3p
Szeptemberben a belföldi és az exportárak változásának eredőjeként az ipari termelői árak átlagosan 0,1 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. Az átlaghoz viszonyítva jelentősen nőt­tek a bányászat, kőfejtés nemzetgazdasági ág és a gép, gépi berendezés gyártása ágazat termelői árai, míg a vegyi anyag, termék gyártása ágazatban számottevően csökkentek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a Privátbankárral.

A KSH adatai szerint szeptemberben az ipar belföldi értékesítésének árai átlagosan 0,3, ezen belül a feldol­gozó­ipar árai kismértékben, 0,1%-kal emelkedtek az előző havihoz képest.

Főként a kokszgyártás, kő­olaj-feldol­gozás (1,3%), a gyógyszergyártás (1,0%), illetve a fa-, papír- és nyomdaipar, továbbá a villamos­berendezés gyártása (mindkettő 0,7%) ágazatokban voltak magasabbak az árak.

Jelentősebben csökkentek az árak a vegyi anyag, termék gyártása (1,9%), az élelmiszeripar (0,4%), a gép, gépi berendezés gyártása és a járműgyártás (mindkettő 0,3%) területein. A feldolgozóipar többi ágazatában  -0,2 és +0,5% közötti ár­vál­tozást mért a KSH 2014 augusztusához viszonyítva.

A jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ág árai szeptemberben 0,4%-kal emelkedtek. Az előző év azonos időszakához hasonlítva a belföldi értékesítési árak 2,3%-kal csökkentek, míg a feldolgozóipari ága­za­tok árai összességében 1,4%-kal növekedtek.

Forintosítva

Idén szeptemberben az ipar forintban mért exportértékesítési árai átlagosan 0,1%-kal emel­ked­tek, a feldolgozóipar árai átlagosan nem változtak az előző hónaphoz mérten. A feldolgozóiparon belül  jelentősen nőttek az árak a gép, gépi berendezés gyártása (2,6%), a fa-, papír- és nyomdaipar, illetve a kohászat, fémfeldolgozás (mindkettő 0,8%) ágazatokban, míg az egyéb feldolgozóipar és javítás árai nem változtak augusztushoz képest. Nagyobb mértékben csökkentek  a vegyi anyag, termék gyár­tása (1,8%), a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás (1,5%) és az élelmiszeripar (1,4%) árai.

A feldol­go­zó­­ipar többi területén -0,6 és +0,3% közötti árváltozást mért a KSH. A villamosenergia-, gáz, gőzellátás, légkon­dicionálás nem­zet­­gazdasági ágban 1,9%-kal nőttek az árak. A forint 2014 szeptemberében az eu­ró­hoz képest 0,2%-kal erősödött, az amerikai dollárhoz viszonyítva 3,0%-kal gyengült. Az egy évvel aze­lőt­tihez viszonyítva az ipar forintban mért exportárai 1,0, a feldolgozóipari ágazatok árai 1,1%-kal voltak magasabbak.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energiatermelő ágazatokban 0,7%-kal emelkedtek, a továbbfelhasználásra termelő és a beruházási javakat gyártó ágaza­tokban 0,3%-kal csökkentek, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban pedig nem változtak az árak augusztushoz képest.

A 2013. szeptemberivel összehasonlítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 3,7%-kal estek, miközben a beruházási javakat gyártó ágazatokban 2,9, a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 0,7%-kal emelkedtek az árak - közölte a Statisztikai Hivatal.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Árréscsökkentést jelentett be Orbán Viktor egyik fő szövetségese
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 24. 17:01
A kereskedelmi láncok árrését 20 százalékra korlátozó gazdasági intézkedéseket vezetnek be Szerbiában – jelentette be vasárnap Aleksandar Vucic szerb elnök sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Tényleg távozik Nagy Márton? Megszólalt a nemzetgazdasági miniszter
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 24. 15:17
Erről Magyar Péter beszélt egy interjúban.  
Makro / Külgazdaság Kedden kiderül, lépnek-e Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 24. 10:41
A jövő héten jelenik meg az államháztartás július végi helyzetéről szóló részletes tájékoztató, kamatdöntő ülést tart a monetáris tanács, valamint több adatot is közöl a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: Orbán Viktor lebukott és korrupt!
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 23. 13:19
Magyar Péter hét kérdést tett fel.
Makro / Külgazdaság A Wall Street szárnyal, mivel Jerome Powell szeptemberi kamatcsökkentésre utalt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 19:01
A Wall Street főbb indexei pénteken emelkedtek, miután Jerome Powell, az amerikai Federal Reserve elnöke a Jackson Hole-i szimpóziumon tartott beszédében egy lehetséges kamatcsökkentésre utalt.
Makro / Külgazdaság Lórúgásként érte a kiskereskedőket az árrésstop meghosszabbítása
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 12:48
A kereskedelmi szövetség attól tart, felgyorsulhat a kisboltok bezárási hulláma, a felmérésük szerint pedig a vásárlók többsége az árrésstop mellett is érzi, hogy drágulnak az élelmiszerek.
Makro / Külgazdaság Trump meggondolta magát: elengedte a 250 százalékos vámterveit
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 11:23
A gyógyszerekre és a félvezetőkre is a többi szektornak megfelelő vámokat fog kivetni. A szeszes italokról azonban még nincs megállapodás.
Makro / Külgazdaság Drágult az olaj, emelkednek a magyar üzemanyagárak is
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 10:39
A Brent emelkedésével párhuzamosan a magyar nagykereskedelmi árak is nőnek, ismét közelít a 600 forintos átlagár.
Makro / Külgazdaság A kormány 1 százalékos növekedési céljának is annyi?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 08:30
Bár a beruházások második negyedéves visszaesése enyhébb lett az első negyedévinél, a -8,2 százalék így sem ad okot örömre.
Makro / Külgazdaság Már a szemünk se rebben: ebben az összevetésben az utolsó előttiek vagyunk az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 22. 08:11
A bruttó hazai termékek (GDP) éves szintű változásának összevetésében csak Ausztria került mögénk. Némi fényt jelenthet az alagút végén, hogy az előző negyedévhez viszonyított mutatókban a középmezőnyben állunk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG