3p
Venezuela ellenzékének vezetője, aki ellenelnöknek kiáltotta ki magát és a fél világ el is ismerte, visszatért hazájába hosszú dél-amerikai körútjáról. Kérdés, letartóztatja-e őt a tényleges elnök, Maduro, vagy visszatartja az amerikai beavatkozás lhetősége.

Nem lehet lerázni

Eddig sehogy sem sikerült a sokat szenvedett Venezuela népének lerázni az országot teljesen elpusztító Nicolas Maduro elnök uralmát, bármivel próbálkoztak. Amióta az ellenzék népszerű és karizmatikus vezetője, Juan Guaido önhatalmúlag elnöknek minősítette magát (máshol ezt úgy mondják, árnyékkormányt alakított), megnőtt a remény, hogy ténylegesen is át tudja venni a hatalmat.

Madurót azonban nem olyan fából faragták, aki könnyen kiengedné kezéből a gyeplőt. Amíg elég politikus és katona van, aki hű hozzá, addig hatalma megingathatatlan. Ugyanakkor azonban eddig nem merte lecsukni az ellenzéki vezért, ami arra utal, hogy valamennyire mégis tart egy esetleges nemzetközi, különösen amerikai beavatkozástól.

Utazási tilalom

Korábban a legfelsőbb bíróság megtiltotta Guaidónak, hogy elhagyja az országot, de ő ennek ellenére titokban, Kolumbiába átszökve megpróbálta elősegíteni, hogy onnan bejuthassanak Venezuelába az oda szánt segélyszállítmányok, melyeket Maduro emberei nem akartak beengedni az éhező országba.

Kolumbiából Guaido hosszú körútra indult, ellátogatott Argentínába, Brazíliába, Ecuadorba és Paraguayba, hogy támogatást szerezzem mozgalmának, elismerjék őt tényleges vezetőnek, ahogy ezt sok európai ország is tette, és támogassák a hatalomátvételt, hogy aztán megszervezhesse a szabad választásokat. Vasárnap Ecuadorból repülővel távozott, valószínűleg Panamába ment, aztán egyszer csak váratlanul hazarepült, kockáztatva, hogy felelősségre vonják az utazási tilalom megszegése miatt.

Kadhafi és Szaddam intő példája

Ilyen esetben egy hasonló diktatúrában egy percet sem haboznak, letartóztatják a rebellist. Az, hogy Maduro nem tette ezt meg rögtön, arra utal, hogy fél mindazoktól az országoktól, akik ellenfelét elismerték legitim vezetőnek, és közülük különösen azoktól, akik képesek lehetnek katonai akcióval megdönteni uralmát. Nyilván szeme előtt lebeg az afganisztáni tálib rendszer, az iraki Szaddam Husszein és a líbiai Moamer Kadhafi sorsa, akiket végül külföldi erők távolítottak el a hatalomból.

Azóta ugyan csökkent a népszerűsége az ilyen beavatkozásnak, miután nem sikerült stabil békét teremteni az említett országokban, Venezuela azonban egész más eset, ott vélhetően gyorsan helyreállna a rend a diktátor menesztése után. Maduro mindenesetre megpróbált nem tudomást venni Guaido hazaérkezéséról, ehelyett Twitteren biztatta népét, hogy vegyenek részt a fesztiválokon, karneválokon, mivel ezek szezonja van.

Twitter-diplomácia

Ami a twitterezést illeti, John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó is elküldte a maga üzenetét, amelyben kilátásba helyezte, hogy Guaido letartóztatása komoly reakciókat válthat ki az Egyesült Államok és általában a nemzetközi közösség részéről. Érdekes dolog a Twitter-diplomácia: így nem csak egymásnak üzennek a felek, hanem mindjárt a teljes emberiségnek is, nyíltan zajlanak a küzdelmek, fenyegetések.

Guaido mindenesetre azt nyilatkozta, hogy hosszú és nehéz küzdelem lesz, mire sikerül a kormányváltás, noha eleinte bízott benne, hogy vezetésével a nép gyorsan eltávolítja gyűlölt diktátorát.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európai Bizottság: addig is folytatjuk a munkát, amíg a Magyar-kormány a felállására készül
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 15:09
A brüsszeli intézményben is érezhetik, hogy sürget az idő: a következő hetekben is folytatódhat a Tisza Párttal az egyeztetés.
Makro / Külgazdaság Egyre sürgetőbb a szegedi vasút felújítása, de csak jövőre kezdhetik el a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 13:48
Hiába vannak kész tervek, évek óta csúszik a Szeged-Kiskunfélegyháza vasútvonal felújítása. A Tisza Párt a Szeged és Budapest közötti menetidőt másfél órára csökkentené a jelenlegi két és fél óra helyett, de ehhez az említett szakasz renoválása elengedhetetlen.
Makro / Külgazdaság Hiába illegális, egész Európát ellepték a kínai vape-ek
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 12:32
A szabályozatlan vape termékek forgalma már most is meghaladja a 6,6 milliárd eurót, éveken belül pedig tízmilliárdos üzlet lehet Európa-szerte.
Makro / Külgazdaság Indul a verseny az idővel: Magyar Péter szerdán Brüsszelbe megy
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 12:07
Az uniós források Magyarországra juttatásáról tárgyal Magyar Péter Ursula von der Leyennel szerdán Brüsszelben. 
Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG