4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megkezdődött az egyeztetés a lakáshitelekre érvényes önkéntes 5 százalékos teljes hiteldíjmutatójú plafonnal kapcsolatban. Ha a legutóbbi banki javaslatoknak megfelelő konstrukció lépne életbe, akkor Budapesten ez a lehetőség nem lesz elérhető.

Már néhány hete bejelentette a kormány, hogy 5 százalékos önkéntes teljes hiteldíjmutató (thm) plafont szeretne életbe léptetni a lakáshitelekre. Megkezdődött a bankokkal az egyeztetés, az már jelenleg is jól kivehető, hogy a pénzintézetek nem szeretnék ezt a lehetőséget általánosan, minden ügyfélre bevezetni – írja a Bankmonitor.

A Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáján Jelasity Radován, a Bankszövetség elnöke, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója azt mondta, a pénzintézetek az alábbi feltételek mellett nyújtanának 5 százalékos thm értéken lakáshitelt:

  • fiatalok lakásvásárlásához, lakáscéljához kapcsolódjon a kölcsön;
  • az igénylők első lakásvásárlását, lakáshoz jutását finanszírozzák meg ilyen módon a hitelből;
  • az ingatlan alapterülete ne haladja meg az 50 négyzetmétert;
  • zöld, energiatakarékos ingatlan legyen a hitelcél;
  • az ingatlan négyzetméterára 1 millió forint alatt legyen.

A Bankmonitor szerint mindegyik kritérium eléggé szűkíti azt az ügyfélkört, aki elérhetné ezt a kedvezményes kamatozású megoldást. De ezen feltételek közül is érdemes kiemelni kettőt: kizárólag az 1 millió forint alatti négyzetméterár mellett lehetne megvenni energiahatékony ingatlanokat.

A portál rámutat, a KSH adatai alapján a fővárosban 2024. I. negyedévében az újépítésű lakások átlagos négyzetméterára 1 477 000 forint volt, egy átlagos használt lakás egyetlen négyzetméteréért 918 ezer forintot kellett fizetni. A szakértők szerint azóta még emelkedtek is az ingatlanárak, jelenleg már az 1 millió forintot is meghaladhatja egy átlagos használt lakás négyzetméterára Budapesten – írják, majd hozzáteszik, a „zöld” energiatakarékos lakások jellemzően az új építésű, illetve a magas minőségű használt ingatlanok közül kerülhetnek ki. Ezeknek az ára pedig jellemzően átlagon felüli. Vagyis, jó eséllyel Budapesten már most sincs olyan ingatlan, ami megfelelne ezeknek az előírásoknak – vonja le a következtetést a pénzügyi portál.

A fővárosban senki nem kaphatna ilyen olcsó lakáshitelt?
A fővárosban senki nem kaphatna ilyen olcsó lakáshitelt?
Fotó: Pixabay

Megjegyzik, vidéken azért jobb a helyzet, a használt ingatlanok átlagos négyzetméterára 512 ezer forint volt idén az első negyedévben, az új építésű ingatlanok átlagos négyzetméterára pedig 1 163 000 forint. Természetesen ebben az esetben is igaz, hogy az energiahatékony otthonok jellemzően drágábbak az átlagnál. Ugyanakkor az országos átlagban a fővárosi lakásárak is benne vannak, ami felfelé torzítja a képet. Vagyis vidéken azért még lehetnek olyan lakások, amik megfelelnek ezeknek a feltételeknek.

A Bankmonitor hangsúlyozza, hogy még csak ötleteket, javaslatokat láthatunk, olvashatunk az 5 százalékos thm plafonnal kapcsolatban. A kormány oldaláról inkább a széleskörű bevezetésről lehet hallani, míg a bankok csak egy nagyon szűk ügyfélkör számára tennék elérhetővé ezt a lehetőséget. Várhatóan a végeredmény egy köztes megoldás lehet, ugyanakkor arra a Bankmonitor szakértői kis esélyt látnak, hogy az új thm plafon minden hiteligénylő számára elérhető legyen – vélik.

Éppen ezért a lakásvásárlás előtt állóknak azt tanácsolja a szakportál, hogy nézzék meg azt is, jelenleg milyen feltételekkel lehet kölcsönt igényelni. A thm plafonnal kapcsolatos híreket pedig érdemes fokozottan nyomon követni: azoknak mindenképpen érdemes gyorsan dönteni, akikre nem lesz érvényes ez az intézkedés.

Ingatlanpiaci tudnivalókért kattintson szerdán esténként jelentkető Mennyit ér az ingatlanom? rovatunkra! >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan 3 százalékos hitel: máris rohannak lakást nézni a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 09:25
A Duna House adatai szerint érzékelhető keresletélénkülés indult el a lakáspiacon az Otthon Start Programnak köszönhetően.
Ingatlan Albérlet vagy hitelprogram: dilemma előtt az egyetemisták
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 13:00
Lényegében ugyanabban az ütemben emelkedtek a fővárosi és a vidéki albérletárak az elmúlt időszakban, de Budapesten még mindig jelentősen drágább bérelni, foglalta össze az országos adatokat Kosztolánczy György. Az Otthon Centrum vezérigazgatója elmondta, hogy az egyetemistáknak a kollégiumi férőhelyek szűkössége miatt nem csak a ponthatárokra, de a bérlakáspiac áraira is figyelniük kell.
Ingatlan A vártnál is nagyobb áremelkedést hoz a lakáspiacon az Otthon Start
Herman Bernadett | 2025. július 22. 08:00
Akár 60-70 ezer első lakásvásárló is megrohamozhatja a piacot. Brutális áremelkedést várnak a szakemberek. 
Ingatlan Ezért drágulnak ennyire a budapesti albérletek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 11:36
Meglódult a budapesti albérletpiac júniusban: az év első felében még visszafogott kereslet a nyár elejére látványosan élénkült, főként a külföldi diákok lakáskeresésének köszönhetően – derül ki a Rentingo legfrissebb albérletpiaci elemzéséből. A bérbeadók így immár érzékelhető bérletidíj-emelésbe kezdtek, júniusban átlagosan 256 ezer forintot kértek kiadó ingatlanjukért, ami az elmúlt két év legmagasabb kínálati átlagára.
Ingatlan Egyre több magyar vásárol lakást Spanyolországban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 16:31
Befektetési és letelepedési szándékkal egyaránt sokan nézelődnek a magyarok a külföldi ingatlanpiacokon. Szándékaikat a politikai és gazdasági változások is erősítik. 
Ingatlan A kormány új csodafegyvere felforgatja az ingatlanpiacot?
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 19:42
Tavaly tavasz óta tartó csökkenés után fordulatot hozhat a támogatott lakáshitelek piacán az Otthon Start Program.
Ingatlan Meglepetés az új lakáshitelnél: a vártnál kedvezőbb lett a program
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 13:24
Megjelentek az első lakás vásárlását célzó új államilag támogatott konstrukció részletei. Szakértők szerint az Otthon Start program láncreakciót indíthat el.
Ingatlan Itt a várva várt fordulat az ingatlanpiacon
Herman Bernadett | 2025. július 1. 10:35
Júniusban már a vevők diktáltak az ingatlanpiacon. Enyhült a nyomás, már csak a megfizethető lakások iránt van élénk érdeklődés.
Ingatlan Kiderült, hol vannak a legolcsóbb vízparti nyaralók Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 09:09
A nyaralóövezetekben, vízparti településeken lévő lakóingatlanok, nyaralók árai között is tetemes különbségek vannak az országon belül.
Ingatlan Zuhanó ingatlanárak, jogbizonytalanság, csökkenő likviditás az agglomerációban?
Sasvári Péter | 2025. június 23. 05:59
Komoly zavarokat okozhat az ingatlanpiacon a helyi önazonosság védelméről szóló törvény a Duna House szerint. Az intézkedés ugyanis bizonytalansági tényezőként jelenhet meg, és így ronthatja a vásárlási kedvet. De vajon mennyire forgatja fel az ágazatot a törvény?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG