3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Márciustól négy nagybank is csökkentette a hitelkamatait. Vannak olyanok, amelyek két százalékpontnál nagyobb vágást hajtottak végre a személyi kölcsöneiknél vagy jelzáloghiteleiknél. A trend egyértelmű, de a kamatok még nagyon messze vannak az egy évvel ezelőttiektől – derül ki a Bank360.hu összesítéséből.

Az előző hónapokban még csak szórványosan, kisebb mértékben végrehajtott lépések után március elején több nagybank tett közzé jelentős kamatcsökkentést. Ezzel a korábbi referenciakamat-változások egyértelműen megjelentek a lakossági hiteleknél is. 

Bár a referenciakamatok alacsonyabbak, mint a tavaly őszi tetőzéskor, mivel az irányadó 18 százalékos kamatot továbbra is fenntartja az MNB, a bankközi kamatok még mindig magasak. A BUBOR értéke 15-16 százalék körül stagnál, a hosszabb kamatperiódusú hitelek zömére ható BIRS pedig 8-10 százalék között liftezik, ami egyelőre nem ad lehetőséget a hitelek kamatainak látványosabb csökkentésére. Ezzel együtt azonban mindenképpen régen látott jó hír, hogy március elején négy nagybank is olcsóbbá tette a személyi kölcsöneit vagy lakáshiteleit.

Hogyan változtak a kamatok március elején?

A Bank360.hu összegzése szerint a bankok az alábbi kamatváltoztatásokat hajtották végre március elején: 

Az MKB Bank és a Takarékbank, melyek egyesüléséből nem egészen két hónap múlva meg fog születni az MBH Bank, már régóta dolgoznak a termékeik feltételeinek összehangolásán. Ez a kölcsönök árazásánál is tetten érhető. Most a fogyasztóbarát személyi kölcsön standard kamata mindkét banknál jelentősen, 2,50 százalékponttal csökkent. A legalább 600 ezer forintos nettó jövedelemhez kötött hagyományos személyi kölcsönök kamatát viszont emelték, 1,50 és 2 százalékponttal, függően a banknál történő jóváírás vállalásától. Ez azonban valójában azt jelentette, hogy a magasabb jövedelmű ügyfeleknek eddig igen kedvező feltételekkel kínált kölcsönöket jobban hozzáigazították a többihez. Az ügyleti kamat így mindkét banknál 11,99 és 13,49 százalék a módosított hiteleknél. 

Egy kicsit olcsóbban megússza, aki most készül hitelt felvenni. Fotó: Depositphotos
Egy kicsit olcsóbban megússza, aki most készül hitelt felvenni. Fotó: Depositphotos

Az Erste Bank még korábban, február közepén módosított a személyi kölcsönök kamatain 0,50-1,30 százalékpont mértékben, így az ügyleti kamata 13,69 és 16,25 százalék között alakul. 

A Bank360.hu kimutatása szerint jelentős kamatcsökkentést hajtott végre márciustól a CIB Bank a jelzáloghiteleknél. A futamidő végéig fix kamatozású kölcsönök kamata a vállalt jövedelem összegétől függően 1,84-2,14 százalékpont közötti mértékben csökkent. A rövidebb, ötéves kamatperiódusnál óvatosabb, 0,54-0,91 százalékpont közötti volt a változás mértéke, a 10 éves kamatperiódusú hiteleknél pedig 0,70-1,87 százalékponttal csökkent a kamat. Így a CIB-nél a jelzáloghitelek ügyleti kamata 8,89 és 11,33 százalék között van, a vállalt jövedelemtől és a hitelcéltól függően. 

Az OTP Bank is csökkentett a jelzáloghitelek kamatain, általánosan fél százalékponttal. A legnagyobb hazai banknál továbbra is csak a futamidő végéig fix kamatozású hitelek érhetőek el, az ügyleti kamat egyelőre minden esetben 10 százalék fölött van. A március eleji módosítás után 10,84 és 12,64 százalék közé esik az ügyleti kamat az OTP-s jelzáloghiteleknél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Egy százalékkal csökkenhetnek a banki költségeink májusban
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 13:51
A bankszámlák önkéntes díjcsökkentése közel egy százalékkal mérsékelheti a számlaköltségeket az előző hónaphoz képest, a havi inflációt pedig nagyságrendileg 0,1 százalékponttal viheti lejjebb, állítja egy friss elemzés. Az éves áremelkedés az áprilisi 6,9 százalékos szintről 0,2 százalékra mérséklődhet.
Személyes pénzügyek Fontos határidő közeleg – több milliárd forint a tét
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:12
Összességében ennyi adóvisszatérítéstől eshetnek el a nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagsággal rendelkező magánszemélyek, ha május 20-ig nem töltik ki a nyilatkozatot.
Személyes pénzügyek Itt az újabb árstop! – és ez egy évre szól
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:12
Több biztosító is vállalja, hogy tizenkét hónapig nem emeli a lakásbiztosítási díjait.
Személyes pénzügyek Soha nem adósodott el még ilyen tempóban a magyar lakosság
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:01
Nem csökkent a lakosság hiteléhsége: személyi kölcsönből még soha nem fogyott annyi, mint márciusban, a lakáshitelek volumene a három évvel ezelőtti rekord felé közelít, mellette pedig pörög a fiatalokat célzó munkáshitel is, az első negyedévben csaknem 60 milliárd forintra kötöttek szerződést – írja a Bank360 a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hitelstatisztika alapján.
Személyes pénzügyek Véget kellene vetni a pazarlásnak!
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:31
A túlfogyasztásról és az elpocsékolt pénzekről is beszélt a Trend FM hétfői adásában munkatársunk, Csernátony Csaba. 
Személyes pénzügyek Bankkártyás figyelmeztetést küldött az MNB
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:11
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint érdemes korlátozni bankkártyák vásárlási-, készpénzfelvételi limitjeit a kibercsalások miatt. 
Személyes pénzügyek A megtakarításainkat a válság idején is érdemes biztonságban tudni
Hollós János | 2025. április 22. 13:02
Kicsit talán meglepő és tiszteletre méltó módon a világban kitört kereskedelmi háborúval egyelőre nem foglalkoznak a biztosítási piac szereplői. Egyebek mellett ez derült ki a Klasszis Média Nyugdíjszerviz című adásából, amelynek vendége volt többek között Malicskó Gábor, az UNIQA Biztosító Lakossági Üzletágért felelős igazgatósági tagja.
Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG