A francia, a német, az olasz és a spanyol pénzügyminiszterek közös levélben indítványozták a szigorítást. A közlemény szerint az Amazon és a Google-hoz hasonló, Európában működő multiknak nem profitjuk, hanem az adott országban elért bevételük alapján kellene adózniuk – írja a Reuters.
A kezdeményezésnek Franciaország az éllovasa, miután a bíróságon elvesztették adózásból fakadó vitájukat. A francia döntéshozók szerint a Google-t birtokló Alphabet mivel nem rendelkezik telephellyel Franciaországban, így nem kell visszamenőleg több mint 1 milliárd eurós adót fizetnie. |
Az utóbbi időben számos ország csatlakozott, akik szintén kifogásolják a jelenlegi nemzetközi törvények által megállapított alacsony közterheket. Az ehhez hasonló vállalatoknak általában alacsony adózású országokban van székhelyük, annak ellenére, hogy bevételük jelentős része más EU-s országokból származik.
„A továbbiakban nem elfogadható, hogy az ilyen vállalatok minimális járulékokat fizessenek az állami kasszába.” írják az az EU soros elnökségét teljesítő Észtország végrehajtó bizottságának. A levélben egy olyan „kiegyenlített adózási rendszer” kialakítását sürgetik, ami a járulékot a társasági adó mértékéhez emelné azokban az országokban, ahonnan a cég bevétele származik. Ezek a megemelt közterhek tükröznék, milyen szintű adót kellene fizetniük az említett vállalatoknak - tették hozzá a levélben.
Az EU észtországi elnöksége párbeszédet egyeztetett a találkozón ez ügyben, ami újratárgyalhatja a fogalmakat – ezzel lehetővé téve, hogy a vállalatokat ott is adóztathassák, ahol a bevételt generálják.
Ki nem találod, ki tervezi a jövő önjáró autóit Versenytársat kapott az Apple, a Google és a Tesla is - még csütörtök este jelentették be, hogy megszerezték az engedélyt egy önjáró-autó tesztre Kaliforniában, ezzel a világ legnagyobb okostelefon gyártója is beléphet a piacra. További részletek >>> |