3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

héten megkezdte nyári ellenőrzéssorozatát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az országos akció során a revizorok egyebek mellett a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, a strandokon és a szabadtéri rendezvényeken vizsgálódnak – írja az MTI.

Az adóhatóság keddi tájékoztatása szerint az ellenőrök a számla- és nyugtaadási kötelezettség teljesítését, a foglalkoztatás szabályszerűségét, a forgalmazott árucikk eredetét, a jövedéki termék forgalmazását, valamint a pénztárgép üzemeltetésével kapcsolatos szabályok betartását vizsgálják kiemelten. Az ellenőrzéssorozat augusztus 31-ig tart. 

A közleményben felidézték, hogy tavaly nyáron minden ötödik ellenőrzésnél talált hibát a NAV. 

Az ellenőrök a legtöbb visszaélést a nyugtaadás, illetve a foglalkoztatás szabályszerűségének vizsgálata közben tárták fel; mintegy ötszáz adózónak akadt ezzel problémája. A korábbi évek tendenciája sem változott, még mindig a vendéglátók „felejtik el” leggyakrabban a nyugtaadást – fogalmazott a NAV. Hozzátették, hogy sok vállalkozásnak az áfagyűjtő helyes használata is gondot jelentett, a pénztárgépekben az elütés minden esetben az állam kárára történt. Minden negyedik jövedéki ellenőrzésnél találtak szabálytalanságot az ellenőrök. 

A NAV akár kétmillió forint megfizetésére is kötelezheti azt, aki elmulasztotta a nyugtaadást vagy az alkalmazotti bejelentést. Igazolatlan eredetű áru esetén egymillió forint a bírság maximuma. 

A mulasztási bírságon kívül tizenkét nyitvatartási napra lezárhatja a NAV a vállalkozás üzletét is. Speciális szabályok vonatkoznak a kedvezményes adózási módot választókra, ezért a katásoknak és a kivásoknak nem éri meg kockáztatni. Elesnek ugyanis a kedvezményes adózási módtól, ha a három legsúlyosabb adóügyi jogsértés (nyugtaadás vagy alkalmazotti bejelentés elmulasztása, igazolatlan áru) elkövetéséért állapítanak meg terhükre mulasztási bírságot – hívta fel a figyelmet az adóhivatal. Az átalányadózásra való jogosultság is megszűnik, ha a vállalkozó elmulasztja nyugtaadási kötelezettségét. 

A súlyosan mulasztók mindezek mellett még utólagos adóellenőrzésre is számíthatnak. Nekik a jegyzőkönyv átvétele után érdemes a lehető leggyorsabban ellenőrizni bevallásaikat és a fizetendő adót, a revízió megkezdéséig ugyanis még önellenőrizhetők az esetleg korábban be nem vallott tételek – ismertette a NAV.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Ez a biodóm már 25 éve sikeres Angliában
Bózsó Péter | 2026. január 4. 16:33
Egy volt bányagödör területén vált milliós látogatottságú közkedvelt turisztikai nevezetességé, és tudatformáló központtá az Éden Projekt.
Turizmus Hasít a turizmus Magyarországon, és még nincs itt a fejlődés vége
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 15:35
A turizmus most is húzóágazat, a szállodai szektorban további fejlesztések zajlanak – már a jövő évben is számos hotel nyitja meg kapuit.
Turizmus Milliós támogatás is jár a turisztikai hitel mellé
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 09:54
A kormány vissza nem térítendő támogatással is ösztönzi a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpontnál (KTH) 2,5 százalékos kamattal elérhető KTH Start kölcsönök felvételét. A 2=3 elnevezésű akcióban az 1-2 millió forint közötti KTH-hitelhez akár 1 millió forint vissza nem térítendő állami támogatás is igényelhető a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től. A lehetőséget szakmai szervezetek kezdeményezésére dolgozta ki a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ), az akcióval a legkisebb turisztikai szolgáltatóknak kívánnak kedvezni. A részletekről Egresitsné Firtl Katalin, az MTÜ és Láving Gusztáv, a KTH vezérigazgatója beszélt.
Turizmus Örömmel jelentik be, hogy új adó érkezik – drágább utazás vár a magyarokra is
Elek Lenke | 2025. december 21. 11:44
Londontól Manchesterig számos több angliai város tervezi, hogy bevezeti a turisztikai vendégéjszakákra kivetett adót. Az új adónem a szállodákban, nyaralókban, panziókban és vendégházakban megszálló utazókra vonatkozna.
Turizmus A nap képe: biciklivel járta be a Szaharát, és közben egy meghökkentő dolgot látott
Wéber Balázs | 2025. december 3. 13:22
Egészen őrült túrát nyomott le kerékpárral egy olasz világutazó – és a java még csak most jön.     
Turizmus Nem jött be a reptér bővítési terve, nem épül új kifutópálya Magyarország szomszédjában
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 17:35
Bécsben meggondolták magukat.  
Turizmus Klasszis TopDesign 2025: neves díjakat osztottak ki szállodák és éttermek közt
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 17:16
November 25-én vehették át a Klasszis TopDesign 2025 díjakat a magyar vendéglátó- és szállodaipar legátfogóbb, nemzetközi zsűrit felvonultató designversenyének győztesei.
Turizmus Mennyire szép a SZÉP-kártya jövője?
Elek Lenke | 2025. november 23. 10:53
Idén december elsejétől jövő év április végéig a SZÉP-kártya hideg élelmiszerre is elkölthető. Milyen hatással lesz ez a szállodák és vendéglátóhelyek forgalmára? A kép vegyes, a szakmabeliek egy része nem tartja lényeginek a rendelet következményét, mások igen.
Turizmus Egy különleges vacsoratúra hét ország ízeivel Óbudán
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 10:39
Egy vacsoratúra keretében André Bicalho, Michelin-csillagos tapasztalattal rendelkező brazil–portugál séf vezette végig a gasztronómiai világon, hét ország ikonikus fogásait bemutatva, személyes történetekkel és emlékekkel színezve laptársunkat, a Turizmus Online-t. Ebből adunk most egy kis ízelítőt.
Turizmus Reptérzárak, hatalmas káosz: ez az ára a meggondolatlan jövedéki adóemeléseknek
Privátbankár.hu | 2025. november 10. 09:56
Százhetven repülőjáratot és több mint 30 ezer utast érintett, hogy Litvániában az elmúlt hónapban ötször is reptérzárra volt szükség, miután héliummal töltött ballonok százaival juttattak át illegális dohánytermékeket a fehérorosz határon. A meghökkentő módszer nemcsak a légtérbiztonságot veszélyezteti, hanem rávilágít arra is, hogy a meggondolatlan adóemelések hogyan terelhetik az európai dohányosokat a feketepiac felé.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG