2p

Románia kormánya sem megy a szomszédba, ha valami olyasmit kell kitalálni, amivel a piaci realitásokra fittyet hányva kedveskedhetnek az embereknek és a helyi vállalatoknak.

Két héten belül véglegesítik a Romániában előállított élelmiszerek árrésének felső határáról szóló új rendeletet. 

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint a bukaresti kormány azt szeretné, ha minden olyan romániai termékre, amelyet romániai alapanyagokból állítanak elő, legfeljebb 20 százalékos felső határt szabnának az árrésre. "Két héten belül elkészül a rendelet, aztán közvitára bocsátjuk. Azt szeretnénk, hogy az alacsony és közepes jövedelmű romániaiak tisztességes áron juthassanak minőségi, hazai élelmiszerekhez. Ugyanazt a célt követjük, mint a 21 alapvető élelmiszeripari termékre vonatkozó árrés felső határáról szóló rendelet esetében. Az új rendelet minden Romániában előállított élelmiszerre kiterjedne" - tette hozzá.  

A korlátozás érvényességi idejét a feldolgozókkal és a kiskereskedőkkel közösen állapítják meg. A tárcavezető azt ígérte, hogy sohasem avatkoznának be állami szabályozással, ha stabil lenne a piac és a polcokon tisztességes árakon kínálnák a hazai élelmiszereket. Szerinte meg kell akadályozni, hogy a romániai élelmiszerekre 60, 70, sőt 80 százalékos kereskedelmi árrést számoljanak fel. Főként annak tükrében, hogy az importált termékek esetén sokszor csak 15-16 százalékot alkalmaznak.

A szilvalekvárt hozták fel példának
A szilvalekvárt hozták fel példának
Fotó: Pixabay

Példaként említette a topoloveni szilvaízt (lekvár), amelynek árrése majdnem 100 százalékos, míg a más országokból, például Görögországból vagy Franciaországból behozott szilvalekvár esetében maximum 25 százalékos az árrés. Ez pedig azt eredményezte, hogy a külföldről behozott lekvár 7-8 lejjel olcsóbb (546-624 forint). A román kormány azt is szeretné, ha minél több romániai termék jelenne meg a hazai szupermarketek polcain. Ezeken pedig egyértelműen fel kellene tüntetni a származási országot. (Via Maszol, News.ro

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Politika, pirula, profit – így tarol a modern reklámipar
Elek Lenke | 2025. március 26. 15:02
A reklámipar ma már nem a klasszikus kampányokról szól, hanem a kreativitás, a gyors reagálás és a digitális jelenlét uralja. A politikától a gyógyszeriparig minden ágazat használja, miközben a reklámformák egyre sokszínűbbek: influenszerek, mesterséges intelligencia és álcsatornák is beléptek a játékba. De hol húzódik az etika határa?
Vásárló Riasztó eredményre jutott a brit Aldi az időszakos termékeknél
Buksza blog | 2025. március 23. 16:24
Az Egyesült Királyság a gazdagabb országok közé tartozik, ám most egy kiábrándító adat érkezett. 
Vásárló A BYD megirigyelte a Dacia sikerét, indul a gőzhenger
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 16:16
Még el sem indult a termelés a BYD szegedi üzemében, de az értékesítés terén már gőzerővel folyik a terjeszkedés. 
Vásárló Kiborítja a boltosokat az árrésről szóló legújabb ötlet, új címkék jöhetnek a romániai üzletekben
Buksza blog | 2025. március 23. 12:12
Romániában azt találta ki az állami fogyasztóvédelmi hatóság, hogy a boltok tüntessék fel a termékek árában foglalt árrést az árcímkéken. A kiskereskedők szerint csacsiság a javaslat.
Vásárló Vészjósló eredményeket tettek közzé Európa egyik központi repterén
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 15:41
Finoman szólva sem teljesített jól a biztonsági szolgálat.
Vásárló A Lidl elárulta, miről lehet felismerni az árrésstopos termékeket
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 10:17
A kereskedelmi vásárlókat nem szolgálja ki árrésstopos termékekkel a Lidl, a lakosságra viszont semmilyen korlátozás nem vonatkozik – jelentette be a társaság.
Vásárló Amin nem szabad spórolni: a gyermek gumipapucs
Márkázott tartalom | 2025. március 20. 09:20
Semmilyen gyermekeknek szánt lábbelin nem szabad a fogunkhoz verni a garast, mert komoly károkat tudunk okozni. Egyrészt anyagilag is rosszabbul járhatunk, ha mindenképpen az olcsóbb változathoz ragaszkodunk, másrészt pedig a gyermek lábának fejlődése és a járása kerülhet veszélybe, ha nem a megfelelő kialakítású és minőségű cipőt adjuk rájuk.
Vásárló Következik a nagy leállás: félő, hogy senki nem fog költeni
Buksza blog | 2025. március 19. 15:01
A gazdaság minden ágazatát érintik Donald Trump amerikai elnök vámemelései. Csak a bizonytalanság biztos. 
Vásárló Árrésstop: korlátozást vezetett be a Lidl, a Spar és a Tesco
Buksza blog | 2025. március 17. 18:09
Hétfőn életbe lépett az árrésstop. A boltláncok pedig reagáltak. 
Vásárló Megéri minőségi játékokba beruházni!
Márkázott tartalom | 2025. március 17. 12:55
Az tény, hogy a gyerekjátékok tekintetében különösen fontos a magas minőség. A prémium alapanyagok használata, a szabványoknak megfelelő, tartós és biztonságos kialakítás kulcskérdés. Ezek mellett pedig még a kicsik számára is vonzónak, magával ragadónak kell lenniük.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG