4p

Hónapokig mindenki az aranyat figyelte, mint a nemesfémpiac sztárját, de a színfalak mögött egy elfeledett nemesfémnél támadt mozgolódás. A platina világpiaci ára lokális csúcsra ugrott rövid idő alatt, a szemfüles befektetők pedig már elkezdték a tőkéjük átcsoportosítását. Mindez nem véletlen, hiszen ebben a fordulatban a többi között szerepe van annak is, hogy a befektetők rájöttek: ez a kincs most még nagy diszkonttal forog.

A platina kurzusa is kivette a részét a múlt hét végére kibontakozó széleskörű, az árupiacon látott korrekcióból. A nemesfém unciánkénti ára jó néhány százalékot esett vissza a határidős kereskedésben, de az ezüst árához képest visszafogottabb volt a gyengülés, ráadásul az arany, valamint a réz ára is csökkent.

Sőt, az elmúlt időszakban szinte csak dráguló kőolaj árfolyama is korrigált valamennyit. Mindennek talán Donald Trump amerikai elnök újabb, az eszkaláció irányába mutató türelmetlen nyilatkozatához is köze volt, Iránnal kapcsolatosan. Ennél érdekesebb viszont, ami ezt megelőzően történt a platina piacán.

Hónapok óta először a mostani szinteken

A platina világpiaci jegyzése ugyanis május közepére, egy héten belül a 2200 dolláros ellenállásáig emelkedett, ami egy látványos 10 százalékot meghaladó nem mindennapi áremelkedést jelentett. Március 12-e óta nem járt hasonló szinteken.

A platina értéke ráadásul évek óta nem látott magasságba emelkedett rögtön 2026 elején.

A határidős piacon ekkor mintegy 3000 dollárt ért a nemesfém egyetlen unciája, majd komoly lejtmenet után az 1700 dolláros támasz fogta meg a nemesfém árfolyamát. Ez volt idei mélypontja is, azóta szinte folymatosan drágulni tudott a termék.

 

 

Nem akármilyen teljesítmény

A nemesfém figyelemre méltó teljesítményt nyújt, hiszen úgy tudott drágulni, hogy közben a nemesfémek szélesebb köre bizonytalanabb piaci hangulatot mutatott. Elemzők szerint az árfolyam emelkedése mögött elsősorban a platina egyedi ipari kínálati és keresleti tényezői állnak.

A piacot tartós hiány jellemzi, aminek legfőbb oka a dél-afrikai bányászati kitermelés körüli folyamatos aggodalom, valamint a globális készletek szűkössége.

Ezek a korlátok stabilan fenntartják a kínálati deficitet a világpiacon.

Titokzatos kincsre hajtanak a befektetők

A befektetői magatartás is változni látszik: sokan a relatív érték alapján fordulnak a platina felé. Ennek oka, hogy az aranyhoz képest történelmi léptékben is olcsónak számít a platina. Mindez vonzó célponttá teszi, ezért egyre több tőke áramlik így a nemesfémbe, ugyancsak felhajtva az árakat.

Az ipari kereslet várakozásai szintén támaszt jelentenek a jegyzésnek, különösen:

  • az autóipari katalizátorok gyártása és a
  • hibrid járművek iránti növekvő igény miatt.

Ez megerősíti a platina kettős szerepét, hiszen egyszerre funkcionál befektetési nemesfémként és kritikus fontosságú ipari nyersanyagként.

A platina szárnyalása annak ellenére következett be, hogy más nemesfémek komoly nehézségekkel küzdenek. A közel-keleti bizonytalanság és a Hormuzi-szoros tartós blokádja miatt megugró inflációs kockázatok ugyanis az ágazat többi szereplőjére jelenleg inkább negatív hatást gyakorolnak.


Árfolyam


A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 44480 44020 45190 -1,57% 0 0 13 140 501 180 HUF 2026-07-17 17:13:43
MOL 4166 4116 4194 +0,10% 0 0 2 125 298 562 HUF 2026-07-17 17:05:04
MTELEKOM 2640 2610 2640 +0,38% 0 0 338 257 258 HUF 2026-07-17 17:05:02
RICHTER 11980 11950 12100 -0,75% 0 0 826 645 930 HUF 2026-07-17 17:05:02
OPUS 370 362 372 +0,41% 0 0 35 831 872 HUF 2026-07-17 17:05:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Bekavartak a kínaiak az amerikai tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 08:40
Gyengüléssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Mit művelt a forint a hét utolsó napján? Nézze csak az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 18:33
Volt már jobb hete a forintnak.
Részvény / Deviza / Áru Trump hétvégi bejelentéseitől tartottak a tőzsdén?
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 18:12
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1090,66 pontos, 0,77 százalékos csökkenéssel 140 981,27 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Rossz hangulatban indították a hét utolsó napját Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 16:18
Veszteséggel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Elbágyadt a kánikulában a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 15:06
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 6,17 pontos nyitás után enyhén csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot kaptak a tőzsdék a világon, Budapest sem maradt ki a szórásból
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 09:36
Az olajár viszont tovább emelkedik.
Részvény / Deviza / Áru Tovább csúszik a lejtőn a forint
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 07:34
Péntek reggelre is jelentősebbet gyengült.
Részvény / Deviza / Áru A chipgyártók húzták le az amerikai tőzsdét
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 06:23
Így zártak csütörtökön New Yorkban.
Részvény / Deviza / Áru Váratlanul összeomlott az IBM árfolyama, mégis érdemes venni?
Czwick Dávid | 2026. július 16. 17:16
Egyetlen kiszólás után kíméletlenül megbüntette a pénzpiac a tapasztalt informatikai céget. Az IBM papírjainak árfolyama komoly gyomrost kapott a keddi manővert követően. Miért következett be az óriási, napon belüli szakadás? Túlreagált eseménysorról van csak szó? Jöhet a nagy visszatérés vagy a felszín alatt még nagyobb a gond? Ezekre kerestük a választ az évtizedek óta nem látott tőzsdei zakó nyomán.
Részvény / Deviza / Áru Korrigált az OTP a tőzsdén, már 45 ezer forint felett az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 12:02
A szerdai esés után közel 2 százalékkal emelkedett az OTP-papírok értéke csütörtökön délelőtt. A Mol-árfolyam ezzel szemben szinte ugyanennyivel esett vissza.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG