3p
Az önkéntes nyugdíjkasszák összesített vagyona 6 százalékkal 1070 milliárd forintra nőtt, az egy tagra jutó vagyon pedig 8 százalékos növekedés után - a kasszák működésének történetében először - meghaladta az 1 millió forintot.

Egymillió tag 65 milliárdot fizetett be az önkéntes pénztárba

2015-ben befektetési szempontból több nehéz negyedévvel is szembesültek a kasszák, a hozamprognózisokból pedig látható volt, hogy a korábban megszokott, akár két számjegyű hozamok a következő években már nem reálisak.  „Mindazonáltal a Pénztárszövetség becslése szerint legalább 4 százalékos reálhozamot érhettek el az ÖPOSZ-hoz tartozó önkéntes nyugdíjpénztárak” – mondta Kravalik Gábor, a Pénztárszövetség elnöke.

A Pénztárszövetséggel együttműködő önkéntes nyugdíjpénztárak taglétszáma 1,063 millió fő volt tavaly év végén. Szokás szerint az év végén lódultak meg az adóvisszatérítésre vágyó ügyfelek befizetései: 25,8 milliárd forint volt az utolsó negyedévi tagi befizetés, ami szintén rekordot jelent az önkéntes kasszák történetében.

2015-ben az egész évet tekintve az egyéni befizetések összege 65,2 milliárd forintot tett ki, ami 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket. Hasonlóan magas éves befizetésre még nem volt példa az önkéntes kasszák történetében.

Az adócsökkentés felpörgetheti a megtakarítást

Az elnök szerint a további növekedést a személyi jövedelemadó kulcsának 16-ról 15 százalékra történő csökkentése is segítheti. Az ÖPOSZ friss kutatásában a munkavállalók 53 százaléka vélekedett úgy, ha az adócsökkentésből adódó többletet a munkáltatója azonos összeggel egészítené ki, akkor ezt a pénzt nyugdíjcélú megtakarításra fordítaná. Sőt az érintettek közel ötöde - 19 százaléka - biztosan önkéntes nyugdíjpénztárba tenné ezt az összeget.

Egészségre is többet teszünk félre

A Pénztárszövetséghez tartozó egészségpénztárak is növekedéssel zárták 2015-öt. Összvagyonuk 2014-hez képest 1 százalékkal 45,53 milliárd forintra nőtt. Az egészségpénztárak összlétszáma a múlt év végén meghaladta a 740 ezer főt, ami 2 százalékos növekedésnek felel meg éves szinten.

Látványosan nőttek a pénztártagok egyéni befizetései: a múlt év utolsó negyedévében 6,7 milliárd forintot tett ki ez az összeg, ami két és fészerese a harmadik negyedévben elkönyvelt eredménynek, 2014 utolsó negyedévéhez képest pedig 17 százalékos bővülést jelent.

Jó idők jönnek a pénztárakra?

Az állam erősíteni akarja a nyugdíjrendszer stabilitását, de fontos, hogy a rendszer más szereplői, a biztosítók és az önkéntes pénztárak is erős szereplők legyenek, növekedjen az őket övező bizalom - mondta nemrég a Privátbankár.hu konferenciáján az NGM pénzügyekért felelős államtitkára >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Véget ért a milliós összdíjazású verseny – ezek a legjobb csapatok!
Gáspár András | 2026. május 14. 16:31
Egy budapesti gimnazista csapat nyerte a Privátbankár.hu által szervezett Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! című versenyt; a top 4-be bejutottak a veresegyházi, a kőszegi és a szegedi diákok is.
Személyes pénzügyek Érkeznek a nyugdíjak: itt a májusi rend
Privátbankár.hu | 2026. május 11. 06:44
Múlt hónapban is volt eltérés a szokásos ütemezéshez képest.
Személyes pénzügyek Sorban állnak a magyarok a bankokban: mindenki hitelt akar
Herman Bernadett | 2026. május 6. 18:59
Soha nem látott mennyiségű lakáshitel és személyi hitel kelt el márciusban. 
Személyes pénzügyek Jön a Tisza-kormány és a vagyonadó, mi lesz a magyar milliárdosokkal?
Herman Bernadett | 2026. május 6. 16:14
Az egész világ árgus szemekkel figyeli, sikerül-e Magyar Péterék terve a vagyonadóval kapcsolatban. Sok sikertelen próbálkozás volt már a világban, de jól is meg lehet oldani a problémát. 
Személyes pénzügyek Térképen kereshetők az átlagos magyar nyugdíjak – mutatjuk
Privátbankár.hu | 2026. május 6. 08:07
Interaktív térképre vitték a fontos számokat.
Személyes pénzügyek Bajba kerülhetnek a babavárósok és a kamatstoposok júliustól
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 17:28
A sokszor meghosszabbított kamatstop és a babavárósok számára meghosszabbított türelmi idő is lejár június végén. Mi vár az érintett családokra? Erről beszélt főmunkatársunk, Herman Bernadett a Trend FM hétfői adásában. 
Személyes pénzügyek Hoppá! Ingyenessé vált ez a fizetős strand
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 12:13
Május elsejétől lett ingyenes a számtalan szolgáltatást kínáló fürdőző hely.
Személyes pénzügyek Lassan vége a jó világnak, jön a drágulás a bankoknál
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 19:34
Amint arra számítani lehetett, júliustól már érvényesítik az infláció hatását a lakossági számláik díjainál a bankok, miután június végével lejár a díjemelésekkel kapcsolatban vállalt moratórium. A BiztosDöntés.hu adatai szerint csütörtökön három pénzintézet tette közzé az év közepétől hatályos kondíciókat: az emelés mértéke az OTP Banknál és az Ersténél 4,4 százalék környéki, viszont a CIB Bank a 2024-es inflációt is érvényesíti az új díjakban.
Személyes pénzügyek Sok dúsgazdag magyar hátat fordított az államnak, és külföldre vitte a pénzét
Herman Bernadett | 2026. április 29. 14:24
A magyarok sokat takarítanak meg. Tavaly azok váltottak vissza több állampapírt, akiknek sok pénzük volt. A megtakarítások fele devizába került, és sokan fektettek külföldi eszközökbe. 
Személyes pénzügyek Hízik – egyre többet fizetnek be a nyugdíjpénztári tagok
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 13:46
Új csúcs látszik ezen a fronton, de a lemorzsolódásnál is javulást tapasztaltak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG