3p

Görögország idegenforgalma arra készült, hogy 2023-ban jobb éve lesz, mint a pandémia előtt, 2019 nyarán, ám váratlan dolog jött szembe. 

Jó eséllyel a tavalyinál rosszabb évet zár Görögországban a turizmus a görög Business Daily hírportál angol nyelvű kiadása. Az egy évvel ezelőtti számokat már csak a turistaszezon meghosszabbításával lehet tartani, persze csak akkor, ha az időjárás is kegyeibe fogadja a görög vendéglátókat.

Hiányoznak a strandolók a görög partokról. Fotó: EPA/DIMITRIS TOSIDIS
Hiányoznak a strandolók a görög partokról. Fotó: EPA/DIMITRIS TOSIDIS

A május utolsó két hete és a június rosszabb forgalmat hozott a vártnál. A legkedvezőtlenebb fejlemény az, hogy a görög időjárás nagy kedvelői, a németek egyre-másra mondják le foglalásaikat.

A bejelentkezett látogatók tíz százaléka visszavonta görögországi utazási szándékát. Elsősorban ez az oka annak, hogy a szakemberek kételkednek a korábbi jóslatok teljesülésében. Ezek nem csupán arról szóltak, hogy a vendégforgalom 2023-ban erősebb lesz, mint 2022-ben, hanem arról is, hogy jobb lesz a 2019-esnél. A pandémia előtti utolsó évben 31 millióan látogattak a tízmilliós országba és az idegenforgalom 18,1 milliárd dollárt hozott az országnak. (Ez Magyarország éves GDP-jének nagyjából tíz százaléka.) Ez volt az ország történetének legjobb turistaszezonja. Az elmúlt évben, 2022-ben az érkezések száma több mint 11 százalékkal, a bevétel három százalékkal maradt el a 2019-estől. 

Törökország olcsóbb

Ha idén elérjük a tavalyi forgalmat, már boldog leszek – mondta a hírportálnak Lysander Cilidisz, a görög utazási irodák szövetségének elnöke. A szakértő egyebek mellett a repülőjegyek drágulásának, illetve Törökország versenyelőnyének tudja be a kellemetlen fejleményeket. Ami az utóbbit illeti, mivel Törökország nem az Európai Unió tagja, az állam szabadon támogathatja az idegenforgalmi ipart. Eközben a líra történelmi mélypontokon jár az euróval szemben, ami olcsóvá teszi az európai utazóknak Görögország örök vetélytársát.  Egy társasutazás átlagosan 15 százalékkal kerül kevesebbe, ha az utazó török földre igyekszik a görögök meglátogatása helyett.

Cilidisz szerint komoly lépéseket tettek annak érdekében, hogy pótolják a kieső európai turistákat. Latin- Amerikából és Kínából több vendéget várnak, mint korábban. Emellett a háború második évében az orosz és az ukrán turisták is alkalmazkodtak az új helyzethez. Az előbbiek Kazahsztán érintésével érkezhetnek Görögországba repülőn, az utóbbiak észak felől közúton.

Aki még nem döntötte el, hová tartson nyáron, annak talán ajánlható Szantorini vagy Mikonos. Mindkét helyen jelentősen visszaesett az érkezők száma, ami talán a nyár végén vagy az utószezonban kedvezményeket hozhat a turistáknak. Mikonos esetén drámai, 30 százalékos a visszaesés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Az extrém hideg sem riasztotta el a külföldi turistákat
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 16:05
Az orosz turisták által eltöltött vendégéjszakák száma is stabilan növekszik Magyarországon, de ez még messze elmarad a háború előtti számoktól.
Turizmus Új utazási szabályok lépnek életbe az Egyesült Királyságba utazóknak
Privátbankár.hu | 2026. február 25. 16:30
Szerdától új utazási rendszer lép hatályba az Egyesült Királyságba látogatók számára, több tucat ország, köztük az Egyesült Államok és Ausztrália állampolgárai számára.
Turizmus Reptéri titkok, fedélzeti trükkök – Az utast néha gyerekként kell kezelni?
Elek Lenke | 2026. február 22. 16:39
A reptéri dolgozók és a fedélzeten tevékenykedők munkája sokkal bonyolultabb annál, mint amit utasként látunk. Láthatatlan szkennerek, kamerák, titkok, trükkök, saját belső nyelv – ez mind a biztonságunkat szolgálja.
Turizmus A fő Camino de Santiago zarándokútvonal a saját sikere miatt veszhet el
Bózsó Péter | 2026. február 21. 14:24
A spanyolországi zarándokúthoz kapcsolódó Camino de Santiago jelenség kritikus válaszút előtt áll: vagy újragondolják az irányítási modelljét, vagy fennáll a veszélye annak, hogy a saját sikere miatt elhal, és egy évezredes hagyományt puszta tömegtermékké alakít át, amely kiszorítja a helyi lakosokat és eltorzítja a zarándoklat lényegét.
Turizmus Sorra mondják le az izraeli turisták a budapesti szállodafoglalásaikat
Privátbankár.hu | 2026. február 21. 12:54
Bár 2025-ben az izraeli turizmus ismét újra erőre kapott, és a Ben Gurion nemzetközi repülőtér forgalma 33 százalékkal nőtt, az utóbbi időben egyre többen mondják vissza külföldre tervezett útjaikat.
Turizmus Franciaország és Spanyolország is győztesnek érezheti magát a turizmusban
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 17:13
2025-ben is Franciaország volt a világ leglátogatottabb országa, de a mögötte végző Spanyolország nagyobb bevételt könyvelhetett el a turistáknak köszönhetően. A franciák az idei első negyedéves számok alapján is bizakodók.
Turizmus Így biztosíthatja be magát, ha síelni készül
Herman Bernadett | 2026. február 15. 17:15
Jó utasbiztosítást már 20 ezer forintért köthet egy hétre egy négyfős család, extrém sportnál ennek a dupláját kell kifizetni, de mindez bagatell összeg a teljes kiruccanás árához képest. 
Turizmus Fix kamat plusz milliós támogatás: így juthatnak olcsó forráshoz a legkisebb turisztikai cégek is
Natív tartalom | 2026. február 12. 14:13
A kiszámíthatóság a legnagyobb érték egy vállalkozás számára. A Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont (KTH) Start hitelei éppen ezt garantálják: a 2,5 százalékos fix kamat a futamidő végéig védelmet nyújt a kamatkockázatok ellen. A most induló akcióban ráadásul a hitel mellé jelentős vissza nem térítendő támogatás is párosulhat.
Turizmus Ingyenpénz a hitel mellé? Itt a „2=3” akció a turisztikai vállalkozásoknak
Natív tartalom | 2026. február 10. 16:41
Egyedülálló lehetőséggel bővült a turisztikai szektor finanszírozása: a Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont (KTH) új akciójában a kedvezményes hitel mellé most vissza nem térítendő támogatás is jár. A „2=3” konstrukció keretében a vállalkozások akár 1 millió forint kamatmentes pluszforráshoz is juthatnak, miközben élvezhetik a piacon szinte példátlan, 2,5 százalékos fix kamatozást.
Turizmus Grönland a turizmusban bízik, és köszöni a reklámot Trumpnak
Elek Lenke | 2026. február 9. 15:08
A politikai vihar nyomán óriási az érdeklődés a világ legnagyobb szigete iránt. Grönland olyan meglepetésekkel szolgál, amelyek a világon sehol másutt nincsenek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG