Az 50 év felettiek több mint harmada szerint a megkérdezett témák (anyagi problémák, kiszolgáltatottság, betegség, halál, szexualitás, párkapcsolati problémák) egyikét sem kezelik „tiltott” témaként, viszont minél idősebb valaki, annál inkább úgy gondolja, a fenti problémák valamelyike tabutéma. Az 50+ Index visszatérő kérdései mellett a mostani, második alkalommal többek között arra volt kíváncsi, melyek azok a témák, amelyeket ez a korosztály nem szívesen érint vagy, amelyről azt gondolja, hogy kínosan kezelik velük kapcsolatban.
„Az 50+ Index elindításával az volt a szándékunk, hogy minél jobban megismerjük azt a generációt, akit a szolgáltatók többsége mellőzöttként kezel. Ezért is voltunk kíváncsiak most arra, melyek azok a témák, amelyeket a társadalom tabuként kezel, pedig az 50 felettiek szerint is nyíltan kellene beszélni róluk. Képtelenség, hogy alig vesznek egyáltalán tudomást erről a már csak számossága okán is egyre jelentősebb korosztályról – mondta Orosz András, a Dimenzió Biztosító, ügyvezető igazgatója. A biztosító éppen ezt a korosztályt célozza meg.
Általános és időben változatlan jellemző, hogy az 50+ korosztály borúlátóbb, mint a teljes lakosság, vagyis ez a generáció pesszimistább, mint a fiatalabbak. Összességében elmondható, hogy az eleve alacsony bázis értékhez képest az eredmények még borúsabb képet festenek, mivel mindegyik részindex értéke mind az idősek, mind a felnőtt népesség körében csökkent a szeptemberi adatokhoz képest. Továbbra is az Élethelyzet és vitalitás részindex értéke a legkedvezőbb (ez az egyetlen pozitív értékű részindex), ami leginkább annak köszönhető, hogy az idősebbek többet foglalkoznak az egészségükkel, mint általában a felnőtt lakosság. A saját jelenlegi anyagi körülményeiket azonban sokkal rosszabbnak látják, mint a fiatalok.
Jellemző, hogy minél idősebb valaki, annál kevésbé szívesen vásárol új dolgokat, ráadásul a mostani időszak nem kedvez a megtakarítások felhasználásának sem - magyarázza Orosz. Ugyanakkor az is jól látszik, hogy az unokákról való gondoskodás a nagyszülők többsége számára első számú szempont. Sőt, az unoka javára minden további nélkül lemondanak, akár a saját anyagi kiegyensúlyozottságukról is, és miközben az 50+ Indexből az derül ki, hogy növekedett azok aránya, akik szerint nem alkalmas a mostani helyzet megtakarítások képzésére, az is látszik, hogy jelentősen emelkedett a 60-as éveikben járók költekezési kedve – teszi hozzá Orosz András.
A háttérben az állhat, hogy a 60-69 évesek közül most többen tervezik háztartási eszközeik lecserélését, és autó-beszerzésen is többen gondolkodnak. Egyértelműen látszik, hogy a jelenlegi és jövőbeni helyzet komorabb értékelése csak enyhén mérsékelte a vásárlási kedvet.
Az idősek 70%-a szerint érdemes „befektetni” az egészségünk megőrzésébe. Bár amikor már pénzt is kell kiadni érte, akkor alábbhagy a lelkesedés, aminek oka nem feltétlenül az érdektelenség, hanem inkább a szerényebb anyagi lehetőségek. Hasonló magyarázata lehet annak is, hogy az 50-es éveikben járók szerint kevésbé volt érdemes figyelmet fordítani a saját egészségükre az év végén, mint szeptemberben – pedig a téli időszak erőteljesen megterheli a szervezetet –, mivel ők azok, akik a leginkább tartanak családjuk jövedelmének csökkenésétől.
Az anyagi problémák és a kiszolgáltatottság az a két téma, amit az 50 felettiek szerint tabuként kezelnek velük kapcsolatban. A válaszadók ötöde szerint nemkívánatos beszédtéma a betegségek és a halál, míg a szexualitást és a párkapcsolati problémákat közel hetedük tartja csak tabutémának – derül ki a Dimenzió Biztosító és a Gfk közös kutatásából. Második alkalommal készült el az 50+ Index, amelynek értéke -24,4 pont. Ez az érték 3,2 ponttal negatívabb eredmény, mint a 2011 őszi bázisérték.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Nagy döntést hozott Németország a sorkatonaságról
4 órája
-
Nagyon sokba került ez az engedély – az utca embere az Orbán–Trump-találkozóról
4 órája
-
Ma sem lehet okunk panaszra a forintnál
4 órája
-
Jöhet a vámtarifa, vége lehet az olcsó kínai áruknak
5 órája
-
Várják a jelentkezőket: 100 milliárddal megfejelték a kkv-k hitelkeretét
5 órája
-
Nagyot villantott a parketten az OTP
5 órája
-
Tavaszig kapott időt Nicolas Sarkozy
6 órája
Mfor.hu Top24
- A DK bejutna a parlamentbe, hibahatáron zárkózik a Fidesz a Tiszára
- A hétvégétől változnak az Otthon Start feltételei
- Mi történt? Két felsővezető is távozik az egyik legnagyobb kereskedelmi televíziótól
- EP-alelnök: Magyarország kész az uniós források elvesztésére
- Itt a 14 termék listája, amivel februág végéig bővül az árrésstop-lista
- Engedélyt adott: mégis lehet Orbán-firkás pólót gyártani
- Hatalmas megkönnyebbülést hoz Donald Trump aláírása
Személyes pénzügyek
Hétvégi meglepetések az Otthon Start feltételeiben
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 07:44
Többek között már az igénylő testvére is szerepelhet a hitelben adóstársként. Az éjszaka megjelent a Magyar Közlönyben az Otthon Start feltételeinek további pontosítását tartalmazó kormányrendelet.
Személyes pénzügyek
A középiskolások megint megmutatták, mit tudnak a pénzügyekről
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 20:51
November 11-én folytatódtak a második fordulós küzdelmek a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági versenyen.
Személyes pénzügyek
Nyugdíjasok és a személyi kölcsön: hogyan működik, és miért népszerű felújításra?
Gergely Péter | 2025. november 12. 15:01
A személyi kölcsön inkább az aktív korúaknak jut eszébe, ha pénzre van szükség, pedig a nyugdíjasok számára is számos banki konstrukció elérhető. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint a havi rendszerességgel érkező nyugdíj stabil pénzügyi hátteret jelenthet, így egy jól megválasztott személyi kölcsön idősebb korban is logikus döntés lehet például akkor, ha lakásfelújításról vagy korszerűsítésről van szó.
Személyes pénzügyek
Orbán Viktor elárulta: jelentős döntést hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 14:40
Meghosszabbítják a kamatstopot.
Személyes pénzügyek
Kgfb: jó hír érkezett a magyar autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 14:24
November elején elindult a 2025. évi kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampány.
Személyes pénzügyek
Fontost hír kaptak a nyugdíjasok – ez rengeteg embert érint
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 13:43
Jön a kiegészítés.
Személyes pénzügyek
Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2025 ősz – 2. forduló 3. nap
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Tolna, Pest, Nógrád és Heves vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek
Spórolhat az életbiztosításon, aki még idén megköti
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 17:48
Számít az életkor: minél idősebben köti meg valaki, annál magasabb lesz az életbiztosítása havi díja, de nem a tényleges kor.
Személyes pénzügyek
Újra reneszánszát éli a készpénz
Herman Bernadett | 2025. november 11. 17:21
A lakosság a legkényelmesebb és legbiztonságosabb fizetési módszernek tartja a készpénzt. A digitális megoldások sokak számára bonyolultak, a kiberbűnözőktől is tartanak az emberek. A mobilfizetést viszont egyre többen használják, minden banknál elérhető már az Apple Pay és a Google Pay is.
Személyes pénzügyek
Elszakadt a cérna, Alkotmánybírósághoz fordult az OTP
Privátbankár.hu | 2025. november 10. 18:33
Alkotmányjogi panaszt terjesztett be az OTP több más hitelintézettel közösen: az automata bankjegykiadó gépek telepítéséről szóló törvény Alaptörvénybe ütközésének megállapítását kérik, derült ki a bank hétfői közleményéből.
Heti top
- Hidegzuhany: cáfolják Orbán Viktor egyik washingtoni bejelentését (frissítve) 2025. november 8. 16:16
- Megint el fogják inflálni a megtakarításainkat? 2025. november 11. 05:42
- Holnaptól horror jön a kutakon, érdemes még ma tankolni 2025. november 7. 10:35
- Zelenszkij mondott egy számot: Putyinnak ez fáj igazán? 2025. november 12. 16:37
Havi top
- Így jár, aki kilép az Európai Unióból 2025. október 20. 06:42
- Lehangoló hírt közölhetnek Ursula von der Leyenék 2025. október 17. 05:39
- Hidegzuhany: cáfolják Orbán Viktor egyik washingtoni bejelentését (frissítve) 2025. november 8. 16:16
- Kilőtte Oroszország Ukrajna egyik legnagyobb hőerőművét 2025. november 3. 11:01
Friss
Nemzetközi
Nagy döntést hozott Németország a sorkatonaságról
Minden 18 éves férfinak kötelező lesz a sorozási vizsgálat, sorsolás dönthetnek a behívásról.
4 órája
Makro / Külgazdaság
Várják a jelentkezőket: 100 milliárddal megfejelték a kkv-k hitelkeretét
5 órája
MBH Bank elemzés
-
Az arany és a mesterséges intelligencia mellett idén van még egy nyertes2025. november 13. 14:45 -
Itt éri meg a legjobban lakásba fektetni az új hitellel2025. október 9. 12:05 -
Soha rosszabb félévet – jó számokkal zárt az MBH Bank2025. augusztus 28. 16:11 -
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01 -
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44 -
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18 -
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
Piac&Profit cikkei
-
Még mindig a németek és a kínaiak uralják a magyar lakáspiacot
16:59
-
Megtudtuk, mit tesz a fenntarthatóságért a Magyar Telekom
16:37
-
Önti a pénzt a kormány az olcsó hitelekbe
16:09
-
Megtámadja a benzinpiacot az Auchan, nagy akciót hirdetnek
15:19
-
Az alacsonyabb jövedelműeknek segít az Otthon Start szabályainak újabb változtatása
14:49
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
Mást mondanak az amerikaiak és mást Szijjártó a szankciómentességről
18:47
-
Lámpa jön a káosz helyére – hogyan lehetne élhetőbb a Barkóczy út?
14:47
-
Sior: rajzok haza 37.
14:06
-
Súlyos alultápláltság vezetett a csecsemő halálához
11:56
-
Gombosi Pálinkafőző: Sikeres pálinkabíráló tanfolyam a Hunguest hotelek vendéglátó szakembereinek
11:05
legolvasottabb
-
Így jár, aki kilép az Európai Unióból
2025. október 20. 06:42
-
Lehangoló hírt közölhetnek Ursula von der Leyenék
2025. október 17. 05:39
-
Hidegzuhany: cáfolják Orbán Viktor egyik washingtoni bejelentését (frissítve)
2025. november 8. 16:16
-
Kilőtte Oroszország Ukrajna egyik legnagyobb hőerőművét
2025. november 3. 11:01
-
Brüsszelben csapott össze Zelenszkij és Orbán Viktor
2025. november 5. 06:38
top 24
-
A nyers adatok szerint Romániában kétszer akkora az ipari termelés bővülése
2025. november 13. 09:10
-
Az ukrán erődváros a végóráit éli
2025. november 13. 08:51
-
A kormánynak is fáj a bankadó duplázása, nincs papír az amerikai szankciók alóli mentességről
2025. november 13. 13:08
-
Bod Péter Ákos: Kell-e likviditási támasz a forint mögé?
2025. november 13. 05:44
-
Orbán Viktor Dobrev Klárával együtt örülhet a legújabb közvélemény-kutatásnak
2025. november 13. 11:11


