor A Magyar Bankszövetség nem hagyta szó nélkül a tervezett adóemelést
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 16:31
A szervezet szerint a banki extra terhek emelése a teljes magyar gazdaságot sújtja, tovább fékezi a magyar gazdaság növekedését és rontja hazánk megítélését.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG