4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

Szerdán országos razzia során a német hatóságok nagy erők bevetésével őrizetbe vették egy szélsőséges csoport két tagját, akik fegyvereket halmoztak fel és terrortámadások elkövetésére készültek. Vesztüket az egyik legnagyobb erősségük, a közösségi média okozhatta. Akárcsak két éve a világ egyik legbutább terrorcsoportjáét, akik rengeteg nyomot hagytak maguk után.

Hat szövetségi tartományban tartott razziát a német ügyészség szerdán 200 rendőr segítségével egy szélsőjobboldali terrorszervezet tagjainál – tudósított a német sajtó, köztük a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ennek során két főt vettek egyelőre őrizetbe a DPA hírügynökség szerint, köztük a csoport 62 éves vezetőjét.

A csoportot összefüggésbe hozzák a Birodalmi Polgárok (Reichsbürger) néven ismert mozgalommal, amely szerint a jelenlegi német állam nem legitim és a Második Világháború előtti Harmadik Birodalom polgárainak tekintik magukat. Az ideológiai zűrzavart jelzi azonban, hogy az egyik őrizetes, aki a csoport vezetője lehet, magát következetesen kelta druidának nevezi.

Lelőtt rendőr itt is, ott is

A kelták még a germán népek előtt éltek Németország területén az ókorban, bő kétezer évvel ezelőtt. A Birodalmi Polgárok tavaly azzal hívták fel magukra a figyelmet, hogy egyikük októberben lelőtt egy rendőrt, amikor fegyvereit le akarták foglalni. (Egy héttel később nagyon hasonló eset történt Magyarországon is – a szerk.) Azóta még erősebben figyelik minden lépésüket.

A razzia során fegyvereket, lőszert, robbanóanyagot foglaltak le, a gyanú szerint menekültek, rendőrök és zsidók ellen akartak merényleteket elkövetni. Thomas de Maizière (CDU) belügyminiszter azt ígérte, csírájában fogja elfojtani a jobboldali terrorizmust. (Amire a németek nemcsak a Második Világháború alatti és előtti nácizmus miatt érzékenyek, hanem a hetvenes-nyolcvanas évek szélsőjobbos /és szélsőbalos/ merényletsorozatai miatt is – a szerk.)

Tízezernek 600 a széle

A „birodalmi polgárok” közé titkosszolgálati becslések szerint mintegy tízezer fő sorolható Németországban, ezek közül 500-600 tekinthető jobboldali szélsőségesnek. „Nem mindenki hivatkozik a Német Birodalomra. Sokszor olyanokkal van dolgunk, akik saját államukat vagy saját önkormányzatukat szeretnék megalapítani” – idézik Hans-Georg Maaßent, a titkosszolgálat (Verfassungsschutz) főnökét. Aki egyébként aggódik ezen csoport fokozódó agresszivitása és a világhálón való egye erősebb szerveződése miatt.

A különösen érintett Baden-Württemberg tartomány belügyminisztere, Thomas Strobl (CDU) utasításba adta az önkormányzatoknak, hogy a „birodalmi polgároknak” ne adjanak ki több fegyverviselési engedélyt, és ha lehet, a meglevőeket is vonják be – tudósított a Stuttgarter Nachrichten.

Merénylet óvoda és rokkantak otthona ellen?

A „kelta druida”, Burghard B. egyébként nem csoda, hogy lebukott, az interneten nem tett lakatot a szájára, gyakran terjesztett antiszemita népirtó fantáziákat – írta a baloldali Junge Welt. A lap szerint hasonlóan az internetes uszítás lett a veszte egy „Oldschool Society” vagy „OSS” nevű neonáci terrorcsoportnak is, amelynek tagjai most Münchenben bíróság előtt állnak.

A Wikipedia szerint a csoportot pirotechnikai anyagok beszerzése után kapcsolták le 2015-ben, és merényleteket terveztek „ismert szalafisták, mecsetek, templomok, óvodák, menekültszállások és rokkantotthonok” ellen. A csoportot a média elnevezte Németország legbutább terrorszervezetének, mert nyíltan kommunikáltak a Facebook-on és rengeteg nyomot hagytak maguk után egy chat-programban is.

Mennyi a szélsőséges összesen?

A Tagesspiegel szerint, amely titkosszolgálatokra hivatkozik, tavaly a német szélsőjobboldalhoz sorolhatók száma 500 fővel több mint 23 ezerre nőtt Németországban. Ez csak a kemény mag, az AfD vagy a Pegida legtöbb tagját nem sorolják ide, egyelőre a „birodalmi polgárok” besorolásán is vitatkoznak. Ebből a 23 ezerből 5800 számít neonácinak, 12 100-at pedig erőszakra hajlamosnak tartanak – ez utóbbiak száma 300 fővel nőtt tavaly.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb akadály hárult el az Ukrajnának nyújtandó hitel elől?
Privátbankár.hu | 2026. február 14. 16:41
Megegyezett az ukrán kormány és az IMF.
Makro / Külgazdaság Százmilliárdos támogatásokat kaptak tavaly a kormánytól az akkucégek
Privátbankár.hu | 2026. február 14. 13:20
Látványosan visszatért tavaly a nagy volumenű ipari támogatások korszaka a magyar gazdaságpolitikában. A külföldi beruházóknak adott, egyedi kormányzati támogatások összege a sokszorosára emelkedett 2024-hez képest, ugyanakkor az intenzitás csökkent. A CATL debreceni gyára és a Samsung gödi üzeme is több mint százmilliárd forintos ösztönzőt kapott. De a német Rheinmetall fegyvergyártó is kifejezetten jól járt.
Makro / Külgazdaság „A putyinozás primitív” – ezt üzente Orbán Viktor a szombati évértékelőn
Kollár Dóra | 2026. február 14. 12:36
Szombaton tartották a miniszterelnöki évértékelőt.
Makro / Külgazdaság Rögtön nekiállna az euró bevezetésének a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. február 14. 11:38
Már az első száz napban elkezdené a Tisza megteremteni a magyar euró lehetőségét.  
Makro / Külgazdaság Ítéletet mondtak Magyarország szomszédjáról az éj leple alatt
Privátbankár.hu | 2026. február 14. 09:39
Megjelent a Fitch minősítése Romániáról.
Makro / Külgazdaság Gondot jelez a mutató Romániában, de van remény
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 19:21
Romániában 0,9 százalékkal csökkent az ipari termelés 2025-ben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Pozitív inflációs meglepetés Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 16:41
Az Egyesült Államokban az elmezők által vártnál jelentősebben lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme januárban az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics pénteken közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Repülőrajt Szlovákiában
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 15:01
A múlt év utolsó negyedévében gyorsuló ütemben nőtt a szlovák gazdaság teljesítménye, éves összehasonlításban 1 százalékos GDP-növekedést könyvelt el – közölte a szlovák Statisztikai Hivatal (SÚSR) pénteken.
Makro / Külgazdaság Meglepetés az orosz jegybanktól
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 14:01
Az orosz jegybank pénteken 16,0 százalékról 15,5 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot, miközben a szakértők a kamat szinten tartására számítottak.
Makro / Külgazdaság Lesújtó ítéletet mondott Bod Péter Ákos a hazai korrupció okairól
Privátbankár.hu | 2026. február 13. 13:01
A korrupció intézményesülésének megfordítása erkölcsileg, társadalmilag és gazdaságilag is hasznos lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG