4p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Ha a kormánynak sikerülne kipréselnie a bankokból az 5 százalék alatti THM-mel kínált lakáshiteleket, akkor ugyanakkora törlesztőrészlettel 10-20 százalékkal magasabb összegű kölcsönhöz lehetne hozzájutni, ami ellensúlyozhatná a lakások drágulását

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szeptemberben kérte a bankoktól az 5 százalék alatti önkéntes THM-plafon bevezetését néhány hónapon belül, és mostanra ez már a kormány 21 pontos gazdasági akciótervében is szerepel – emlékeztet cikkében a Bank360. Ám arra is rámutatnak, jelenleg ehhez képest 6,5-7,9 százalékos THM-ekkel találhatnak lakáshitelt az átlagügyfelek, és még a bankok hitelárazását befolyásoló hosszú távú, 10 és 20 éves BIRS referenciakamatok is 6,3-6,7 százalék körül mozognak.

Az átlag körülinek tekinthető 20 millió forintos lakáshitelt 20 éves futamidőre és 10 éves kamatperiódussal jelenleg jó esetben 6,46 százalékos teljes hiteldíj mutatóval (THM) tudják felvenni az átlagügyfelek extra kedvezmények nélkül, a havi törlesztőrészlet ebben az esetben 146 370 forint- írja a portál. A lap számításai szerint viszont ugyanekkora havi törlesztés vállalásával 5 százalékos teljes hiteldíj mutatóval számolva akár 2 millió forinttal, 10 százalékkal nagyobb hitelösszeget is lehetne kapni.

Akér 10 százalékkal magasabb hitelt is igényelhetnek
Akér 10 százalékkal magasabb hitelt is igényelhetnek
Fotó: Depositphotos

A bankok kínálatában inkább jellemző 7 százalék feletti ajánlatokat vizsgálva még szembetűnőbb, hogy mekkora lenne a változás 5 százalék alatti THM-mel kínált lakáshitelek esetében – olvasható a cikkben. Van olyan nagybank is, amely jócskán a korábbi, június végéig élő önkéntes kamatplafon felett, 7,86 százalékos THM-mel kínálja a lakáshitelét az átlagos jövedelmű ügyfeleknek. 20 millió forintot 20 évre így 162 270 forintos törlesztőrészlettel lehet felvenni. Ugyanezzel a törlesztőrészlettel 5 százalékos THM-mel az igénybe vehető hitelösszeg 24,5 millió forint is lehetne, ami 22,5 százalékkal több, mint amennyit a jelenlegi ajánlatok mellett tudnánk felvenni – mutat rá a portál.

Kiemelik, a kamatok csökkenése azoknak is kedvezne, akik eddig azért nem vágtak bele a lakásvásárlásba, mert nem tudtak elegendő kölcsönt felvenni a kiszemelt ingatlan megvételéhez. Ők az ingatlanpiaci áremelkedéssel is versenyt futnak, de az 5 százalék alatti THM-eknél jobban nőne az ugyanazzal a törlesztővel felvehető hitelösszeg, mint amennyivel várhatóan drágulnak a lakások.

Hozzáteszik, az olcsóbb lakáshitelek azt is jelentenék, hogy ugyanahhoz a hitelösszeghez lényegesen kisebb törlesztő is elegendő lenne, így azok az igénylők is hozzájutnának, akik most beleütköznek a jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) szabta korlátokba, ami alapján a havi törlesztés nem lehet magasabb a jövedelmük meghatározott százalékánál.

A lap arra is rámutat, az 5 százalék alatti THM azok számára is nagy lehetőséget kínálna, akik az elmúlt években drágán, gyakran 10 százalék feletti THM-mel vettek fel jelzálogkölcsönt. Nekik már a jelenlegi kamatoknál is érdemes elgondolkodni a lakáshitel kiváltásán, mert ezzel több tízezer forinttal csökkenthetik a havi törlesztésüket. Ha azonban további 1,5-2 százalékkal lejjebb mennének a THM-ek, akkor még nagyobbat nyerhetnének – hívja a figyelmet a Bank360.hu szakértője, Vrazsovits Rita.

Könnyen lehet azonban, hogy ezek a lehetőségek nem mindenkinek, hanem csak a hiteligénylők egy részének nyílnak meg. Az elmúlt napok nyilatkozatai alapján a bankok és a kormányzat közötti kompromisszumot azt jelentheti, hogy az 5 százalék alatti THM-et egyelőre csak a fiatal igénylők tudnák elérni első, meghatározott feltételeknek eleget tevő lakásuk megszerzéséhez – zárul a szakportál cikke.

További ingatlanpiaci hírekért olvassa lapunk szerda esténként jelentkező Mennyit ér az ingatlanom? rovatát! >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan A dubaji ingatlanpiacon is megjelent a Duna House
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 14:48
Az ingatlaniroda magyarul és angolul is segít a jogi és adminisztratív ügyintézésben, sőt, akár az ingatlanüzemeltetésben is. 
Ingatlan Rajtra készen állnak a munkagépek: 25 ezer új lakás épül hamarosan
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 11:46
A következő 2-3 hónapban az eddigi bejelentéseken felül a fejlesztők országszerte több mint 25 ezer új lakás építésével jelenhetnek meg a piacon és ezeknek a többsége az Otthon Start Program feltételeinek is megfelel majd – közölte piaci információi alapján az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
Ingatlan Panellakás 100 millió forint felett?
Privátbankár.hu | 2025. október 25. 10:22
A panellakások stabilan őrzik népszerűségüket.
Ingatlan Gyorsan a kifulladás jeleit mutatja az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. október 22. 09:00
Az Otthon Start Program indulása óta folyamatosan csökken az érdeklődés a kedvezményes hitel iránt, legalábbis ami az internetes kereséseket illeti – írja a Bank360.
Ingatlan Normalizálódik a lakáspiac a nyári eufória után
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 11:29
Látványosan visszaesett a keresleti hullám.
Ingatlan Terézváros és Barcelona példáját követheti az egész Európai Unió
Vámosi Ágoston | 2025. október 15. 19:01
Nagyon nagy összeggel indulhat az Európai Unió első, megfizethető lakhatást célzó programja. A magyaroknak különösen nagy szüksége lenne erre, hiszen itt emelkedtek a legnagyobb mértékben a lakásárak és a lakásépítési költségek az elmúlt 15 évben. Ursula von der Leyen az első lakhatási fókuszú uniós csúcstalálkozót szervezi, az uniós lakhatási bizottság pedig leszámolhat az Airbnb-vel.
Ingatlan Otthon Startosok figyelem: újabb változások érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. október 11. 15:10
Panyi Miklós három új bejelentéssel érkezett.
Ingatlan Államtitkár az Otthon Startról: vannak árturbulenciák, de ezek ki fognak egyenlítődni – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. október 11. 10:20
Szeptemberben elindult az Otthon Start program, ami máris alaposan felbolygatta a lakáspiacot. Vannak olyan lokációk, ahol az árak is emelkedtek, de hosszabb távon, ha a kínálat is felzárkózik a kereslet mellé, a jelenlegi folyamatok kisimulhatnak – erről beszélt Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára a Klasszis Podcast legújabb epizódjában. Az Otthon Start Programiroda vezetője hozzátette: Budapesten számítanak a legtöbb ingatlanfejlesztésre, 30-50 ezer újlakás hiányzik most a fővárosi palettából.
Ingatlan Fontos változások jöhetnek az Otthon Start feltételeiben
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 06:58
Több ponton is könnyítéseket tartalmaz az új tervezet.
Ingatlan Félünk és szorongunk, mégis saját ingatlant akarunk
Imre Lőrinc | 2025. október 6. 12:36
Az ingatlan- és hitelpiaci döntéseket Magyarországon bizonytalanság, félelem és szorongás övezi. Szinte alig vannak olyanok, akik nem számítanak nehézségekre ingatlanvásárlás vagy -eladás során, különösen az első lakást vásárlók között – derül ki a Duna House Reprezentatív ingatlan- és hitelpiaci kutatásából.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG