3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

A magyarok negyede dolgozik vagy dolgozott már kkv-nál, jellemzően kevesebbet keresnek, mint a multik alkalmazottai. 

A magyar felnőtt (pontosabban a 16 év feletti) társadalom negyede dolgozik jelenleg kis- és középvállalkozásnál, vagy volt ilyen szervezetben a legutóbbi munkahelye, amivel nagyságrendileg megegyezik a nagyvállalatoknál vagy az állami és önkormányzati szférában dolgozók arányával – derül ki az Europion friss felméréséből. A nők (28 százalék), a középkorúak (32 százalék) és a megyeszékhelyeken élők (29 százalék) dolgoznak az országos átlagot meghaladó arányban kis- és középvállalkozásoknál. 

A magyarok egész karrierjére vetítve a kérdést, a társadalom nagyjából ötöde mondható „régi motorosnak” a kkv-k területén: ennyien nyilatkoztak úgy, hogy legalább 20 évet dolgoztak ebben a vállalati szektorban. Korukból kifolyólag értelemszerűen a legidősebb korcsoportban, a 60 év felettiek körében kiugróan magas (37 százalék) ez az arány. 

Érdekesség, hogy éles választóvonal mutatkozik meg jövedelemcsoportok között: az alacsony keresetűek körében 26 százalék, míg a magas jövedelműek körében csak 13 százalékra jellemző, hogy legalább 20 évet dolgoztak kkv-kben.

A magyarok szerteágazóan látják a kkv-k előtt tornyosuló legfőbb akadályokat. A megkérdezettek valamivel több mint fele adott értelmezhető választ az erre irányuló nyitott kérdésre, ezen belül a legtöbben (12 százalék) az adó- és járulékterheket, 7-7 százalék pedig a gazdasági környezetet és a szektor versenyképességét említette. Egyéb, de a fentiekhez képest jóval ritkább említések az állam működése, a bérköltségek, a megfelelő munkaerő hiánya, a működtetési/vezetési problémák, a támogatások hiánya, a jogi és szabályozási környezet, a tőkehiány, a bürokrácia és korrupció. Ebben a megközelítésben különösen releváns azok válasza, akik jelenleg (vagy legutóbbi munkahelyükön) kkv-knál dolgoztak. Ebben a körben az átlagnál nagyobb arányban (15 százalék) nevezték meg az adó- és járulékterheket, a gazdasági környezetet (9 százalék) és az állam működését (6 százalék).

A magyar kis- és középvállalkozások átlagos megítélése inkább pozitív (6-os átlagpont), valamivel meghaladva mind a külföldi, mind a magyar nagyvállalatok átlagos értékelését (5,6-os átlagpont), és jócskán meghaladva a magyar kormány (4,3) és a média (4,2) megítélését, illetve megközelítve a civil szervezetek átlagos értékét (6,1). 

A kutatásban a kkv-kat és a nagyvállalatok megítélését konkrét szempontok alapján is ütköztették. Ebben a megközelítésben a bizalmi index átlagaitól eltérően inkább a nagyvállalatok felé húz a magyarok értékítélete, különösen a karrierlehetőségek, a magasabb bérezés és az innováció tekintetében. Széles körben érzékelt tendencia továbbá, hogy a magyar gazdaságpolitika egyértelműen inkább a nagyvállalatoknak és kevésbé a kkv-knak kedvez. A teljes népesség háromnegyede osztja az első, és csak negyede az utóbbi álláspontot szinte demográfiai csoporttól és munkahelytől függetlenül. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Csúcsot döntött a Wizz Air a BL-döntő miatt
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 15:51
A Wizz Air több mint 20 éves történetének egyik legjelentősebb üzemelési kihívását zárta le sikeresen a budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntőjének hétvégéjén, a légitársaság a három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között, amelyeket a légitársaság több mint 400 pilótája és légiutas-kísérője szolgált ki – közölte a Wizz Air Magyarország hétfőn az MTI-vel.
Vállalat Megint méretes veszteséget hozott az Orbán-kormány tengeri álma
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 15:16
Megjelent a trieszti kikötőt építő vállalat beszámolója.
Vállalat AI, automatizáció és outsourcing: merre tartanak a modern vállalkozások?
PR | 2026. május 29. 19:41
Az elmúlt néhány évben látványosan megváltozott az, ahogyan a vállalkozások működéséről gondolkodunk. Korábban sok cég számára a növekedés elsősorban nagyobb irodát, több alkalmazottat és egyre nagyobb infrastruktúrát jelentett. Ma viszont egyre több modern vállalkozás inkább a rugalmasságra, az automatizációra és a kiszervezhető megoldásokra épít. Ebben pedig óriási szerepe van a technológiai fejlődésnek. Az AI-alapú eszközök, az online rendszerek és a távoli együttműködések ma már olyan lehetőségeket adnak a kisebb cégek kezébe is, amelyek korábban leginkább nagyvállalati szinten voltak csak elérhetők.
Vállalat Rekorderedményről, euróról és a Tisza-kormányról is beszélt a 4iG
Imre Lőrinc | 2026. május 29. 17:43
Rekordot jelentő árbevételt ért el a 4iG az idei első negyedévben. A társaság eközben egy nagy nemzetközi kötvénykibocsátás célegyenesébe fordult és a kormányváltástól függetlenül új növekedési fázisba lépne át. A vállalatcsoport legfrissebb eredményeit bemutató háttérbeszélgetésen megtudtuk, hogy milyen tervei vannak a 4iG-nek az űr- és védelmi ipar területén, mekkora az állami kitettségük és mit gondolnak az euró bevezetésének tervéről.
Vállalat Már nem létezik Oltóanyaggyár Zrt. – új neve van
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 12:45
Aki a régi nevén keresné az Oltóanyaggyárat a cégek között, a hűlt helyét találja. Pedig nem szűnt meg a kudarcra ítélt Nemzeti Oltóanyaggyár, csupán új nevet kapott, miközben még a nyeresége is csökkent.
Vállalat Orbán Gábor a csúcsra ért
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 12:26
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége éves rendes közgyűlésén válaszottak meg vezetővé Orbán Gábort, a Richter vezérigazgatóját.
Vállalat Nyereséggel zárt a kecskeméti Mercedes tavaly, pedig a bevétel nagyot esett
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 20:08
A korábbi 4,17 milliárd euró után tavaly 3,06 milliárd euró bevételt könyvelt el a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. 
Vállalat Jókora büntetést osztott ki az Európai Bizottság a Temunak
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 16:33
Az európaiak veszélyes töltőket és babajátékokat is rendelhettek az online piactérről, az Európai Bizottság ennek vetne véget.
Vállalat Ezt nézze: az Erste Bank vezetője a leginspirálóbb – fotóval
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 11:13
Díjjal is elismerték a leginspirálóbbnak választott banki vezérigazgatót.
Vállalat Csökkenő számokkal zárta az első negyedévet a Rába Nyrt.
Privátbankár.hu | 2026. május 27. 19:22
A Rába Járműipari Holding Nyrt. 13,341 milliárd forint árbevételt ért el az idei év első negyedévében, ami 8,3 százalékkal marad el 2025 azonos időszakához viszonyítva. Adózott vesztesége 212 millió forint lett, míg 2025 első négy hónapjában még 21,116 millió forintos nyereségről számolt be – tudatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG