3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A Mol további 30 napos haladékot kért az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Eszközöket Ellenőrző Hivatalától (OFAC) a szerbiai kőolajipari vállalat (NIS) jövőjéről folyó tárgyalások lezárására – közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter a szerbiai közszolgálati televíziónak adott szentpétervári nyilatkozatában.

A miniszter elmondta: a Mol és a NIS orosz többségi tulajdonosa, a Gazpromnyeft között továbbra is intenzív tárgyalások zajlanak a tulajdonosi szerkezet átalakításáról.

A jelenlegi engedély június 6-án jár le, ezért a magyar vállalat újabb 30 napot kért a folyamat befejezésére.

A hosszabbítási kérelmet a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt is megerősítette a szerb félnek.

Dubravka Djedovic Handanovic közölte azt is, hogy a NIS külön kérelmet nyújt be a működési engedélyének meghosszabbítására, amely június 16-án jár le. A miniszter szerint a vállalat jelenleg zavartalanul működik, a pancsovai finomító folytatja a feldolgozást, és nincs veszélyben a szerbiai üzemanyag-ellátás.

Az Egyesült Államok 2025. október 9-én vezetett be szankciókat a NIS ellen az orosz többségi tulajdon miatt. A Mol-csoport január 19-én közölte, hogy megállapodott a Gazpromnyefttel egy kötelező érvényű keretmegállapodás fő feltételeiről, amelynek értelmében megvásárolná az 56,15 százalékos részesedést.

Az orosz Gazpromnak 11,3 százalékos részesedése van a NIS-ben, leányvállalatának, a Gazpromnyeftnek pedig 44,9 százalékos. A szerb kormány részvényeinek aránya jelenleg 29,87 százalék, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak.

Azerbajdzsánban gyorsabb fokozatba kapcsolt a Mol

Eközben a Mol-csoport és vegyesvállalati partnerei megkezdték a földgáztermelést az ACG mezőn Azerbajdzsánban, ahol korábban a jelenlegi olaj készletekhez nem kapcsolódó gázkészleteket azonosítottak a kőolajtermelő rétegek alatt és felett – olvasható a Mol közleményében.

A partnerek most fejezték be az első termelő kút fúrását, és megkezdték a tesztelést. Ez az első kereskedelmi célú gáztermelés az ACG mezőn, amely a világ egyik legnagyobb olajtermelő mezője – számol be róla a Portfolio.hu.

A kút nemcsak a kezdeti termelést teszi lehetővé, hanem értékes rezervoár- és áramlási adatokat is biztosít, amelyek  megalapozzák a készletek értékelését és a teljes mező jövőbeli gázfejlesztését.

Az Azeri-Chirag-Gunashli (“ACG”) mező gázkészleteit jelentősnek tartják,

mennyiségük elérheti a 4 billió köblábat (kb. 112 milliárd köbméter), amelynek potenciális határa 6 billió köbláb is lehet.

Az ACG mezőn zajló sikeres olajtermelés után az első gáztalálat fontos lépést jelent a mező további fejlesztése irányába (...) – mondta el többek között Marton Zsombor, a Mol-csoport Kutatás-Termelés ügyvezető igazgatója.

A Mol-csoport 2020-ban lépett be Azerbajdzsánba, ahol 9,57 százalékos részesedést szerzett a világ egyik legnagyobb olajmezőjében, az Azeri–Chirag–Gunashli (ACG) mezőben (amivel a harmadik legnagyobb részvényes lett), valamint 8,9 százalékos részesedést a nyersolajat a földközi-tengeri Ceyhan kikötőjébe szállító Baku-Tbilisi-Ceyhan („BTC”) vezetékben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Reuters: több Orbán Viktorhoz közeli cég is köddé válhat
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 2. 16:14
Az stratégiai váltás sem feltétlenül elegendő néhány gazdasági társaság számára.
Vállalat Lépett a 4iG – így csökkentik az energiafelhasználást
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 16:02
Több intézkedést is meghoztak.
Vállalat Bajba kerülhet a Temu, betelt a pohár az Európai Bizottságnál
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 13:53
A brüsszeli bizottság kifogásolta, hogy a kínai e-kereskedelmi óriás szerinte akadályozta a testület helyszíni vizsgálatát.
Vállalat 550 forint egy napi étkezés? Ettől javulhatna a helyzet a kórházakban és a menzákon
Imre Lőrinc | 2026. július 30. 09:13
Még mindig vannak olyan kórházak Magyarországon, ahol 2012 óta 550 forintból oldják meg egy beteg négy étkezésből álló napi élelmezését. Ezen sürgősen változtatni kellene – erről beszélt Czirbesz Gergely, a Gasztvitál csoport stratégiai igazgatója a laptársunknak, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfornak adott interjúban. Majd kitért azokra a lépésekre, amiket a Tisza-kormány megtehetne a közétkeztetés javítása érdekében.
Vállalat A nyár végén dönthet arról a kormány, hogy mi lesz a Dunaferr sorsa
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 19:15
A nyár végére dől el, mit tervez a kormány a dunaújvárosi vas- és acéltermeléssel – tudta meg a Világgazdaság a Gazdasági és Energetikai Minisztériumtól.
Vállalat Az elnöki különgép betett a Boeingnek, már nem az Nvidia a legértékesebb cég
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 16:57
A vártnál nagyobb veszteséggel zárta a második negyedévet a Boeing, ami elsősorban a régóta húzódó Air Force One programnak tudható be. Eközben az Nvidia elveszítette a legértékesebb cégnek járó koronát.
Vállalat Komoly állami támogatást és tízezer vendégmunkást is megígérhetett a BYD-nak az előző kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 27. 18:15
Az előző kormány hatalmas anyagi támogatást ígért a BYD szegedi beruházásához – mondta a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videójában.
Vállalat Razzia készül szeptemberben: megvizsgálják a bizalmi vagyonkezelőket
Privátbankár.hu | 2026. július 27. 17:36
Miközben a kormány ismét átírná a bizalmi vagyonkezelés adószabályait, egyúttal a meglévő bvk-ra is bevezetne egy adóellenőrzési kötelezettséget.
Vállalat A közel-keleti háború miatt húzta be a féket az Audi?
Privátbankár.hu | 2026. július 27. 15:37
Az Audi csoport német autóipari konszern csökkenő bevétellel zárta az első fél évet, lefelé módosította idei bevételi prognózisát – közölte a vállalat a honlapján hétfőn.
Vállalat Szerkezetkész alapokon: így gyorsítható fel a vállalati generatív AI bevezetése
Natív tartalom | 2026. július 26. 12:11
A generatív mesterséges intelligencia ma már nemcsak a technológiai kísérletezés terepe: néhány kattintással bárki számára elérhető. Egy általános célú chatbot használata azonban önmagában még nem jelent vállalati AI-megoldást. A publikus szolgáltatások megmutatták a technológia lehetőségeit, de vállalati környezetben ennél többre van szükség: kontrollált adatkezelésre, jogosultságkezelésre, hosszú távon tervezhető működésre és arra, hogy az AI a szervezet saját dokumentumaiból, adatforrásaiból, rendszereiből és folyamataiból tudjon dolgozni. A Kontron AI Kompetencia Központja szerkezetkész alapot ad a vállalatoknak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG