3p
Egyre erősebb a nyomás az agresszív adótervezőkön, a MAZARS felhívása szerint ugyanis rövidesen ugyanis életbe lép az a nemzetközi adóegyezmény, amellyel hatékonyan bezárhatók az ezt lehetővé tévő kiskapuk. Az egyezményt várhatóan Magyarország is hamarosan ratifikálja. Tényleg ez fehéríti majd a gazdaságot?

Rövidesen életbe lép az a nemzetközi adóegyezmény, amely az eddigieknél is nehezebbé teszi az agresszív adótervezést, ezt közölte a MAZARS a Privátbankár.hu-val. Ez az adóalap-erózió és nyereségáthelyezés elleni nemzetközi küzdelem (úgynevezett „BEPS” projekt) globális szinten bezárhatja (vagy legalábbis csökkentheti) azokat a kiskapukat, amelyek kihasználásával erre jelenleg lehetőség van.

H. Nagy Dániel, a MAZARS adóigazgatója szerint ezzel a multilaterális egyezménnyel több ezer kettős adóztatás elkerüléséről szóló kétoldalú megállapodás módosulhat világszerte. Az egyezménynek épp az a célja, hogy hosszas kétoldalú tárgyalások helyett egyetlen jogi aktus keretein belül módosítsa a csatlakozó országok kettős adózást elkerülő egyezményeit, fűzte hozzá a szakember.

A szomszédoknál már elfogadták

Szlovénia az elsők között már március 22-én ratifikálta is az egyezményt, ezzel pedig Ausztria, Jersey, a Man-szigetek és Lengyelország után az ötödikként erősítette meg ilyen módon elkötelezettségét a cél iránt. Az egyezmény tartalmaz minimum standardot is, amelyek kötelező érvényűek a csatlakozó országokra nézve. A BEPS céljai között elsősorban a kettős nem adóztatás elkerülése kap kiemelt hangsúlyt. Az új előírások nem mindenkire azonos érvényűek, az egyéb kérdésekben például az országok maguk dönthetnek, mely előírásokat tartják meg és melyeket nem.

A ratifikáló országoknak a csatlakozáskor kell meghatározniuk, hogy mely más államokkal kötött egyezményeikben szeretnék érvényesíteni a módosításokat. Az egyezmény miatti módosítások akkor lépnek életbe, ha mindkét ország megjelölte a másikat, és teljes egyetértés van köztük a részletekben is, fűzte hozzá az adószakértő.

Nagy pofon a multiknak?

Mindez azokat a vállalatokat érintheti leginkább, akik eddig tudatosan kihasználták az adóegyezmények gyenge pontjait, így pl. a telephelyekre vonatkozó szabályozást, és ezáltal elkerülték az adózást azokban az államokban, ahol jövedelmük eredetileg keletkezett – ezzel vádolták például a Google-t és az Apple-t is korábban, erről itt és itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.

A tervek szerint Magyarország is rövidesen a ratifikáló országok sorába lép majd, hiszen mivel mi is egyek voltunk a 68 ország közül, amely Párizsban tavaly aláírta az egyezményt. A ratifikálás várhatóan ősszel történhet meg, az azonban még kérdéses, hogy pontosan milyen tartalommal fogadják majd el az egyezményt. A megállapodás konkrét jövedelmekre való tényleges alkalmazhatósága ráadásul már a jövő évre tolódik.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Francia ügyészek vizsgálják az Apple hangsegédjét, a Sirit
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 19:50
A francia ügyészek hétfőn bejelentették, hogy vizsgálatot indítanak az Apple Siri hangsegédje ellen, miután egy technológiai kutató panaszt nyújtott be a cég ellen, amelyben illegális adatgyűjtéssel vádolja.
Vállalat Föld körüli adatközpontot fejleszthet a 4iG 100 millió dollárért
Privátbankár.hu | 2025. október 3. 10:27
A magyar vállalat ugyanekkora összeget fektethet be az Axiom Space-be, amely Kapu Tibor űrutazásában is kulcsszerepet játszott. 
Vállalat Ég az olajfinomító! – ezúttal a Chevroné, Amerikában
Privátbankár.hu | 2025. október 3. 09:57
Korábban oroszországi és ukrán olajfinomítókban kitört tűzesetek szerepeltek a hírekben, most viszont az amerikai olajvállalat El Segundo finomítója gyulladt ki Los Angelesben.
Vállalat Még a vártnál is jobban megy a Tescónak
Privátbankár.hu | 2025. október 3. 09:16
Sikeresen vette fel a harcot a diszkontláncokkal a cég.
Vállalat Felforgatta a piacot az új magyar neobank, hol nyitnak számlát a vállalkozók?
Privátbankár.hu | 2025. október 3. 08:43
Egyértelmű verseny folyik a bankok között a vállalkozók kegyeiért, ingyenes számlavezetéssel és házon belül ingyenes utalással kell versenyeznie a hagyományos bankoknak.
Vállalat Elon Musk nem lehet boldog: már nem a SpaceX a világ legértékesebb cége
Privátbankár.hu | 2025. október 2. 14:07
Letaszították a trónról. 
Vállalat Magyarország továbbra is az európai mezőny élén garanciavállalásban
Privátbankár.hu | 2025. október 1. 14:29
Immár a harmadik egymást követő évben Magyarország segíti Európában a legintenzívebben a kis- és középvállalkozások hitelfelvételét kezességvállalással. A Garanciaintézmények Európai Szövetségének (AECM) legfrissebb statisztikái szerint hazánkban a garanciaállomány a GDP 3,7 százalékát teszi ki, miközben az átlag mindössze 1 százalék körül mozog. Ez a kiemelkedő teljesítmény döntően a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. szerepvállalásának köszönhető, amely 2024-ben is rekordközeli eredményeket ért el a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozásának támogatásában.
Vállalat Berobbant az M&A piac, kapósak a cégek
Privátbankár.hu | 2025. október 1. 13:06
Történelmi rekordot döntött a hazai vállalatfelvásárlások száma.
Vállalat Végzett a 4iG, ez az új távközlési felállás
Privátbankár.hu | 2025. október 1. 09:37
A 4iG Csoport új tagvállalataként lépett színre a 2Connect Távközlési Infrastruktúra és Hálózati Szolgáltatások Kft., Magyarország egyik legnagyobb, kizárólag nagykereskedelmi, vezetékes távközlési és infokommunikációs infrastruktúra-szolgáltatásokat nyújtó vállalata. A társaság a korábbi Invitech, Antenna Hungária, DIGI és One Magyarország hálózati infrastruktúrájának egybeolvadásával jött létre, 2Connect márkanév alatt.
Vállalat Veszteséggel zárta az első félévet az AKKO Invest
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 30. 19:10
Csaknem változatlan bevétel mellett egyszeri tételek miatt keletkezett veszteség – közölte a társaság kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG