3p

A turisták száma 10-20 százalékkal nőtt, a dél-balatoni vendéglátóhelyek és kisüzletek forgalma átlagosan 10-15 százalékkal emelkedett a tavalyi, jónak számító évhez képest - hangzott el a Kereskedelmi és Vendéglátó Vállalkozók Somogy Megyei Érdekképviseletének (KISOSZ) sajtótájékoztatóján csütörtökön Siófokon.

Kertész Rezső, a KISOSZ társelnöke a balatoni szezonértékelő fórumon elhangzottakat összefoglalva elmondta, sokat számított a forgalom alakulásában, hogy az időjárás kedvezően alakult. A vendégek mintegy 80 százaléka belföldi turista volt, sokan hosszított hétvégékre érkeztek az üdülőrégióba. A vendéglátósok visszajelzései szerint elmaradtak a hosszabb ideig a Balatonnál maradó külföldiek, főleg a német és olasz turisták hiányoztak. Az ennek ellenére tapasztalt forgalomnövekedés annak is köszönhető, hogy átjárhatóvá váltak a Szépkártya-zsebek, így a magyarok fel tudták használni az eddig bent ragadt juttatásaikat is a fizetéseknél.

A KISOSZ szerint nem szabadultak el az árak a Balatonnál (fotó: MTI)
A KISOSZ szerint nem szabadultak el az árak a Balatonnál (fotó: MTI)

Kertész Rezső cáfolta azokat a híreket, amelyek elszabadult balatoni árakról szóltak. Szerinte áremelkedések voltak, de azt az élelmiszer-alapanyagok árainak növekedése okozta. Míg Balatonfüreden, vagy Siófokon ezt a vendéglősök be tudták építeni az áraikba, a nyugatabbra eső tóparti településeken nem mindenhol sikerült. A legtöbb helyen biztosítottak kedvező árú turista-menüt is, egy sima fokhagymás lángos átlagára 650 forint volt a déli parton, és a sört is jóval olcsóbban adták, mint a horvát tengerparton - sorolta a társelnök.

Beszélt arról is, hogy a vállalkozók beszámolói szerint rendben zajlottak a hatósági ellenőrzések. "Korábban empátiát kértünk, azt, hogy ne délben, a legnagyobb forgalomban tartsák fel a vendéglátósokat, amit idén megkaptunk, köszönjük! - fogalmazott.

A nyári szakképzett munkaerőhiány már állandósult a Balatonnál, de idén, szemben az elmúlt egy-két évvel, egy egységet sem kellett emiatt bezárni - mondta Makkos Péter, a KISOSZ fonyódi térségének elnöke. Szerinte összességében zökkenőmentes nyár volt, ellátáshiány nem alakult ki a turistatömegeket vonzó hétvégéken sem.

Nyaranta a diákmunkások segítik ki a balatoni vállalkozókat, akiknél az a legnagyobb gond, hogy nem az egész nyarat, csak többnyire néhány hetet kívánnak dolgozni - mondta több vállalkozó is. Példaként arra, hogy a szezonális munkásokra milyen nehéz építeni, egyikük elmesélte, hogy egy büfést augusztus 20-a előtt egy nappal hagyott ott hat dolgozója, mert szerettek volna még egy nagyot "bulizni" nyár végén.

A sajtótájékoztatón szó esett arról is, hogy a 15 dél-balatoni településen a vendéglátóhelyek száma érdemben nem változott az elmúlt hat évben, tavaly 1421 volt a KSH adatai szerint. A kiskereskedelmi üzletek száma viszont 1807-ről fokozatosan 1567-re csökkent a multi-üzlethálózatok terjedése miatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Stratégia nélkül nincs körforgásos áttörés
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:54
A fenntartható átmenetben élenjáró magyarországi vállalatok 64 százaléka már alkalmaz valamilyen körforgásos modellt üzleti tevékenysége során, de komplex megoldások még nem jellemzőek – derült ki a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) legfrissebb felméréséből.
Vállalat Meglepetésszámok a General Motors negyedévében
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 16:40
Az amerikai autógyártó negyedik negyedéves – egyszeri tételek nélküli és részvényarányos –nyeresége felülmúlta az elemzői várakozásokat.
Vállalat Az OTP Bank eurókötvényt bocsátott ki
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 16:21
Az OTP Bank 500 millió euró értékben 6 éves futamidejű, de az 5. év végén visszahívható MREL-kötvényt bocsátott ki hétfőn.
Vállalat Már a Puma sem a régi – beszállnak a kínaiak
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 15:00
Kína legnagyobb sportmárkája, az Anta Sports Products kedden bejelentette, hogy 1,5 milliárd euróért 29,06 százalékos részesedést vásárol a Pinault családtól, ezzel a német sportruházat-gyártó legnagyobb részvényesévé válva.
Vállalat Fontos visszajelzést kapott a befektetőktől az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 11:46
Újabb 500 millió eurónyi kötvényt bocsátottak ki.
Vállalat Többet szedett be, de kevesebb maradt a Ryanair zsebében
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 10:49
Igaz, céltartalékot is képeztek közben. 
Vállalat Újabb felmérés bizonyítja: idén is inkább csak a lakosságban bízhat a gazdaság
Imre Lőrinc | 2026. január 25. 15:11
Továbbra sem látszik javulás a magyarországi cégek beruházási hajlandóságában, hiába a kamattámogatott konstrukciók. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, illetve az Egyensúly Intézet közös felmérése azt bizonyítja, hogy idén is elsősorban a belső fogyasztásban, a lakossági költésekben bízhat a kormány, hiszen a kkv-k egyelőre inkább a tartalékaikat élik fel ahelyett, hogy új fejlesztésekben gondolkodjanak. A munkaerő megtartása viszont top prioritás lett.
Vállalat Washington is rábólinthat a Mol szerb üzletére
Privátbankár.hu | 2026. január 24. 10:46
 A szerb sajtó szerint pénteken az Egyesült Államoktól érkezett egy erre utaló gesztus.
Vállalat Az egyik legnagyobb globális hitelminősítő elnökével tárgyalt Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:35
Azerbajdzsáni és szingapúri pénzügyi vezetőkkel tárgyalt a 4iG elnök-vezérigazgatója, Jászai Gellért a davosi Világgazdasági Fórumon. Az S&P Global Ratings elnökével pedig a hitelminősítésről beszélgetett a magyar cégvezető.
Vállalat Igen nagy dobásra készül Elon Musk a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 19:01
A SapeceX, a vállalkozó űripari cége tőzsdei bevezetésre készül, és meg is bízott négy nagy amerikai befektetési bankot ennek előkészítésével. Már idén meg is jelenhet a tőzsdén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG