Ma az amerikai tőzsdéken kiárusítás van technológiai részvényekből, ez húzza le a Nasdaq Composite indexet és az S&P 500-at is. Az előbbi egy százalékkal esik, az utóbbi stagnál, miközben a Dow Jones ipari átlag 0,8 százalékkal emelkedett hat óra körül. Az európai tőzsdéken jobb a hangulat, bár nem egységes a kép.
A német DAX index 1,3, a francia mutató 1,8 százalékkal megy fel. A svájci, a holland index és a stockholmi mutató viszont esett. Olaszországban csak szerény emelkedés volt, Spanyolországban viszont több mint két százalékkal ugrott meg az index. A görög tőzsdemutató közel négy százalékkal emelkedett.
Ezért esik az olaj
A BUX 0,7 százalékos emelkedésének nagy részét megint az OTP okozta, a részvény 2,1 százalékkal, 10 450 forintra ugrott. A Mol eközben egy százalékkal esett, alighanem az olajáresés miatt. A Richter 0,6, a Magyar Telekom pedig 1,1 százalékkal drágult, a 400 forintos határt ostromolja. A forint gyengült, 348,8 forintba kerül egy euró.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Megtörni látszik az olaj hetek óta tartó emelkedése, a WTI 4,5, a Brent négy százalék körüli mértékben esik. A nemesfémek süllyednek. Az olaj eddig azért emelkedett, mert a gazdaságok nyitásával a kereslet helyreállására bazíroztak a piaci szereplők. Miközben a termelők szorgosan csökkentették a kitermelést, a kínálatot. Most azonban Oroszország felvetette, hogy akkor talán lassan mérsékelni lehetne a kitermelési korlátozásokat, ettől ijedhettek meg a piaci szereplők. Az OPEC kartell egyébként két hét múlva ülésezik újra.
Donald Trump megfenyegette kedvenc szócsövét
A technológiai részvények esését olyan papírok vezetik, amelyek eddig az év nagy nyertesei voltak. Ilyen az Amazon, a Microsoft, a Facebook, az Nvidia és a Fiverr, a szabadúszók munkaközvetítő portálja. De a Zoom videóalkalmazás és a Twitter papírja is több százalékkal zuhan.
A Twitter részvénye annak nyomán gyengült négy és fél százalékot, hogy Donald Trump miniszterelnök bejegyzéseit elkezdték megjelölni, kiegészítő adatokra mutató linkekkel ellátni. Lényegében azt mondva ezzel, hogy azok téves vagy hiányos információkat tartalmazhatnak. Ezek után az elnök megfenyegette a közösségimédia-oldalakat, hogy szabályozza vagy bezárja majd őket. Így az esés a Facebook papírjaira is átragadt.
A nyertes oldalon találjuk viszont egyes bankok részvényeit, valamint a nagy kiskereskedelmi láncokéit. Jól szerepelnek az utazással kapcsolatos iparágak papírjai is, mert felerősödtek a remények, hogy a nyáron mégis lesz turistaszezon. Drágulnak például a légitársaságok, a kaszinó-részvények vagy a luxusutakat kínáló hajózási társaságok papírjai.
Esett a font
A kínai-amerikai nézeteltérések, a kölcsönös szankciók esélye ugyanakkor napok óta nyomasztja a tőzsdéket. Este nyolckor a Fed Bézs Könyvét teszik majd közzé.
A devizapiacon elég nagyot esett az angol font árfolyama, ami elsősorban annak köszönhető, hogy újra felerősödtek a “kemény Brexittel” kapcsolatos félelmek. Ezen kívül a brit miniszterelnöknek is meggyűlt a baja az egyik miniszterével.
Minden várakozást felülmúl az európai helyreállítási alap. Míg korábban 500 milliárd euró értékű támogatásról szóltak a hírek, addig szerdán már azt közölték, hogy 750 milliárd eurót szánnak erre a célra. Igaz, ennek már csak kisebb része támogatás, a többi hitel. (Erről itt írtunk.)
Jelentett az AutoWallis
Az AutoWallis közleménye szerint “a romló külső környezet ellenére 10 százalékkal, 20,2 milliárd forintra növelte árbevételét” az év első negyedévében. A belföldi értékesítés 21 százalékkal, a nemzetközi értékesítés egy százalékkal, míg az autóipari szolgáltatói üzletág árbevétele 13 százalékkal bővült. A Budapesti Értéktőzsde autós vállalatának gazdálkodásában márciusban már érezhető volt a koronavírus-járvány átmeneti negatív hatása.