3p
Hiába próbálta az állam menteni a részvénypiacot, ellentétes hatást ért el: már a kínai kisbefektetők is kiszórják részvényeiket. Nem kevesen vannak, 100 millió embernek van értékpapírszámlája. Tavaly mind egyszerre tódultak be a kapun, most egyszerre tódulnak ki.

Sok kicsi

Idén eddig 15 százalékot estek a kínai részvények úgy, hogy közben az állam beavatkozott a zuhanás mérséklésére. Eladási tilalommal sújtják a nagyobb részvényeseket, miközben az állami alap bőszen vásárol. Csakhogy mindezek hatására, na meg látván, hogy semmi nem menti meg a piacot, a kisbefektetők is megunták a reménykedést, és kiszórják papírjaikat.

Ráadásul Kínában az intézményi befektetők aránya jóval kisebb, mint a nyugati tőzsdéken: a forgalom 80 százalékát az egyéni befektetők adják. Nekik még csak megtiltani sem célszerű az eladást, hisz ezzel végképp elásná magát az állam, és pont azért próbálták eddig tartani az árakat, hogy a kisbefektetők elégedettek legyenek.

Dollár és arany

A pénzt a kisbefektetők részben kötvénybe fektetik, részben aranyat és dollárt vesznek belőle, és külföldre viszik. A bizalom ugyanis annyira megingott, hogy attól félnek, ha az állam az eladásokat bármilyen formában bünteti (pl. shortolást), akkor az egyéb befektetések biztonsága is kérdéses. A jüan egyébként világvaluta létére belföldön nem konvertibilis: évente csak egy adott összeget lehet dollárra váltani. Most januárban bőszen váltani kezdte a lakosság az idei keretet, ezért is szórtak ki annyi részvényt.

Az embereket a jüan leértékelődése is megijesztette, ezért fokozottan menekülnek dollárba. Közben aranyat is vesznek, sőt aranyba fektető ETF-eket. Nem teljesen logikusan, mivel az arany árfolyam ingadozása is meglehetősen nagy lehet, végül is az elmúlt pár évben 1900-ról 1050 dollárig esett az ára. Ez arra utal, hogy nem a tényleges kockázatot mérik fel, hanem egyfajta pánikhangulat alakult ki: mindenből menekülnek, ami jüan alapú. Ez ugyan értelmetlen, de ha egyszer a bizalom megingott, a tömeghatás megállíthatatlan, pláne, ha 100 millió emberről van szó.

Költekezés

A részvényeiktől megváló kisbefektetők egy része azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy ha már így alakult, nem fekteti be újra a pénzt, vagy legalábbis nem az egészet, hanem költekezésbe kezd. Közeledik a kínai újév, amit tavaszi fesztiválnak is neveznek, és ilyenkor amúgy is jobban szeretnek költekezni, nagyjából mint mi karácsonykor. Többen utazást terveznek, hisz ilyenkor több szabadnap is van, ugyancsak, mint nálunk év végén.

Az így felpörgő belső fogyasztás egyébként jót tehet a gazdaságnak. Mindazonáltal okosabb lett volna a hatóságok részéről, ha tavaly nyáron hagyják egyben leereszteni a lufit. Egyszerre túl lett volna mindenki a fájdalmon, már nem is foglalkozna vele senki, a bizalom pedig nem rendült volna meg a jüanban és általában az állami szabályozásban.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 37250 36710 37990 +5,17% 0 0 26 688 034 400 HUF 2026-04-01 17:07:18
MOL 3944 3902 3998 -0,30% 0 0 3 171 260 374 HUF 2026-04-01 17:05:13
MTELEKOM 2130 2074 2134 +3,15% 0 0 1 120 313 958 HUF 2026-04-01 17:12:46
RICHTER 12050 11850 12080 +1,77% 0 0 3 101 298 570 HUF 2026-04-01 17:14:19
OPUS 444 433 510 -5,23% 0 0 408 599 439 HUF 2026-04-01 17:05:06
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jót tett a tavasz visszatérése a forintnak
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 18:41
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Kilőttek az OTP-részvények
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 17:51
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2927,05 pontos, 2,41 százalékos emelkedéssel, 124 307,61 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Elfuserált erőművek használatára kényszeríthet bennünket a háború
Eidenpenz József | 2026. április 1. 17:35
Az Irán elleni háború nyomán ismét bebizonyosodott, hogy nem jó, ha az olajnak és a földgáznak kiszolgáltatjuk magunkat. Az atomenergia felhasználása logikus lenne, ám nincs elég urán, és nincs olyan technológia, amellyel elég gyorsan lehetne nukleáris erőműveket építeni. Sok politikus mégis a mini atomerőműveket tekinti megoldásnak.
Részvény / Deviza / Áru Erős negyedévet zárt a tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 16:03
Bár az eltelt időszakban mérséklődő tendencia rajzolódott ki, a BUX index – a Budapesti Értéktőzsde első számú mutatója – mégis 9,3 százalékkal emelkedett az első negyedévben, míg március végén 121 380,56 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru Tovább tart a bikapiac, ennyit számít egy nyilatkozat
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 12:00
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe emelkedett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Nálunk is kitört a hurráhangulat, az Egyesült Államokból fújta át a szél
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 09:30
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe jelentős erősödéssel kezdte a szerdai kereskedést.
Részvény / Deviza / Áru Maradt szufla a forintban, egyre jobban néz ki az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 08:05
Erősödött a forint árfolyama szerda reggel a főbb devizákkal szemben a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Itt a fordulat? Rég nem látott mozgások a tőzsdéken, Trump szerint még 2-3 hétig tarthat az iráni háború
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 06:30
Jelentős emelkedéssel zárták a keddi kereskedést az irányadó New York-i tőzsdeindexek.
Részvény / Deviza / Áru A gázba taposott a forint, mintha nem lenne Hormuz
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 18:40
A magyar fizetőeszköz erősödött a keddi nap folyamán a bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A Mol a pincébe, az OTP a padlásra jutott a nap végére
Privátbankár.hu | 2026. március 31. 18:02
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 609,78 pontos, 0,5 százalékos emelkedéssel 121 380,56 ponton zárt kedden. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG