3p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csokoládé drága dolog, az édességek általában 4,1 százalékkal drágultak az utóbbi egy évben. Most a kakaó világpiaci ára végre majdnem tíz éves mélypontra süllyedt, ez jelenthet némi könnyebbséget. De az árat sok más tényező is befolyásolja.

Tíz deka, azaz száz gramm jobbféle csokoládé jó pár száz forintba is belekerülhet, ráadásul a gyártók, tisztelet a kivételnek, néha trükköznek, és 9 vagy 8 dekát pakolnak bele a régihez nagyon hasonló új csomagolásba. Drága dolog tehát, és külön adat a csokiról nincsen ugyan, de a KSH adatai szerint a márciusig eltelt egy évben a „Cukor, lekvár, méz, csokoládé, és cukorka” termékcsoport ára 4,1 százalékkal ment fel.

A csokirajongóknak reménysugár lehet, hogy a kakaó ára New Yorkban május első napjaiban közel tíz éve nem látott mélypontra, záróáron 1784,5 dollárra süllyedt. A korábbi években jellemzően inkább 3000-3500 dollár között mozgott az ár, tehát ez majdnem feleződést jelent. (Az ár péntekre kissé magához tért, legutóbb 1865,5 dollár volt.)

Az agrárpiaci befektetésekkel foglalkozó Agrimoney.com oldal cikkei szerint a kakaó árát egyrészt az nyomta le ilyen csúnyán, hogy nagyon jók voltak az időjárási körülmények a fő termelőknél Nyugat-Afrikában. Így rengeteg áru van raktáron. Másrészt a kereslet sem túl izmos, amit azzal magyaráznak, hogy főleg a fejlett nyugati országokban sokan igyekeznek egészségesebben élni, leadni a súlyfeleslegüket, ami az egyébként önmagában egészséges csokoládé fogyasztását is visszaveti.

Az, hogy a jelenlegi csokiárakba ez mennyire gyűrűzik be, persze sok tényező függvénye. A dollár árfolyama az utóbbi pár évben mintegy 20 százalékkal erősödött az euróhoz képest, így ha dollárban olcsó is a nyersanyag, más devizákban már kevésbé. Az alapanyagoknak csak egy része kakaópor és kakaóvaj, a gyártás, a szállítás költségei, a kereskedők haszna és a sok esetben világbajnok magyar adók is dobnak rajta rengeteget.

A kakaószüret, tárolás és felhasználás közötti átfutási idő meglehetősen hosszú lehet. A gyártók, feldolgozók már korábban, előre leköthették a vásárolni kívánt mennyiséget a határidős piacokon, lefixálhatták beszerzési áraikat hónapokra, esetleg évekre előre.

Másrészt viszont a hírek szerint sok spekuláns is bevásárolt tavaly év végén, idén év elején, akik már akkor alacsonynak hitték az árfolyamot. Ha ők feladják, kiszállnak, az árfolyam még tovább is zuhanhat. Az adatok szerint a spekuláció erős lehet erre a termékre, a nyitott kötésállomány 307 ezer egység, az adatsor 2008-as kezdete óta soha nem volt ilyen magas. Hogy ebből mennyi a spekuláció, és mennyi a termelők, feldolgozók, kereskedők kötése, nem tudni.

A kakaóra léteznek bőven Magyarországról is elérhető spekulációs eszközök, például ETN-ek (NIB, CHOC) és több tucatnyi certifikát Frankfurtban.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 34100 34060 34360 -0,44% 0 0 5 888 247 150 HUF 2025-12-05 17:11:27
MOL 2950 2950 3000 -0,34% 0 0 747 792 952 HUF 2025-12-05 17:06:49
MTELEKOM 1744 1742 1754 -0,34% 0 0 305 749 644 HUF 2025-12-05 17:08:42
RICHTER 9620 9585 9665 -0,41% 0 0 1 841 614 380 HUF 2025-12-05 17:05:29
OPUS 538 521 549 +1,89% 0 0 168 938 185 HUF 2025-12-05 17:06:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Az óceán másik oldalán is jól zárult a hét
Privátbankár.hu | 2025. december 6. 09:49
Az amerikai piacok pluszban zártak.
Részvény / Deviza / Áru Madárként dalolt a forint
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 19:01
A magyar deviza erősödött a pénteki bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru Elérte a nihil a pesti parkettet – alig történt valami
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 18:45
A BUX 465,8 pontos, 0,43 százalékos csökkenéssel 108 922,07 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Visszafogott emelkedéssel nyit Amerika
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 16:10
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Richtert zörgette meg az őszi szellő
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 14:40
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,11 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A Mol és Telekom részvényesei egyelőre örülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 11:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,11 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A kapitalisták ma is gőzerővel adják-veszik a részvényeket
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 09:26
Érkeznek a hírek a budapesti tőzsdéről.
Részvény / Deviza / Áru Nyugtalanul kezd fészkelődni, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. december 5. 06:31
Gyengült a forint péntek reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megint kizárták valamiből a Revolut magyar ügyfeleit
Eidenpenz József | 2025. december 5. 05:51
A piacvezető Uniswap kriptovaluta-váltó alkalmazásban mostantól a Revolut segítségével is lehet fizetni a kriptovaluták vásárlásáért az egész EU-ban – kivéve Magyarországot. Más fizetési módszert azonban még itt is tudnak alkalmazni a magyarok.
Részvény / Deviza / Áru Időzített AI-bombán ülünk – jövőre kipukkanhat?
Imre Lőrinc | 2025. december 4. 19:16
Az Európai Unió a 2 százalék közelébe süllyedő inflációt, az Egyesült Államok pedig a mesterséges intelligenciával kapcsolatos beruházásokat tekintve lépett előre a leglátványosabban az idei évben. Ami a pénzpiacokat illeti, számunkra a forint erősödése, de a globális befektetői piacokon a dollár gyengülése jelentette az év legnagyobb sztoriját. Eközben az AI-lufi kezd túlfújódni, Európa fegyverkezik, az olajárak pedig drasztikus zuhanás előtt állhatnak. Az XTB 2026-os tőkepiaci kitekintőjén jártunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG