4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A tavalyi azonos időszak profitjának kevesebb mint felét, közel 4 milliárd forintot hozta az első negyedév.

Az Erste január-március közötti teljesítménye is visszatükrözte, hogy a koronavírus-járvány igazából csak márciusban kezdett tombolni Magyarországon. Az osztrák Erste Bank AG 70, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), illetve a magyar állam 15-15 százalékos tulajdonában lévő pénzintézet össz-hitelállománya éves szinten még 27 százalékkal lett nagyobb, ami amúgy a piaci átlagnál magasabb dinamika – közölte Jelasity Radován elnök-vezérigazgató a mai sajtótájékoztatón.

Ezen belül az Erste vállalati hitelállománya nőtt jobban, 33 százalékkal, 815 milliárd forintra, míg a lakossági 22 százalékkal, 893 milliárdra. Az új kihelyezéseknél viszont fordított volt a helyzet: a magánszemélyek csaknem dupla annyi, 70 milliárd hitelt vettek fel az idei első negyedévben, mint a tavalyiban, ebből 23 milliárd volt a húzóterméknek számító babaváró kölcsön, míg a jelzáloghitel csak hajszállal kevesebb, 22 milliárd. A vállalatok éves szinten 36 százalékkal több, 49 milliárd forint értékű hitelhez jutottak.

A fogyasztási hitelek iránti igények csökkenhetnek a legjobban
A fogyasztási hitelek iránti igények csökkenhetnek a legjobban

Kedvező, hogy az Erste nem teljesítő hiteleinek aránya a 2019 március végi 3,3 százalékról 2020 március végére 2,2 százalékra csökkent.

Összességében az Erste adózott nyeresége a 2019 első negyedévi 8,2 milliárd forinttal szemben ezúttal csak közel 4 milliárd lett, ami a járvány hatását még nem, de a hitelmoratóriumét már tartalmazza, anélkül az eredmény közel 20 százalékkal lenne magasabb. Ami a moratóriumot illeti, a bank várakozása szerint azzal a lakossági ügyfeleik csaknem fele fog élni. Ezen belül a jelzáloghitelesek 55, a személyi kölcsönnel adósak 40, míg a babaváró hitelben részesültek 38 százaléka fizet tovább. A vállalatoknál magasabb az arány, várhatóan a moratóriumra jogosult ügyfelek közel 60 százaléka nem kér a könnyítésből.

Abban is látszódik a koronavírus hatása, hogy az Erste digitális csatornáinak használata egy hónap alatt nőtt annyit, mint az azt megelőző egy évben, a chatbot-forgalom 74 százalékkal bővült éves szinten.

Az Erstés bankkártyák használata jól tükrözte a fogyasztási szokások válság miatti változását. Barkácstermékek vásárlásánál 90 százalékkal többet használták a plasztikot áprilisban, mint az év első heteiben, míg az elektronikai termékek vételárát 3 százalékkal több alkalommal egyenlítették ki ily módon. Stagnált a társkeresés és a dohánytermékek kártyás fizetése, a könyvvásárlásoké pedig mérsékelten visszaesett. Az nem meglepő, hogy a legjobban az utazási szolgáltatásoknál csökkent a plasztikhasználat (-93 százalékkal), aztán a szórakozásnál (-90 százalékkal) és az éttermi szolgáltatásoknál (-64 százalék). De a divatcikkek -61 százalékos mutatója furcsának tűnik, mivel sok helyről lehetett hallani, hogy a bezártság miatti rossz hangulatukon sokan az internetes vásárlásaikkal enyhítettek. A tankolásnál 45 százalékkal csökkent a kártyahasználat.

A koronavírus-járvány kedvezőtlen gazdasági hatásai miatt az Erste azt prognosztizálja, hogy a hitelkereslet az idei év egészében 15-50 százalékkal fog visszaesni. Ezen belül a fogyasztási hiteleké a legjobban, 50 százalékkal, a jelzáloghiteleké 30, a babaváróé 15 százalékkal. Fényt jelenthet az alagút végén, hogy néhány héttel ezelőtt a bank vezetői még pesszimistábbak voltak.

Az Erste is elindult az NHP Hajrá hiteleinek nyújtásával április 30-án, évi 2,5 százalékos fix kamattal kínálja azokat a kis- és középvállalkozásoknak, három napon belüli elbírálást ígérve. Ügyfeleik vonzónak találják a futamidő 20 évre való duplázódását, valamint azt, hogy az igényelhető maximális hitelösszeg 20 millió forintra bővült. De ami igazán bejön nekik, az az, hogy az eredeti NHP-programmal szemben a Hajrával ki lehet váltani a korábban, kedvezőtlenebb feltételekkel felvett hiteleket. Az Erste úgy becsüli, hogy körülbelül 110 milliárd forintnyi hitelt cserélhetnek le a Magyar Nemzeti Bank által biztosított új finanszírozási formára, ebből 43 milliárd lehet beruházási, 40 milliárd rulírozó, 29 milliárd pedig forgóeszközt finanszírozó.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Megvan, ki lesz az Alteo új vezérigazgató-helyettese
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 17:25
Március 25-i hatállyal nevezték ki.
Vállalat Felszámolják a legnagyobb romániai hajógyárat
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 12:31
A társtulajdonos elutasította a csődegyezséget, kezdődik a legnagyobb romániai hajógyár, a Damen Shipyards felszámolása – írja a BNS szakszervezeti szövetség közleménye alapján az economedia.ro.
Vállalat Montenegróban nyert el megbízást a 4iG
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 11:41
Montenegró kormánya a 4iG Csoportot választotta a rendvédelmi szervek technológiai fejlesztését, valamint a kormányzati adatközpont és kapcsolódó infrastruktúra kialakítását célzó projektek megvalósítására. A beruházások a csoport első nagyszabású külföldi kormányzati megbízását jelentik a digitális infrastruktúra-fejlesztés területén.
Vállalat Jászai Gellért Ankarában tárgyalt a török védelmi ipar vezető szereplőivel
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 06:37
A harcjárművek torony- és fegyverrendszerei, pilóta nélküli eszközök, digitalizáció és kézifegyvergyártás területén vizsgálták az együttműködési lehetőségeket.
Vállalat Itt a Mol nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 19:21
Megkapta az engedélyt a Mol. 
Vállalat Épül az MVM első geotermikus erőműve
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 18:54
A beruházás a Bács-Kiskun vármegyei Zsana és Kiskunhalas térségében kezdődik. 
Vállalat Több tízezer cég nyugodhatott meg, de hibáznak, hogyha hátradőlnek – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. március 24. 14:31
Óriási változásokat hozott az elmúlt bő egy év a fenntarthatósági elvárásokban. A lavinát az Európai Bizottság Omnibus I-es csomagjának elfogadása indította el, aminek következtében több tízezerről 125-re csökkent azoknak a cégeknek a száma, akik az idei második félévben már jelentéstételi kötelezettséggel bírnak. A kisebb vállalatok újabb haladékot kaptak, de hátradőlniük nem szabad. A Klasszis Podcast vendégei Fehér Sándor, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség fenntartható versenyképességi osztályának vezetője és Csécsei Ádám, az EXIM Bank ESG igazgatóhelyettese.
Vállalat Hatalmasat hajrázott a Revolut, mégis a lista végén az egyik tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 12:17
Rekordszintre emelte bevételeit a közkedvelt fintech, jövőre már elérheti ka 100 milliós ügyfélkört.
Vállalat Vezetőt vált az egyik hazai nagybank
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 08:10
A CIB Bankot 12 éve irányító Simák Pál helyét az olasz anyabanktól érkező szakember veszi át.
Vállalat Hétfőtől az éttermek, áprilistól pedig a cukrászdák is pályázhatnak az 5+5 millió forintra
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 19:00
A kormány 2026 januárjában bejelentett, 5+1 pontból álló vendéglátóipari akcióterve részeként április 8-tól a cukrászdák számára is elérhetővé válik a hitelt támogatással kombináló finanszírozás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG