Az Opten Kft. cégfluktuációs indexe (CFI) egyetlen számértékbe tömörítve jeleníti meg a működő cégek számában történt változásokat. A mutató az adott időszak alatt - akár adott ágazatra és megyére vonatkozóan - az újonnan alapított, illetve a megszűnt cégek számának összegét viszonyítja a vizsgált időszak elején rendben működő cégek számához.
Nem az építőiparban a legnagyobb a cserélődés
A közlemény szerint az országos trendek alapján a 2010-2011-es erős fluktuáció csökkenni látszik: 2012-re a korábbi értékekhez képest az index átlagosan 2 százalékponttal csökkent, 2013-ban pedig a rendelkezésre álló adatok alapján még ugyanennyit fog visszaesni. Ezzel szemben a végrehajtások száma, ha lassan is, de növekszik, és az Opten előrejelzései szerint az idén folytatódik.
Tóth Csaba, a cég ügyvezető igazgatója szerint az építőipar továbbra is instabil, a várakozásokkal ellentétben azonban mégsem ez a leggyorsabban változó ágazat, hanem a vendéglátás, amely 2012-ben 17,77 százalékos CFI-értéket mutatott, 2013-ban pedig az előrejelzések szerint körülbelül 15 százalékos CFI-értéket fog elérni, bár ezt főként a cégalapítás hajtotta fluktuáció okozza.
A fuvarozók sincsenek jobb helyen
A közlemény szerint ez a két ágazat mondható a legveszélyesebbnek a végrehajtások arányát megfigyelve is, különös tekintettel a vendéglátásra, ahol a végrehajtások aránya az elmúlt négy évben folyamatosan mintegy 7 százalékponttal haladta meg az országos átlagot, magasan, 4-5 százalékponttal megelőzve a második helyezett építőipart is.
A harmadik helyre a CFI alapján az adminisztrációs szektor, míg a végrehajtások aránya szerint a fuvarozás került, utóbbi a veszteségesség szempontjából is a bronzérmet szerezte meg a legfrissebb beszámolók szerint.
A pénzügyi szektor - a bankok nélkül tekintve - kilábalni látszik az évek óta tartó mély válságból. 2011-ig még a második leghektikusabb ágazatnak számított, ám a tavalyi és idei év adatai alapján már a negyedik legstabilabb helyet foglalja el. Az ágazati letisztulás és a javuló tendencia a szektor nyereségességén is látszik, a bankok nélkül vett pénzügyi szektor ugyanis a 2010-es második legveszteségesebb pozícióból a legutóbbi adatok szerint a legnyereségesebb helyre ugrott előre.
Az ingatlanszektor stabillá vált
A legbiztonságosabb és legstabilabb ágazatoknak a tanácsadói és az infokommunikációs szektor bizonyult mind az index, mind a végrehajtások alacsony aránya alapján.
A nyereségességet vizsgálva a tanácsadás a legfrissebb beszámolók alapján a második helyen végzett. Érdekes viszont, hogy stabilitása ellenére az infokommunikációs szektor 2010-es legnyereségesebb pozíciójából nagyot zuhant, és azóta - valószínűleg a különadóknak is betudhatóan - veszteséges.
Az ingatlanszektorban a válság hatására bekövetkező megszűnések aránya csökkenni kezdett, emiatt az ágazat az utóbbi években a CFI szerint csaknem olyan stabilnak látszik, mint az infokommunikáció, miközben továbbra is messze a legveszteségesebb szektor. A végrehajtások aránya szerint a harmadik legbiztonságosabb mezőgazdaság az utóbbi évek második legnyereségesebb szektora volt Magyarországon, igaz, e területen komoly különbségek vannak az egyes ágazati tevékenységek között - áll az elemzésben.
Magyarországon a vállalkozások 50 százaléka cserélődik le öt éven belül. Az elmúlt két évben minden szektorban csökkent a fluktuáció, de vannak ágazatok, amelyek továbbra is az élmezőnyben vannak.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
Mi lesz veled, földgázár?
10 perce
-
A Wizz Air vezetője szerint megnőtt az igény a kisállatok és a lőfegyverek szállítására is
27 perce
-
100 milliárdos segítség a vendéglátóiparnak
körülbelül 1 órája
-
Eljött végre a belső béke Szíriában
körülbelül 1 órája
-
Délután felhívták a befektetők a Telekomot
körülbelül 1 órája
-
Igencsak megrövidítették Budapestet
2 órája
-
Na, vajon melyik párt nyert a polgárháborús Mianmarban?
2 órája
Mfor.hu Top24
- Izraelben kötött ki az amerikai rakétaromboló
- Kiderült, hogy ha Orbán Viktor visszalépne, kit látnának a helyén szívesen a fideszes szavazók
- Hihetetlen, miket mondott Orbán Viktor a Kossuth rádióban
- Számháború a Kormányinfón a nyugdíjak leszakadásáról és romák szegénységéről
- Megszületett a kormányzati magyarázat a pocsék gazdasági eredményre
- Kiderült, hogy mennyiért lehet tankolni szombattól
- Hihetetlen magyarázattal álltak elő, hogy miért fogy a magyar
KKV
Nyugtalanok a magyar cégek, ha a jövőről van szó
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 07:56
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint januárban a fogyasztók kilátásai nem változtak decemberhez képest, de a cégeké némileg romlottak.
KKV
Most érkezett a hír: Nagy Mártonék rendszerszintű élénkülésről beszélnek
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 11:42
Újabb közleménnyel jelentkezett a Nagy Márton által irányított Nemzetgazdsági Minisztérium (NGM), melyben vállalati sikersztoriról írnak.
KKV
Egyre több vállalkozó választja a kibővült Demján Sándor Tőkeprogramot
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 12:56
Fokozódik a kereslet a Demján Sándor Tőkeprogram (DSTP) iránt. Dr. Bánfi Zoltán, az MKIK Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója elmondta: a több ezer érdeklődő között IT-, egészségügyi, vendéglátó és szolgáltató vállalkozók is megjelentek. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) célja öt-hatszáz magyar vállalkozás támogatása tőkebefektetéssel.
KKV
Gyomrost kaptak a magyar cégek – komoly kellemetlenséget hozott a november
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 10:53
Nem elhanyagolható pluszkiadást jelent ez.
KKV
Itt van Nagy Mártonék bejelentése, örülhetnek a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. október 29. 09:41
Jelentős változtatásokat készít elő a kormány.
KKV
Aki kkv-nek dolgozik, felejtse el a fizetésemelést?
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 14:40
A makrogazdasági mutatókhoz képest meglepően optimista a hazai kkv-k hangulata – olvasható ki a VOSZ Barométer felmérés friss, harmadik negyedévre vonatkozó számaiból. Beruházásokra viszont nem sokan készülnek, a cégek 85 százaléka még fizetésemelést sem tervez.
KKV
Indul a pénzeső – tarthatják a markukat a cégek
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 1. 14:05
Szeptember elseje egy új pályázatot is hozott.
KKV
Ez jobb az Otthon Startnál? Akár 100 millió juthat a szemfüles cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 17:10
Az ingatlanvásárlásra készülő vállalkozóknak jó figyelni.
KKV
Elárultak egy kellemes hírt a magyar cégeknek
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 16:34
Egyszerűbb lett a feltételek teljesítése.
KKV
Zuhog a pénzeső: még több magyar cégnek jut támogatás
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 14:15
Már több mint 1300 cég örülhetett.
Heti top
- Váratlan bejelentést tett Zelenszkij 2026. január 26. 06:48
- Napokon belül kitörhet a polgárháború az Egyesült Államokban? Tudósok szerint igen 2026. január 25. 06:01
- Megint lecsapott az Egyesült Államok 2026. január 24. 08:16
- Ütött az óra: érkezik a húsbavágó magyar pénzügyi döntés 2026. január 27. 10:09
Havi top
- Hurghada télen: csak erős idegzetűeknek 2026. január 3. 07:11
- Nem lesz túl vidám, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró 2026. január 5. 07:36
- László Csaba: Nem lepődnék meg, ha a kormány a választások előtt odaadná a teljes 14. havi nyugdíjat 2026. január 15. 10:10
- Váratlan bejelentést tett Zelenszkij 2026. január 26. 06:48
Friss
Vállalat
A Wizz Air vezetője szerint megnőtt az igény a kisállatok és a lőfegyverek szállítására is
Mindkettőt tilos felvinni a gépre.
27 perce
Vállalat
100 milliárdos segítség a vendéglátóiparnak
Az 5+1 elemből álló akciótervéről a társadalmi egyeztetése megkezdődött.
körülbelül 1 órája
Nemzetközi
Eljött végre a belső béke Szíriában
Leálltak a kormányerők és a kurdok közötti harcok.
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Befektetésnek sem utolsó az Otthon Starttal vett ingatlan2025. november 27. 13:26 -
Az arany és a mesterséges intelligencia mellett idén van még egy nyertes2025. november 13. 14:45 -
Itt éri meg a legjobban lakásba fektetni az új hitellel2025. október 9. 12:05 -
Soha rosszabb félévet – jó számokkal zárt az MBH Bank2025. augusztus 28. 16:11 -
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01 -
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44 -
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
-
NGM: 100 milliárd forintos akcióterv a vendéglátó szektornak
15:45
-
Amerika milliónyi utazót veszíthet a közösségi médiafiókok bekérése miatt
15:13
-
Wizz Air: több mint 250 gép, 500 millió utas – és kemény üzenet a budapesti reptérnek
15:00
-
Nemzetközi fenntarthatósági minősítést nyert az orfűi panzió
14:45
-
Kihirdették a 2025-ös HAB díj nyerteseit
14:34
A vidék hírei
-
A Magyar Kétfarkú Kutya Párt indul a választáson és "embert juttat a parlamentbe!” és egri jelöltjük is van
15:07
-
Jövő héten vízhiány is várható Egerben
13:00
-
Nem sikerült a gazdasági fellendülés, egyhelyben áll az ország
12:01
-
A 10 leggyakoribb kérdés, amit a vevők feltesznek outlet gépekről
10:20
-
1949 óta nem éltek ilyen kevesen Magyarországon
09:43
legolvasottabb
-
Hurghada télen: csak erős idegzetűeknek
2026. január 3. 07:11
-
Nem lesz túl vidám, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
2026. január 5. 07:36
-
László Csaba: Nem lepődnék meg, ha a kormány a választások előtt odaadná a teljes 14. havi nyugdíjat
2026. január 15. 10:10
-
Váratlan bejelentést tett Zelenszkij
2026. január 26. 06:48
-
Pityeregni kezd, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
2026. január 21. 07:28
top 24
-
Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
2026. január 30. 09:57
-
Szijjártó Péter szerint durva dolgok történtek ma az uniós külügyi ülésen
2026. január 29. 18:10
-
Izzadni kezd a tenyere, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
2026. január 30. 07:33
-
Itt a friss GDP-szám: Nagy Mártonék erre nem lehetnek büszkék
2026. január 30. 08:30
-
Kapitány István: Készül a terv az euró bevezetésére
2026. január 30. 08:00

