5p

Európában ma is borongós a hangulat a tőzsdéken, pedig tegnap este Amerika még nagyon szép emelkedést ért el.  A BUX index is az európai piacokhoz hasonlóan esik, három nagy részvényünk fej-fej mellett süllyed. Hatalmasat ugrott a Twitter felhasználóinak száma, miután a társaság összetűzésbe került az amerikai elnökkel. Egy kutatás szerint a vércsoportnak is lehet szerepe a koronavírus okozta betegség lefolyásában, a nullás vércsoportúak ellenállóbbak lehetnek.

Tegnap is szépen emelkedtek az amerikai tőzsdeindexek, az S&P 500 index már teljesen ledolgozta az idei veszteségeit. Sokan azt várják, hogy a Nasdaq Composite index után nemsokára az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlag is eléri majd februári történelmi rekordját. Ma viszont egyelőre nem olyan jó a hangulat a tőzsdéken, mint tegnap volt.

A nyitás óta fokozódott az európai tőzsdék esése, a Stoxx 600 index 1,1 százalékos mínuszban van 10:30-kor. A német DAX index 1,7 a francia mutató 1,5, a brit 1,6 százalékos esést mutat. Emelkedni az egész kontinensen csak a svájci tőzsde tudott. Az amerikai határidős indexek is egy százalék körüli mínuszban vannak.

Fej, fej mellett az OTP, a Mol és a Richter

Itthon a BUX index Európa többi részéhez hasonlóan 0,8 százalékkal süllyed. A három legnagyobb társaság egyöntetűen 0,8 százalékos mínuszban van jelenleg. A nyertesek közé tartozik a Graphisoft Park négy százalékos ugrással, valamint a Magyar Telekom egy százalékos és az Opus fél százalékos drágulással. Közzétették a májusi magyar inflációs számokat. Az alapadat 2,2 százalékos, egy évre visszatekintő átlagos áremelkedést jelez, miközben az idősek fogyasztása szerint számolt kosár inflációja 3,2 százalék lett az előző hónapban.

A forint gyengült, 344,60 az euró ára, ami 1,3 forinttal magasabb a tegnap estinél. Ma is esik az olaj, amelynek a hétvégi OPEC-megállapodás nem adott újabb impulzusokat. Sikerült ismét 1700 fölé lendülnie az aranynak, de csak 0,4 százalékos pluszban van.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Rossz helyzetben vannak a gazdaságok

Az európai részvénypiacok gyengeségét a nemzetközi sajtó azzal magyarázza, hogy Németországból sorozatban érkeznek kiábrándító makrogazdasági adatok. Áprilisban az export például 31,5 százalékkal zuhant az egy évvel korábbihoz képest. Az import is csúnyán visszaesett, pedig a német gazdaság nagyon erősen függ a külkereskedelemtől. Bár a legtöbb társaság ismét elkezdte a termelést, kétséges, lesz-e megfelelő rendelés-állományuk.

A British Petrol (BP) részvénye 1,1 százalékkal esik, miután az olajipari óriás bejelentette, hogy tízezer állást fog megszüntetni a csökkenő olajkereslet miatt. Ez körülbelül az alkalmazottak 15 százalékát jelenti.

Nullás vércsoporttal előnyben, javuló epicentrumok

A vércsoportnak szerepe lehet a koronavírussal kapcsolatos ellenálló-képességben – idéz tudományos vizsgálatokat a Bloomberg cikke. Úgy tűnik, a nullás vércsoportú emberek ellenállóbbak a betegséggel szemben. Ezt a 23andMe Inc. nevű cég jelentette, 750 ezer személy adatainak feldolgozására hivatkozva. A tudósok azt kutatják, milyen genetikai tényezők játszhatnak abban szerepet, hogy egyesek megbetegszenek a vírustól, mások pedig teljesen tünetmentesek maradnak. Még ugyanazon korcsoporton belül és hasonló egészségi állapotban is.

Pozitív hírek érkeztek a vírusról két fontos epicentrumból, Londonból és New Yorkból – írja a Bloomberg hírlevele. A járvány kitörése nyomán bevezetett karantén óta először nem jelentettek halálesetet Londonban. Boris Johnson miniszterelnök ma további könnyítéseket jelenthet be a mozgási korlátozások alól. New Yorkban pedig a legalacsonyabb szintre esett a fertőzési ráta a járvány kirobbanása óta. Eközben a városban újra nyitnak az üzletek.

A Twitter köszöni Trumpnak

Jó reklámot csinált Donald Trump a Twitternek, vagy a Twitter magának nemrég. Az egyik szaklap szerint egyetlen nap alatt, június 3-án 677 ezren töltötték le az alkalmazást telefonjukra, ami történelmi rekord. Ebből 140 ezer jutott az USA-ra. Mint ismeretes, a Twitter Donald Trump tweetjeihez kiegészítéseket csatolt, linkeket oldalakról, ahol az állításait (vagy inkább tévedéseit) le lehetett ellenőrizni más forrásokból. Erre az elnök az összes közösségimédia-oldalt érintő büntetéseket helyezett kilátásba, majd alá is írt erről egy rendeletet.

A közösségimédia-alkalmazásoknak egyébként is jót tett a járvány és a karantén. A Twitch streaming-alkalmazás felhasználóinak száma duplázódott, bevételei négyszereződtek pár hónap alatt. A titkosított üzeneteket lehetővé tevő Signal tábora az amerikai tüntetéssorozat miatt kezdett el száguldani. A Zoom videochat-alkalmazás felhasználói tábora pedig a decemberi tízmillióról áprilisra 300 millióra nőtt.

Csődöt vegyenek?

A lakossági kereskedők miatt emelkedhetnek a csődvédelem alatt álló cégek részvényei – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele. Egy csődkövetelésekkel foglalkozó szakértő, Kirk Ruddy szerint a lakossági ügyfelek nincsenek tisztában azzal, hogy milyen kis arányban fognak a részvényesek bármit is visszanyerni a vagyonból csődeljárás végén. Szerinte a népszerű és olcsó platformokon kereskedők nem végzik el a szükséges elemzéseket a befektetéseik előtt. Az olcsó, de jól ismert részvények felé fordulnak.

A másik oka a csődös papírok óriási emelkedésének a shortzárás-hullám lehet. A május 22-i csődbejelentés óta például a Hertz autókölcsönző részvényei 95 százalékkal emelkedtek, a J.C. Penny május 15-i bejelentése óta 167 százalékot emelkedett, míg a Pier 1 Imports az utóbbi két napban több mint duplázódott. A csődvárományos Chesapeake Energy 182 százalékkal, a GNC Holdings 106 százalékkal emelkedett tegnap.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28330 28210 28560 -0,60% 0 0 7 849 702 850 HUF 2025-08-01 17:13:37
MOL 3022 3014 3048 -0,92% 0 0 857 697 498 HUF 2025-08-01 17:10:34
MTELEKOM 1738 1726 1748 -0,23% 0 0 475 979 552 HUF 2025-08-01 17:05:07
RICHTER 10400 10370 10500 -1,14% 0 0 1 558 908 660 HUF 2025-08-01 17:05:17
OPUS 572 562 587 -0,35% 0 0 98 155 440 HUF 2025-08-01 17:05:46
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szárnyalt a BUX júliusban, a Wood vezeti a brókerlistát
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 2. 08:01
A nyár második hónapja is pozitívan telt a Budapesti Értéktőzsdén, hiszen a BUX index első alkalommal érte el a 100 000 pontos lélektani határt, amely végül 3,7 százalékos növekedéssel 101 244,5 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru A pesti tőzsde is megsínylette Trump legújabb húzását
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 18:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 726,05 pontos, 0,72 százalékos csökkenéssel, 100 518,47 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Meg fog lepődni, mi történt a forinttal pénteken
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 18:31
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Negatívba fordult a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 14:48
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,25 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Trump valami nagyon furcsát tett az Apple-lel
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 14:21
Pánikvásárlás hajtotta az Apple-t.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyitott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 09:41
A csütörtöki záró értékéhez képest alig változott.
Részvény / Deviza / Áru Rossz érzés meglátni, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 07:43
Nemzetközi devizakereskedelemben vitézkedik a forint.
Részvény / Deviza / Áru Gyengültek a New York-i tőzsde főbb mutatói
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 1. 07:11
Gyengüléssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Kijózanodott a forint, és ütőképes lett
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 18:55
Gatyába rázta magát a forint csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru A nemzetközi szelek felfelé fújták a BUX-ot
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 400,85 pontos, 0,4 százalékos emelkedéssel 101 244,52 ponton zárt csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG