1p
Nem volt meglepő az Európai Központi Bank (EKB) véleménye a tranzakciós illetékről - mondták egybehangzóan az MTI által megkérdezett elemzők. Úgy vélték: komoly dorgálást kapott a kormány az EKB-tól, de ez semmiképp nem gátolja a hiteltárgyalásokat. Ugyanakkor ha szükséges törvényt is módosíthat a parlament az EKB véleményének ismeretében.

Az Európai Központi Bank (EKB) kedden kiadott jogi szakvéleménye szerint a pénzügyi tranzakciós illeték sérti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét, az uniós harmonizáció nélküli bevezetése pedig torzulásokat okozhat a pénzügyi piacokon és a reálgazdaságban. Az EKB véleménye szerint az illeték kivetése az MNB monetáris politikai műveleteire nem egyeztethető össze az MNB szervezeti és működési függetlenségének követelményével. Részletek>>

Augusztus végén kerülhet szóba a tranzakciós illeték a tárgyalásokon

Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője úgy vélte: nincs meglepő az EKB véleményében, Simor András is a tranzakciós illeték bevezetése kapcsán hivatkozott ezekre a felvetésekre. Az IMF/EU-val folyó tárgyalások kapcsán nyilván felvetik a tranzakciós illeték kérdését a nemzetközi szervezetek, de várhatóan nem a mostani fordulóban, hanem az augusztus végi, szeptember eleji tárgyalási menetben.

Suppan Gergely kiemelte: a tranzakciós illeték kivetése az MNB-re nyilván érinti a jövő évi költségvetés megítélését is, hisz az állam az egyik zsebéből a másikba teszi át a pénzt. Emellett az EKB úgy ítélte meg, hogy ennek az illetéknek a magyar jegybankra kivetése az államnak az MNB általi finanszírozását jelenti, és azt az EU és az EKB tiltott finanszírozásnak tekinti - magyarázta a senior elemző.

Az IMF/EU-tárgyalások talán azért is húzódnak, mert a magyar kormány szeretné megvárni a második negyedévi GDP alakulását, ami várhatóan jobb lesz az első negyedévinél. A bruttó hazai termék második negyedéves kedvezőbb alakulása pedig az egész éves makropályát kedvezőbb színben mutathatja be, ami az IMF/EU-tárgyalások alkalmával a magyar gazdaság jobb megítélését eredményezheti - mutatott rá a vezető elemző.

Megváltozhat a jogszabály

Duronelly Péter szerint az EKB véleménye nem érte, nem érhette váratlanul egyik tárgyaló felet sem az IMF/EU-hiteltárgyalások során. A Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója kiemelte: az EKB véleményének publikálása nem befolyásolhatja a IMF/EU-küldöttség mostani magyarországi tárgyalásait.

Kiemelte: törvényi változtatás is lehetséges az ügyben, "csak annyiban van kőbe vésve ez az illeték is, amennyiben a korábbi jegybanki szabályokat is meg lehetett változtatni." A parlamentben lévő kormánypárti többség, ha a hiteltárgyalások során a siker érdekében valamelyik fél kitartóan ragaszkodik hozzá, megváltoztathatja a már elfogadott jogszabályt - mondta Duronelly Péter.

Komoly dorgálást kapott a kormány

Duronelly Péter kiemelte, hogy a jegybankra kirótt tranzakciós illeték egyébként is olyan eszköz, amely csak átmenetileg biztosított volna megoldást a büdzsé finanszírozása szempontjából, ezt utóbb pótolni kellett volna a költségvetésbe.

Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint a gazdasági diplomácia nyelvén "komoly dorgálást" kapott a magyar kormány az EKB-tól, és ez előrevetíti, hogy az EU is hasonló álláspontra helyezkedik. Hozzáfűzte: "nagy kérdés, mi lesz a kormány válasza, mert rövid távon elhúzódhatnak a tárgyalások, esetleg törvénymódosításra is sor kerülhet."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor A különadók sem ártottak a CIG Pannóniának
Privátbankár.hu | 2026. február 28. 08:28
Kiemelkedő nyereséggel zárta 2025-öt a cég. 
Pénzügyi szektor Megszedték magukat az amerikai bankok
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 09:57
Az amerikai bankok együttes nyeresége tavaly 295,6 milliárd dollár volt, 27,5 milliárd dollárral (10,2 százalékkal) nagyobb az előző évinél – áll az amerikai szövetségi betétbiztosítási társaság (FDIC) honlapján.  
Pénzügyi szektor Kiváló évet zárt az Erste csoport
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 09:45
Sikeres volt a 2025-ös év – jelentette be az orsztrák bankcsoport. 
Pénzügyi szektor Már a harmadik éve szárnyal ez a megtakarítási forma
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 11:15
Az önkéntes nyugdíjpénztárak tavaly – vagyonnal súlyozva – átlagosan 9 százalék feletti nettó hozamot értek el. Ráadásul a pénztári portfoliók harmadának hozamrátái kétszámjegyűek lettek.
Pénzügyi szektor Régóta várt lépésre szánhatják el magukat Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2026. február 24. 06:31
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, elemzői várakozások szerint közel másfél éve először 25 bázispontos kamatvágás jöhet.
Pénzügyi szektor Nagy Márton szerint túl sok a bank Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. február 17. 12:51
A miniszter csak öt nagy bankot szeretne látni az országban.
Pénzügyi szektor Izmos eredmények – nagyot ment az NGM alá tartozó cég
Privátbankár.hu | 2026. február 16. 11:51
Kedvezőtlen környezetről számoltak be, ennek ellenére dinamikus növekedést mutattak 2025-ben.
Pénzügyi szektor Az Európai Központi Bank ezzel kilép a globális piacra
Privátbankár.hu | 2026. február 15. 09:01
Az Európai Központi Bank szombaton terveket mutatott be az euró likviditási védőhálójához való hozzáférés kiszélesítésére, globálisan elérhetővé és állandóvá téve azt, hogy megerősítse az egységes valuta nemzetközi szerepét.
Pénzügyi szektor Nőnek, de még nem túl sokáig tartanak ki a nyugdíjpénztári megtakarításaink
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 08:55
Az elmúlt évben tovább nőtt az egy tagra jutó szolgáltatási kiadás átlagos összege az önkéntes nyugdíjpénztáraknál, és megközelítette a négymillió forintot. Ez az összeg ugyanakkor még mindig csak nem egészen 16 havi átlagnyugdíjnak felel meg.
Pénzügyi szektor Győr Tamás: A beruházások és az ipar elérte lokális mélypontját
PR | 2026. február 10. 13:41
A CIB Bank kkv üzletágigazgatója az elmúlt és az elkövetkező öt év legnagyobb támogatási és ezzel beruházási hullámát várja az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban. Interjú Győr Tamással.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG