1p
A végtörlesztés érdemben nem növelte a lakás-takarékpénztári szerződések számát. A két pénztár az árfolyamgáttól vár élénkülést, de csak 2013-tól, amikor a hitelesek már érzékelik a megtakarítást.

Az OTP Lakástakarék új szerződéseinek száma enyhén emelkedett, ennek oka azonban a bank szerint elsősorban a díjmentes számlanyitás. Az árfolyamgát hatása még nem érzékelhető. A háztartások akkor mernek majd azon gondolkozni, hogy mire használják fel az árfolyamgát miatti megtakarítást, amikor ténylegesen, hosszabb távon érzékelik annak havi nagyságát - nyilatkozta a pénztár.

Az OTP Lakástakarék ezért arra számít, hogy jövőre nagyobb számban kötnek lakás-takarékpénztári szerződést azok a lakáshitelsek, akik idén az árfolyamgátat választják. Ezt a megtakarítást - lejáratkor - az eredeti hitel előtörlesztésére fordíthatják.

Tudatosabbak lettünk

A Fundamenta sem érzékeli a végtörlesztés serkentő hatását, pedig racionális lenne az ügyfelektől a csökkenő havi teher miatt felszabaduló pénzt lakás-takarékpénztárba tenni. Azzal számolnak, hogy mivel az árfolyamgát választásával sokan kivárnak, így számottevően csak jövőre hozhatnak ilyen döntést. Az árfolyamgát augusztusban pörgött fel a bankoknál, a nyár utolsó hónapjában mind az érdeklődők, mind az igénylések száma megnőtt. A konstrukció 2012 végéig igényelhető.

Az OTP Lakástakarék tapasztalatai szerint érezhető a piacon, hogy az ügyfelek tudatosabbá váltak, és fontosabbá vált számukra az öngondoskodás. Az OTP megbízásából készült júliusi GfK kutatás szerint a végtörlesztők 28%-a tesz félre a megmaradt pénzből, az árfolyamgátat igénybe vevő vagy azt tervező válaszadók esetén pedig 43% ez az arány. Az árfolyamgát miatt előtérbe kerül a hosszabb távú pénzügyi tervezés, a rendszeres megtakarítás.

Állami támogatás, meghosszabbított határidő

A 30 százalékos, évi akár 72 ezer forintos állami támogatással bíró lakástakarék előtakarékosságot egyszerre több családtag is igénybe veheti. A fűtési szezon közeledtével egyre népszerűbbek az energetikai korszerűsítésre, szigetelésre szolgáló hitel-konstrukciók. A megtakarított rezsiköltség ugyanis gyakran teljesen fedezi a hitel törlesztőrészletét.

Egy nemrég megjelent kormányrendelet módosított néhány lakás-takarékpénztári szabályt. Az OTP Lakástakarék ebből azt emelte ki, hogy az ügyfélnek a korábbi 90 nap helyett - november tizedikétől - 120 nap áll rendelkezésére a lakását, házát érintő, lakástakarékból finanszírozott felújítások számláinak bemutatására.

A Fundamenta fontosnak tartja azt, hogy már a szerződés megkötésekor lekérdezhető lesz, az adott ügyfélnek jár-e állami támogatás, vagyis máshol nem vesz-e már igénybe. A teljes hiteldíj mutató (THM) számítása pedig úgy változik, hogy pénztári kölcsön esetén egy közös (aggregált) THM kerül alkalmazásra, amely egységesen tükrözi az áthidaló kölcsön, illetve a lakáskölcsön terheit.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Tízezer milliárd forint felett van az Erste által kezelt ügyfélvagyon
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 12:53
A működéssel kapcsolatos kiadások 11 százalékkal emelkedtek.
Pénzügyi szektor A Magyar Bankszövetség nem hagyta szó nélkül a tervezett adóemelést
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 16:31
A szervezet szerint a banki extra terhek emelése a teljes magyar gazdaságot sújtja, tovább fékezi a magyar gazdaság növekedését és rontja hazánk megítélését.
Pénzügyi szektor Elméletből jeles: így felelnek a magyarországi cégek fenntarthatóságból
Imre Lőrinc | 2025. november 10. 10:12
Évek óta stagnál a magyarországi cégek fenntarthatósággal kapcsolatos tevékenységét mérő mutató. Bár a fő index egy nagyon szűk sávban mozog, az egyes alpontokra adott válaszok, és leginkább a nagy- és kisebb vállalatok hozzáállásában bekövetkezett változások igencsak figyelemre méltók. A K&H fenntarthatósági index részleteit a lapcsoportunk, a Klasszis Média által szervezett Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia keretében ismerhettük meg.
Pénzügyi szektor Tanulságos volt a spanyol áramszünet: a bankoknak is fel kell készülniük a jövőben az ilyen eseményekre
Herman Bernadett | 2025. november 9. 14:41
Leálltak az ATM-ek és a bankkártyás fizetés a tavaszi spanyol és francia áramszünet idején. A jövőben lehetnek még hasonló krízisek, de a bankoktól elvárják, hogy ilyenkor is üzembiztosan működjenek. 
Pénzügyi szektor Néhány milliárdot ma is adtak valakik az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. november 5. 12:05
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor A kenyai tragédia után: magánrepülős balesetre is fizet a biztosító?
Imre Lőrinc | 2025. október 31. 14:49
A rövid válasz igen, ugyanakkor alaposan át kell nézni, hogy mit is tartalmaz az adott szerződés. A lapunk által megkérdezett biztosítási szakértő elmondta, hogy egyre tudatosabbak a magyar utazók, napi néhány százforintos pluszköltséggel pedig jelentősen javíthatjuk az utasbiztosítás fedezetének tartalmát.
Pénzügyi szektor A bankok ellenzik az ingyenes készpénzfelvételi limit emelését
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 12:06
A Magyar Bankszövetség határozottan ellenzi az ingyenes ATM készpénzfelvételi limit emelését, mivel lényegesen több kárt okoz a társadalomnak és a gazdaságnak, mint amennyi hasznot hoz az államnak.
Pénzügyi szektor Igazán jól teljesített az október végén lejárt OTP Megatrend II. Hozamvédett Zártvégű Alap
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 11:29
Jó befektetésnek bizonyult az alap, amely azokra a cégekre tett, amelyek a mesterséges intelligenciák fejlesztéséhez és alkalmazásához kínálnak hardver és szoftver megoldásokat.
Pénzügyi szektor Az Erste Csoport tovább növelte ügyfélállományát
Privátbankár.hu | 2025. október 31. 07:53
Ismét javították a 2025-ös pénzügyi kilátásokat.
Pénzügyi szektor Győzött a mesterséges intelligencia: közel ezer banki dolgozót készülnek lapátra tenni Hollandiában
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 19:12
Az ING Bank akár 950 munkahelyet is megszüntethet Hollandiában a jövő év végéig, részben azért, mert bizonyos munkaköröket mesterséges intelligencia (MI) válthat fel – derül ki a bank előrejelzéséből, amelyet a holland munkaügyi hivatalhoz (UWV) nyújtottak be.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG